Esenler’in kaderini değiştirecek tarihi dönüşüm

Son Güncelleme: 18 Haziran 2015 - 10:34 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Esenler tarihi dönüşümEsenler’in tarihini ve talihini değiştirecek dev projenin startı verildi. Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm ve dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük şehir parkı projesinin protokolü geçtiğimiz haftalarda imzalandı ve 8,7 milyon metrekare alana sahip askeri alanın devri tamamlandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ

Esenler haklının yıllardır beklediği tarihi adım ile Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşümü gerçekleştirilecek. Kentsel dönüşüm kapsamında yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük parklarından biri yapılacak. Esenler’de yapılacak 2,5 milyon metrekare alana sahip şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın birinci, büyüklük bakımından dünyanın üçüncü büyük yeşil alanı olacak. şehir parkında müze, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve pek çok donatı yer alacak.

35 KAT ARTACAK!

Dev dönüşüm ile 7 milyon metrekarede 500 bin kişi yaşadığı Esenler’e 8 milyon 700 bin metrekare alan daha katılmış olacak ve Esenler’deki sosyal ve kültürel tesis alanları 5 kat, eğitim tesisi alanları 10 kat, yeşil alanlar 15 kat, sağlık tesisi alanları 35 kat artacak.

8,7 MİLYON METREKARE

Tarihi proje ile Esenler halkının acıları son bulacak. Esenler ilçe sınırları içerisinde bulunan 8,7 milyon metrekare alanın kentsel dönüşüm çalışmaları için gerekli rezerv alan sıkıntısı da ortadan kalkmış olacak.

DÖRT ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ

Projenin dört temel özelliği bulunuyor. Proje, günümüz modern hayatının yalnızlaştırdığı insanın yalnızlığına son verecek. Kurulacak şehir, toprağa yakın olacak; en fazla altı katlı binalardan oluşacak. Geleneksel mimari ile modern bir şehir kurulacak; son teknoloji bilgi işlem ürünleriyle donatılmış olacak. En önemli özelliği ise, bu şehir kendi üzerinde yaşayana bir maliyet getirmeyecek olması.

RANTSIZ 90 BİN KONUT YENİLENECEK

Tarihi proje ile 200 bin kişinin transferi gerçekleştirilecekken 90 bin konut ise yenilecek. Söz konusu alanın yüzde 60’ı yani 4,8 milyon metrekaresi donatıya terk edilecek. Sadece 1,6 milyon metrekaresinde inşaat yapılacak. Transferi yapılan konutlar ise yıkılacak ve yerlerine park yapılacak. Kesinlikle rant haline dönüşmeyecek. Haber7


---------------------------------------------------------------------------------

Esenler’in kaderini değiştirecek tarihi dönüşüm ile Benzer Yazılar:

18 Haziran 2015 Saat : 10:34

Esenler’in kaderini değiştirecek tarihi dönüşüm Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–