İstanbul’a 41. ilçe

Kategori: - - 13:21

Bahçeşehir adıyla yeni bir ilçe kurulması istendi. Daha önce de Hadımköy’ün ilçe yapılması önerilmişti.İkiteklifde benimsenirse, İstanbul’un ilçe sayısı 41’e yükselecek.

CHPİstanbulmilletvekili Mevlut Aslanoğlu tarafından hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde, Bahçeşehir beldesinin Başakşehir ilçesine bağlandığı hatırlatarak, ilçe merkezineulaşımiçintoplu taşım aracı olmadığı ve vatandaşların 30 kilometreyolkatetmek zorunda kaldıklarını belirtildi.

CHPİstanbulmilletvekili Süleyman Çelebi debirsüreönce Hadımköy’ün ilçe olmasıiçinyasa teklifi hazırlamıştı. Teklifin gerekçesinde, Hadımköy’ün Arnavutköy’e bağlı mahalleye dönüştürüldüğü hatırlatıldı.

Gazeteport’un haberine göre; Hadımköy’de 600 sanayi tesisinin bulunduğu ve binlerce kişinin çalıştığı vurgulanarak, vatandaşların adli konulariçin60 kilometre uzaklıktaki Gaziosmanpaşa’ya gitmek zorunda kaldıkları belirtildi.Herikiteklifde TBMM İçişleri Komisyonu veGenelKurulda ele alınacak.

39 İLÇESİ VAR
İstanbul’un halen 25’i Avrupa yakasında; 14’ü ise Anadolu yakasında olmak üzere 39 ilçesi bulunuyor. İstanbul’dailkolarak 1954 yılında Şişli, 1957 yılında ise Zeytinburnu ilçe oldu.Son olarak da Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi ilçe yapıldı.

İstanbul’daki 39 ilçeye, 782 mahalle, 152 köy bağlı bulunuyor. İTO’nun buyılAğustos ayında yaptığı araştırmasonucu39 ilçe arasında Kadıköy,yaşamkalitesinin en yüksek olduğu ilçeolarakbelirlenmiş, son sırada ise Esenleryeralmıştı.

 

Bir yanıt yazın