Yerli asansöre TOKİ desteği

Kategori: - - 11:40

Türkiye büyümede rekor kırarken, inşaat sektöründe yerli üretim için düğmeye basıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, binalarda kullanılan asansörlerin yerli malı olması için çalışma başlattı.

500 binin üzerinde konut inşa eden TOKİ başta olmak üzere tüm inşaat firmaları yerli üretim için bir araya geliyor. Toplantıya Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinden oda ve borsa yöneticileri de katılacak. İnşaatlarda yerli malı kullanımının artırılmasının yanı sıra dünya genelinde marka olacak bir firma çıkarılması hedefleniyor. Türkiye’nin konut sektöründe ciddi bir ivme yakaladığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde Çin’den sonra en çok ihale üstlenen ikinci ülke olduklarını söyledi. Çok sayıda bina, iş merkezi ve kamu kurumunda ithal malı marka asansörler kullanıldığını belirten Ergün, reel sektörün çok daha iyisini yapabilecek imkân ve kabiliyete sahip olduğunu ifade etti.

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) son 7-8 yıl içerisinde 500 bin konut yaptığını ifade eden Bakan Ergün, özel sektörün de ciddi işlere imza attığını kaydetti. Ergün, “Artık daha nitelikli konutlar yapılıyor. Kentsel dönüşümler hızlı bir şekilde devam ediyor ve daha da devam edecek. Önümüzdeki dönem 500 bin konut hamlesi daha yapılacak. Böylesine devasa projelerde inşaat teknolojileriyle ilgili, inşaat makineleriyle ilgili alanlarda yerli, iş makinesi kullanımında yerli kullanımı özendirmemiz lazım.” dedi. TOKİ ile asansör firmalarını yan yana getirip bazı konsorsiyumlar oluşturulması gerektiğini dile getiren Ergün, organizasyon sorunu sebebiyle geçmişte bazı fırsatların kaçırıldığı görüşünde. Ergün’e göre, bu dönemde o fırsatların kaçırılmaması lazım. Yarın yapılacak toplantıda inşaat makineleri, asansör üreticileri ile inşaat sektörü İstanbul’da bir araya gelecek. TOKİ başta olmak üzere kamu ve özel sektörün temsilcileri ve belediyeler de toplantıda hazır bulunacak.

Hedef asansörde dünya markası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, otoyol ve enerji başta olmak üzere Türkiye’de ciddi altyapı yatırımları olduğunu belirterek, bunların hepsinin inşaat boyutu olduğunu dile getirdi. Bakan Ergün, “Konut sektörü de, Türkiye‘de üretilen seramikten tutun da mobilyaya kadar birçok sektörü etkileyen bir unsur. Ama münhasıran asansör mesela. Asansör bir teknolojik ürün. Ancak asansör teknolojisinin gelişmesinde birkaç tane marka ortaya çıkarma konusunda inşaat sektöründeki, konut sektöründeki bu hareketliliği tam olarak değerlendiremedik.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın