Türkiye İstatistik Kurumu yeni binasını Toki Yapacak

Kategori: - - 11:25

tüik

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) için yepyeni bir hizmet binası inşaat edecek. TOKİ Yeni binanın inşaatı için 22 Mayıs tarihinde ihaleye çıkacak.

TOKİ, kamu kurumu ve kuruluşlarının ihtiyaç duydukları doğrultuda nitelikli ve modern hizmet binaları yapmaya devam ediyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ bu kapsamda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hizmet Binası, Osmanlı Arşivi Yeni Hizmet Binası, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Hizmet Binası, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Hızlandırıcısı Tesisi ve Destek Tesisleri, İstanbul Hadımköy PTT Başmüdürlüğü Posta İşleme Merkezi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Akyurt Eğitim ve Sosyal Tesisleri, Maliye Bakanlığı için 12 Vergi Dairesi ve SOSYAL GÜVENLİK KURUMU için de 20 ayrı hizmet binası inşaa ederek kurumlara teslim etti.

TOKİ İdaresi, proje ve ihale çalışmalarını bitirerek inşaatlarına başladığı, Maliye Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ve Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü hizmet binalarının inşaat çalışmalarını ise büyük bir hızla halen devam ettiriyor.

TOKİ, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak hazırladığı projelerine bir yenisini daha ilave etmeye hazırlanıyor. TOKİ İdaresi, mevcut binası deprem riski taşıyan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) için yeni bir hizmet binası inşaa etmek için kolları sıvadı. İnşaa edilmesi planlanan yeni TÜİK binası çok sayıdaki kamu kurumunun yer aldığı Ankara Eskişehir Karayolu üzerinde, yol boyunca konumlanmış olan yapılarla uyum içerisinde bir siluet oluşturacak. Yapıda, projeksiyona uygun olarak yapılan büro alanları, bilgi işlem merkezi, 650 araçlık kapalı otopark, 77 açık otopark, kafeterya, eğitim alanları, 500 kişilik ve 220 kişilik konferans salonları, araştırma merkezi, kütüphane, sosyal alanlar yer alacak. Yemekhane, spor ve dinlenme alanlarıyla modern bir çalışma ortamı sağlanacağı ifade ediliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üç ana bloktan oluşan 8 katlı mevcut binasının ilk bloğu 1962 senesinde inşaa edildi. 1980 senesinden sonra hizmet binasına ek olarak bir ve iki katlı iki blok daha yapıldı. TÜİK binasında yapılan incelemeler neticesinde; karot numuneleri alınan, röntgenleri çekilen mevcut beton dayanımları test edilen binanın güçlendirilemeyeceği belirlenince binanın yeniden inşaa edilmesi yönünde bir kararı alındı.

TOKİ’nin TÜİK İhalesi 22 Mayıs’ta

TÜİK’in yeni hizmet binasının inşası için 22 Mayıs’ta ihaleye çıkılacak. TOKİ’nin Bilkent’teki merkezi binasında gerçekleştirilecek ihale, 22 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 14.30’da başlayacak. emlakpencerem.com

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın