Kanarya Mahallesi Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Kategori: - - 14:25

Kanarya Mahallesi Kentsel Dönüşüm

KİPTAŞ ve Küçükçekmece Belediyesi İmzayı Attı! İstanbul Kanarya Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor.

İstanbul’da dün çöken 5 katlı bina nedeni ile büyük bir facia kıl payı atlatılırken kentsel dönüşüm bir kere daha gündeme gelmişti. Bugün İBB iştiraki şirketler arasında yer alan KİPTAŞ ile Küçükçekmece arasında protokol imzalanırken Kanarya Mahallesi kentsel dönüşüm projesi için önemli bir adım atılmış oldu.

Büyük bir depremin her an yaşanma riskinin son derece yüksek olduğu şehirlerimiz arasında yer alan İstanbul’da ne yazık ki kentsel dönüşüm projesi bir türlü istenilen hızda gerçekleşmezken dün yaşanan 5 katlı binanın yıkılma haberi gündeme bomba gibi düşmüş, binanın kolonlarından ses duyulması üzerine dün gece boşaltılması büyük bir facianın önüne geçilmesini sağlamıştı.

Süreçte kentsel dönüşümün önemi ve aciliyeti bir kere daha ortaya çıkarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki şirketleri arasında yer alan KİPTAŞ ile Küçükçekmece Belediyesi arasında imzalar atıldı ve Kanarya Mahallesi kentsel dönüşüm projesi için ilk adım atılmış oldu.

İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE KANARYA MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI!

İBB Başkanı İmamoğlu yapmış olduğu konuşmasında “Zeytinburnu’nda bir bina çöktü. Bir genç kolonlardan gelen sesi duyuyor, camlar çatlıyor ve tüm komşularını uyararak gece binanın boşaltılmasını sağlıyor ve sabah bina da çöküyor. Bu kahramana teşekkür ediyorum ancak böyle olayların yaşanmaması gerekiyor. İstanbul’un yapı stoku ne yazık ki sorunlu ve bu sorun İstanbul’un en önemli sorunudur.

Biz deprem sürecine dair bu mücadelede kentsel dönüşümü ve sosyal konut üretimini çok önemsiyoruz. KİPTAŞ bu süreçte tüm enerjisini bu projelere ayırdı. Bugün özellikle talimatım odur ki vatandaşı içine kadar bir dönüşüm olursa İstanbul’da başarılı oluruz. 99 depremini bir milat olarak kabul edersek bugüne kadar İstanbul’da kentsel dönüşümü toparlamak için 100 yıla ihtiyacımız var. Demek ki burada bir sorun var.

Halkıda içine aldığımız, herkesi kucaklayan bir süreç yaşanmalı. Vatandaş kentsel dönüşüme inanmalı. Amacımız insanların hayatını kurtarmak olmalı. Sayın Şehircilik Bakanımız ile çok sayıda bir araya geldik. Kentsel dönüşüm konusunda siyasetin devre dışı kalması konusunda karara vardık. Biz bu karara uyuyoruz. Genel başkanımız ile de görüştüm ve taahhüt alarak bunu asla siyasi bir konu haline gelmeyeceğiz” diyerek kentsel dönüşümün önemine değindi. Düzenlenen tören ile KİPTAŞ ile Küçükçekmece Belediyesi arasında Kanarya Mahallesi kentsel dönüşüm projesi işbirliği protokolü imzalandı.

Ali Kurt: Sahada en kısa zamanda vatandaşlarımızla uzlaşmayı diliyorum

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, KİPTAŞ olarak böyle bir sürecin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Deprem gerçeği sebebiyle dönüşümü KİPTAŞ olarak yoğun bir şekilde dert ediyoruz. İstanbul’un pek çok bölgesinde dönüşüm sürüyor.Umarım Küçükçekmece’de de sahada en kısa zamanda vatandaşlarımızla uzlaşır, yeni yaşam alanlarını kendilerine bir an önce teslim ederiz” diye konuştu.

713 hak sahibi için depreme dayanıklı konutlar inşa edilecek

Proje ile 713 hak sahibi Kanarya Mahallesi sakininin, güvenli modern ve yeni konutlarda oturmaları sağlanarak, kimseyi yerinden etmeden, depreme dayanıklı modern konutlar inşa edilecek. Birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kanarya Mahallesi’ndeki binaların büyük bir bölümü, kayıtlarda 1999 depremi öncesine ait yapılar olarak yer alıyor.

Etiketler:, , , ,