TOKİ Pendik’e Koru Yapıyor

Kategori: - - 19:48

toki logo

Pendik’te kent içersinde kalan bir fabrika arazisi, Emirgan Korusu büyüklüğünde olan yeşil bir alana dönüştürülecek.

İstanbulluları sevindirecek bu haberi önce yapı malzemeleri sektörünün önde gelen ismi Türk Ytong’un Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar’dan öğrendik. Geçtiğimiz günlerde ise TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile de konuşarak doğruluğu kontrol edildi.

Geçtiğimiz günlerde Çatalca’daki dünyanın ilk yeşil sertifikalı Ytong fabrikasına ziyarete gidildi. Bu sene başında Multipor ismini taşıyan yanmaz ısı yalıtım levhası üretmeye başlayan yeni tesisi dolaştıktan sonra, % 25’i Alman Ytong’a, geri kalanı da Emiroğlu, Üründül ve Demiren Ailelerine ait olan Türk Ytong’un yeni projeleri ile ilgili bilgiler topladık. Pendik arazisinin satıldığını da böylelikle öğrenmiş olduk.

54 sene önce Pendik’in en kıymetli yerinde E-5 kenarında gaz beton üretmeye başlayan Türk Ytong’un fabrikasının bulunduğu 300 dönümlük arazisi geçtiğimiz günlerde kamulaştırma kararı alındı.

Türkiye’de 6 fabrikası olduğu bilinen Türk Ytong, göz bebeği olan Pendik’teki en eski fabrikasını uzun süredir yenilemek istiyordu. Ancak Pendik’teki fabrika kent içersinde kaldığından dolayı buradan çıkmaya karar veren Türk Ytong, Gebze’de Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aldığı yeni arazide 50 milyon Euro’luk yatırımla “dünyanın en büyük Ytong fabrikası” projesi için butona bastı. TOKİ de Türk Ytong’un Pendik arazisinde, Emirgan Korusu büyüklüğünde dev bir park yapmak için kolları sıvadı. Sürdürülebilir bir proje peşinde olduklarını ve başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere İstanbul’da yapılaşma, yeşil alan konularında hepimizin titiz davrandığı bir konu olduğunu belirtti. Sabah

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın