Esenler’de hayat yenileniyor!

Kategori: - - 11:39

Kentsel yenileme projesiyle deprem ölçekli çalışmaların yapılmaya devam ettiği Esenler’de hayata geçirilen projeler TOKİ, İBB ve Esenler Belediyesi birlikteliğiyle hızlı bir şekilde yürütülüyor.

Şehir estetiğine uygun, daha sağlam, güvenli ve yaşanabilir binalar yapmak için çalışan Esenler Belediyesi, ilçenin 3 farklı noktasında kentsel yenileme çalışması başlatarak hayatı yenilemenin ilk adımlarını attı. Esenler’de “Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla yürütülen kentsel yenileme çalışmaları 3 mahallede devam ediyor. Bu çalışmalar özetle şöyle:

1- ORUÇ REİS MAHALLESİ

Oruçreis Mahallesi’ndeki kentsel yenileme, ifraz sorunları ve kaçak yapılaşma nedeniyle yoğun yapılaşmaya maruz kalmış, mülkiyet sorunlarının çözümlenemediği 477-481-539 parsel sayılı 72.080 metrekare alana sahip bölge içerisinde yürütülmektedir. Bölge nüfusu yaklaşık 8.000 kişidir Alanın hissedar sayısı ise 600 kişi olup, bölgede 389 yapı ve 1990 bağımsız birim bulunmaktadır.
Proje ile, mülkiyet sorunları çözümleneceği gibi kentsel yenileme ile donatı standartları ve yapı kalitesi yüksek yaşanabilir kentsel mekanların oluşturulması sağlanacaktır. 477-481-539 parsellerin bulunduğu alanda projelendirme çalışmaları sürüyor. Proje için tahsis edilmiş olan rezerv konut alanında ise 262 adet konutun yapımına başlanmış ve inşaat hızla devam etmektedir.

2- ÇİFTEHAVUZLAR MAHALLESİ

Çiftehavuzlar Mahallesi’ndeki kentsel yenileme projesi de 85.300 metrekare alan içerisinde yürütülmektedir. Alanın nüfusu yaklaşık 3200 kişi olup, bölgede 109 parsel, 154 yapı ve  854 bağımsız birim bulunmaktadır.

İlçe geneline göre nispeten yapı ve nüfus yoğunluğunun düşük olduğu Çiftehavuzlar içerisinde belirlenen bölgenin planlı biçimde yeniden ele alınarak, kentsel donatı standartları yüksek,  depreme dayanıklı,  sağlıklı bir yerleşim düzeninin sağlanması ile, ilçede kentsel yenilemeye ivme kazandırabilecek, lokomotif bir projedir. Proje alanı içerisinde yaklaşık 1500 konut üretilmesi hedeflenmektedir.

3- TURGUT REİS MAHALLESİ

Turgutreis Mahallesi’ndeki kentsel yenileme, 8.800 metrekare alan içerisinde yürütülmektedir. Alanın içerisinde kamulaştırma çalışmaları yapılarak vatandaşlar ile uzlaşma sağlanmış, inşaat devam etmektedir. Konutlar Mart 2012’de hak sahiplerine teslim edilecek.

Kaçak yapıların yıkılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı söz konusu alanda üretilecek konutlar,  ilçenin muhtelif yerlerinde yapılacak olan kamulaştırma ve kentsel yenileme çalışmaları sonucunda vatandaşın mağdur edilmemesi için kullanılacaktır. Söz konusu alanda 280 adet konut üretimine başlandı. Üretilen konutlar yapı kalitesi ve donatı kalitesi yüksek, 9 şiddetinde deprem vb. afetlere karşı dayanıklı yapılmaktadır.

DİĞER YENİLEME PROJELERİ

Esenler Belediyesi’nin öncülülüğünde ilçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarının hazırlıkları sürüyor. Dörtyol Meydanı’nda KİPTAŞ ile birlikte 850 konutluk bir proje üzerinde çalışılırken, bölge halkının organize olmasıyla Havaalanı Mahallesi başta olmak üzere bazı mahallelerde de başka kentsel yenileme projelerinin hazırlıkları sürüyor.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul’da kentsel yenilemenin en canlı olarak yaşandığı ilçenin Esenler olduğunu söyledi.

Esenler’de göreve gelir gelmez yapı stoğu hakkında bir çalışma yaptırdığını ve ortaya çıkan manzaranın ardından hemen kentsel yenileme çalışmaları için harekete geçtiğini söyleyen M. Tevfik Göksu, “Esenler’in yapı stokunu düşündükçe uykularım kaçıyor. İlçemizin nüfusu 500 binin üzerinde. 1999 Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılan binalarda oturanlar ise yaklaşık 50 bin kişi. Elbette kalan binalarda oturanların hepsi çürük binada oturuyor anlamına gelmiyor. Ancak, 450 bin kişinin üzerinde bir nüfus, Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılmamış binalarda, risk altında oturmaya devam ediyor” dedi.  Esenler’deki yapı stokunun yüzde 85’inin 20 yılın üzerinde olduğunu ifade eden Göksu, Esenler’in şu anda dönüşmesi gereken bir ilçe olduğunu ve bu anlamda 3 bin 250 konutun çalışmasının başladığını kaydetti. Göksu, “Tüm mahallelerimizde binaların durumu ile ilgili çalışmalarımız var. Ruhsatlı, ruhsatsız demeden miadını doldurmuş tüm binalarımızı ortaya çıkaracağız. Esenler’deki kentsel yenileme çalışmalarımızı daha da hızlandırmak istiyoruz. Esas arzu ettiğimiz ise, vatandaşın talebi doğrultusunda özel teşebbüsün kentsel yenilemeye katılmasıdır” dedi.

VATANDAŞ FIRSAT BİLMELİ

Halkın katılımı ile kentsel yenileme çalışmasının çok daha hızlanacağını belirten Göksu, “Halkımız bir kere şunu iyi bilmelidir ki, devlet kimseyi aldatmaz. Halkımız, devlete, belediyelere bu konuda katkı sunmalıdır. Devlet şu anda halkımıza bir katkı sunuyor. Halkımız bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Bu fırsatı iyi değerlendirelim ki, daha önce ülkemizin değişik yerlerinde, 1999 Marmara Depremi’nde ve son olarak Van’da yaşanan acıları yaşamayalım” şeklinde konuştu.

“Vatandaş olarak paramızı en iyi şekilde korumaya çalışıyoruz da, maalesef canımızı korumak için sağlam binalarda yaşamayı önemsemiyoruz” diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Merkezi hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bu konuda büyük bir kararlılığı ve rehberliği var. Kentsel Yenileme Kanunu da çıkmak üzere. Hükümet ve tüm siyasi irade ile oluşan konsensüs ve şu anda kamuoyunda bu doğrultudaki toplumsal bilinç, toplumsal akla dönüşür ve kentsel yenileme yeni bir ivme kazanır. Halkımızdan isteğimiz, kentsel yenileme fırsatçılarına pirim vermeden belediyemizin açıklamalarına kulak vermeleri ve bize destek olmalarıdır ” dedi.

 

Etiketler:,

Bir yanıt yazın