İkinci evi olana ek vergi mi geliyor? Birden fazla evi olanlar dikkat!

Kategori: - - 11:07

Toki taksit Zam Oranı

Konut sektörüne ilişkin olarak yapılanacak olan yeni düzenlemeler kapsamında, İkinci evi olana ek vergi için vergi düzenlemesi olacak.

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in birden fazla evi olanlar için farklı vergi düzenlemesi yapılacağını söylediği yazılıp çiziliyor. Bu tip servet vergisi anlamına gelebilecek düzenleme zaten Değerli Konut Vergisi olarak yapıldı.

Birden fazla evi olanlar

Ancak bir çok ev sahibi, pahalı evleri olsa da gelirlerinin olmadığını beyan ederek bu yasanın kadük yani neredeyse uygulanamaz olmasını sağladı. Yani bu tip bir servet vergisi istenirse bu yasa zaten kenarda duruyor. Peki yapılacak olan ne? Edindiğimiz bilgilere göre konut satın alınırken ilk evde harç şimdiki gibi yüzde 4 olacak. İkinci evi almaya çalıştığınızda bu tutar muhtemelen bir kat, üçüncü, dördüncü evi almaya çalıştığınızda belki bir kaç kat daha artacak.

Bu vergi düzenlemesiyle birlikte, ikinci evlerden itibaren daha yüksek oranda vergi ödemesi olarak yapılması planlanıyor.
Bu değişim ile birlikte ev fiyatlarındaki artışı dengelemek ve piyasadaki dalgalanmaların azaltılması amaçlanıyor. Evin değerine göre belirlenecek olan bu vergi, özellikle de yüksek fiyatlı konut sahiplerini etkileyecek.

Habertürk yazarı Rahim Ak, konut alımlarında vergi düzenlemelerinin değişeceğini belirtti. İlk konut alımında uygulanan yüzde 4 verginin, ikinci ve üçüncü konut alımlarında artacağını vurguladı.

İkinci evi olana ek vergi mi geliyor? Birden fazla evi olanlar dikkat
İkinci evi olana ek vergi mi geliyor? Birden fazla evi olanlar dikkat

Ak şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda konut satın alınırken tapu harcı yüzde 2 satıcıdan yüzde 2 alıcıdan olmak üzere yüzde 4. Edindiğimiz bilgilere göre düşünülen düzenlemede de vatandaş ilk evini satın alırken harç yüzde 4 olacak. İkinci evi almaya çalıştığınızda bu tutar muhtemelen bir kat artacak.

Üçüncü, dördüncü belki daha fazla evi almaya çalıştığınızda belki bir kaç kat daha artacak. Bakalım lobi gücünün fazla olduğunu bildiğimiz inşaat müteahhitlerine rağmen bu düzenleme yapılabilecek mi?”

Etiketler:, , ,