Toki Kentsel Dönüşümde Güvenli Şehirler Kuruyor

Kategori: - - 08:48

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle kentleri dayanıksız ve çarpık yapılardan arındırırken, bir yandan da inşa ettiği planlı yerleşim alanlarıyla asayiş açısından sorunlu bölgelerde daha güvenilir ortamlar sağlıyor. Başkent Ankara’da “Çinçin ve Kuzey Ankara” ile İstanbul Sulukule’de uygulanan başarılı kentsel dönüşüm projeleriyle yerleşim bölgelerin çehresini değiştiren TOKİ, şimdi de Adana Seyhan’ın İsmetpaşa ve Barış mahallelerinde uygulayacağı dönüşümle bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek.

TOKİ, yerel yönetimlerle müştereken uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle 260 bin 811 konutluk gecekondu dönüşüm çalışması yaptı. İdare, bu konutların 45 bin 404’ünü tamamlandı. TOKİ’den yapılan açıklamada, Adana’nın Seyhan Belediyesi ile 7 Eylül 2011’de imzalanan protokol kapsamında İsmetpaşa ve Barış mahallelerinin çehresini değiştirecek projenin hayata geçirildiği belirtildi. Bölgede inşa edilecek 2 bin 610 konuttan 1. Etap’ta ihalesi yapılan bin 398 konutun temelinin 3 Ekim 2012’de düzenlenecek törenle atılacağı kaydedilen açıklamada, “Kentsel dönüşüm ve yenileme projesi Adana’nın şehircilik açısından yıllardır yakındığı olumsuzluklardan kurtulmasında da önemli rol üstlenecek. İsmetpaşa ve Barış mahallelerini kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projesiyle Adana’ya yakışır modern bir bölge haline getirecek. Proje kapsamında 33 hektarlık alan gecekondu ve denetimsiz yapılardan arınacak ve yerine ‘Kıyıkent Evleri’ adıyla yepyeni bir şehir inşa edilecek. Dönüşüm alanında bulunan 910 konut ve 43 işyeri yıkılarak yerlerine 2 bin 610 modern konut inşa edilecek. Konutlar 119, 129, 131, 132, 158, 168, 169 ve 188 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Proje alanında 25 ve 15 metre genişliğinde bulvarlar, spor imkanı da sağlayacak yürüyüş yolları ve çeşitli spor alanları planlandı. Projede yeşil alan için ayrılan alan da oldukça geniş tutuldu. 38 dönümden oluşan yeşil alanın 11 dönümü kent parkı olarak dizayn edildi. Kent parkın içerisinde restoranlar, kafeler, çay bahçeleri ve oturma alanları bulunuyor. 2 bin 610 konutun inşa edileceği proje alanında sosyal donatılar da bulunacak. Proje alanında 22 bin 381 metrekarelik ilköğretim okul alanı ayrıldı. Kültürel etkinliklerin yapılabilmesi için kültür merkezi ve alışveriş merkezinin planlandığı projede ayrıca, kent parkın yakınında, suni gölet, kafe, lokanta, gezi ve yürüyüş alanları ile doğal bir yaşam tarzı sunulması hedefleniyor. Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanının merkezinde kapalı alışveriş merkezi ile ana caddeye cepheli bir de cami planlandı. Proje alanının doğusunda ticaret alanları oluşturularak yeni bir ticaret merkezi yapılacak” denildi.

Açıklamada, kentsel dönüşüm ve gelişim projesi uygulanan alandaki hak sahiplerine talep etmeleri halinde aynı bölgeden konut ve işyeri sahibi olmalarına imkan da sağlandığı bildirildi. Ayrıca hak sahiplerinin yapı, arsa, müştemilat, ağaç gibi her bir gayrimenkulü karşılığı hak ettiği bitmiş konut, ticaret hakkı tespit edilerek yeni mülk sahibi olmaları sağlanacağı, hak sahiplerinin borçlanmaları halinde geri ödemelerini uzun vadeli yapabileceği kaydedildi.

İHA

Etiketler:,

Bir yanıt yazın