Kentsel dönüşüm kira yardımı 2024 ne kadar oldu?

Kategori: - - 12:48

Kira Yardımı

Kentsel dönüşümde verilen kira desteği artırıldı. Kira destekleri İstanbul’da 5 bin 500 liraya yükseltildi. Peki, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir’de kira desteği ne kadar? İşte 2024 yılı Kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı.

Yapılan yasal düzenlemeler ve kampanyalarla kentsel dönüşümün hızlanması amaçlanırken, dün süreçte önemli bir adım daha atıldı. Evi kentsel dönüşüme girenlere kira yardımı sürüyor. 2023 yılı Nisan ayında düzenlenen kira destekleri 2024 yılı Ocak ayı ile beraber yeniden arttı.


Kentsel dönüşümde 2024 yılı için verilecek kira destekleri belirlendi. Peki kentsel dönüşüm kira desteği ne kadar oldu 2024? Kira yardımı nasıl alınır, kira desteği kimlere verilir? İstanbul kira yardımı…

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın web sitesinden ilan edilen rakamlara göre; kira destekleri İstanbul’da 5 bin 500 liraya, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’de 4 bin 500 liraya, diğer büyükşehirlerde 3 bin 750 liraya, diğer şehirlerde ise 3 bin liraya yükseltildi.

Son olarak Mart 2023’te destek miktarları; İstanbul’da 3 bin 500 lira, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de 3 bin lira, diğer büyükşehirlerde 2 bin 500, diğer illerde 2 bin lira olmuştu.

Yarısı Bizden kampanyası kira yardımı ne kadar?

İstanbul’da başlatılan Yarısı Bizden kampanyasında ise kira yardımı 5 bin 250 TL olarak duyurulmuştu.

Kira yardımı kimlere verilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı, riskli yapı tespiti yapılan yapıların hak sahiplerine malik, kiracı, ayni hak sahibine kira yardımı söz konusudur.

Kira destek başvurusu nasıl, nereye yapılır?

Hak sahipleri tarafından, riskli olarak tespit edilen yapılardaki konut ve işyerlerinden dolayı kira yardımından faydalanabilmek için, tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu ildeki Müdürlüğe/Belediyeye başvurulur.


Kira yardımı başvurularında, (A.R.A.A.D. Bilgi Sisteminin, İçişleri Bakanlığı Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ile entegrasyonu sağlanmıştır.), Kimlik Bilgileri (Nüfus Cüzdanı), Adres Bilgileri Raporu ve taşınmaza ait Güncel Taşınmaz Kaydı A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden temin edilir. Ancak, sistemden kaynaklanan sorunlar sebebiyle söz konusu belgeler A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden temin edilemiyor ise ilgilisinden istenilir. Kira yardımı başvurularında, riskli yapının yıktırılıp yıktırılmadığı A.R.A.A.D. Bilgi Sisteminden kontrol edilecektir.

Etiketler:, , ,