Yönetim Site Sakinlerine Devredilmiştir

Kategori: - - 12:54

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Eskişehir Aşağı söğütönü’ndeki konutların doğal gaz ısınma kazanlarına mühür vurulduğu, site yönetiminin borç bırakıp kaçtığı yönündeki haberlerinin gerçek dışı olduğunu açıkladı.

TOKİ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, TOKİ tarafından Eskişehir’in Tepebaşı ilçesi Aşağısöğütönü’nde inşa edilen toplu konutların site yönetimiyle ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacı ortaya çıktığı belirtildi. Haberlerde yer alan, “Aşağı söğütönü TOKİ konutlarında yaşayan 12 bin kişinin ısınmak için kullandığı doğal gaz kazanlarına ESGAZ tarafından mühür vurulduğu belirtilerek, Türkiye’deki TOKİ konutlarını yöneten site yönetiminin borç bırakıp kaçtığı” iddialarının gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“YÖNETİM SİTE SAKİNLERİNE DEVREDİLMİŞTİR”

“634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 27. maddesinde, ‘Ana gayrimenkul, kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır’ hükmü yer almaktadır. Konut alıcıları ile imzalanan Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin Yönetim ve Ortak Giderler başlıklı 6. maddesinde, ‘Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yönetim Planı’na göre gerekli organlar oluşuncaya kadar öngörülen geçiş döneminde gayrimenkulün bulunduğu yapı ve sitedeki ortak yer ve tesisler, idare tarafından yönetilebileceği gibi yönetim bir veya daha fazla sayıda gerçek veya tüzel kişiye de devredebilir’ hükmü bulunmaktadır. Bu doğrultuda mülkiyet sahibi olarak İdaremizce, Eskişehir Tepebaşı Aşağısöğütönü toplu konutlarında site yönetimi oluşturulmuş ve site yönetim hizmetlerini yürütmek üzere hazırlanan Ortak Gider Aidat ve İşletme Bütçesi yürürlüğe konulması aşamasında Emlak Yönetim Hizmetleri AŞ yetkilendirilmişti. Yönetim süresi sonunda site yönetim yetkisi, İdaremiz gözetiminde yapılan toplantı ile site sakinlerinin oluşturduğu yönetime devredilmiştir. Yönetimin devamı ilkesi gereği, siteye ilişkin kayıtlar, hesaplar, yönetim harcamalarından oluşmuş borçlar ve site sakinlerince ödenmeyen aidatlardan oluşan alacaklar da devredilmiştir.”

“YENİ YÖNETİM TAHSİLATI YAPARAK BORÇLARI ÖDEMELİ”

TOKİ stoğunda bulunan dairelerin aidat ve yakıt ödemelerinin idarece zamanında yerine getirildiği belirtilen açıklamada, “Site yönetimlerinin devamlılığı ilkesi doğrultusunda ve Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesi gereğince, site alacaklarının yeni oluşturulan toplu yapı yönetimince, muhataplarından tahsil edilmesi ve siteye ilişkin borçların ödenmesi gerekmektedir. Kamuoyunun ön yargılı ve gerçek dışı bilgilerle yanlış düşüncelere sevk edilmesinin doğru olmadığını düşünmekteyiz” ifadeleri yer aldı. Ajans26

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın