Başakşehir 4.Etap Sakinlerinin sabrı taştı

Kategori: - - 09:11

Başakşehir 4

Başakşehir 4.Etap sakinlerinin başı Boğaziçi Konut ile belada. Bu pazar (18.01.2015) saat 13.00 da İstanbul Çarşı’dan Piramit çarşıya kadar protesto yürüyüşü yaparak seslerini duyurmak isteyecekler.

4.Etap’ta site hizmeti yok ama aidatı siteye göre alıyorlar

Boğaziçi Konut ve KİPTAŞ’ın halkın dilek ve taleplerine duyarsuz kalması sonucu yıllardır yönetimin kat maliklerine deverdilmesi gerektiği halde sırf biraz daha rant elde etmek için görevlerini yapmayan iki kurum hakkında halk bu pazar günü protesto yürüyüşü yapacak.

4.Etap sakinlerinin en tabi hakları olan kendi kendilerini idare etme taleplerine karşı Boğaziçi Konut üzerine düşen görevleri yapmayarak yıllardır kat maliklerine devretmesi gereken yönetim hakkını devreteyerek hukusuz bir şekilde kendisi yöneticilik hizmeti yapıyor.

İşta Pazar günü Basın mensuplarına ve halka yapılacak olan basın açıklamasının tam metni…

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI ;
Konu : Yürüyüşe davet

İstanbul ili, Başakşehir ilçesi Başak mahallesi sınırları içinde bulunan ve inşaatı İBB’nin bir iştiraki olan KİPTAŞ tarafından yapılarak 2001 yılından itibaren kat maliklerine teslim edilmeye başlanan 4. Etap 1. ve 2. kısım sitesi,14 yıldır, KİPTAŞ’ın atadığı yönetimlerce “4. ETAP BİRİNCİ VE İKİNCİ KISIM SİTE YÖNETİMİ” adı altında yönetilmektedir.

Atanan bu yönetimler, yönetim görevini, KİPTAŞ’ın büyük hissedarı olduğu BOĞAZIÇI KONUT HIZMET YÖNETİM İŞLETMECİLİĞİ VE TİCARET A.Ş ‘ye devretmişlerdir.

4.Etap Site Yönetiminin 2014 yılı bütçesi yaklaşık 10.000.000,00TL (On milyon)’dir. Bu paranın içinde yaz döneminde (6 aylık) sulama paraları yoktur. 4. Etap’ta 232 Blok ve 485 Villa olmak üzere yaklaşık 8.500 konut bulunmaktadır.

Bu site yönetimi, 634 sayılı Kat Mülkiyeti KanunukapsamındaGEÇİCİ YÖNETİM statüsündedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun Geçici 2. maddesi uyarınca, 07.07.2009 tarihinden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planlarının “TOPLU YAPI YÖNETIM PLANI” olarak revize edilip tapuya şerh edilmesi ve şerh tarihinden itibaren de üç ay içinde mevcut geçici yönetimlerin yerini kat maliklerine bırakması gerekmektedir.

Aynı kanunun 73. maddesinde de geçici yönetimlerin görevinin her halde inşaat ruhsatının alındığı tarihten itibaren 10 yıl geçmekle sona ereceği düzenlenmiştir.

4. Etap Sitesi’nde 2001 yılından buyana ikamet edilmekte olup hemen hemen tüm kat maliklerine kat mülkiyeti tapuları da verilmiştir.

Geçici yönetim, 07.07.2009’dan itibaren 5 seneden fazla zaman geçmesine ve yasal yükümlülüğüne rağmen mevcut yönetim planını “TOPLU YAPI YÖNETIM PLANI” olarak uyarlayıp kat maliklerinin onayına sunmamış ve dolayısıyla da tapuya şerh ettirmemiştir.

07.07.2009 tarihinden itibaren makul süre içinde toplu yapı yönetim planlarını tapuya şerh etirmeyen geçici yönetimlerin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanuna göre faaliyet gösteremeyecekleri (aidat toplayamayacakları, işletme projesi düzenleyemeyecekleri vb) Yargıtay tarafından da onanan çeşitli mahkeme kararları ile sabittir.

KİPTAŞ, tapuları hak sahiplerine devretmeden önce, tek malik sıfatıyla tapuya şerh ettirdiği yönetim planları ile 4. Etap’ı 4 ayrı bölgeye ayırmış ve her bir bölgenin ayrı ayrı yönetimlerce yönetilmesini öngörmüş olmasına rağmen 4. Etap, 2014 yılı sonuna kadar tek bir yönetim ile yönetilmiş ve kat maliklerinden bu yönetim anlayışı ile aidatlar toplanmıştır.

Söz konusu bu geçici yönetimin gelir ve gider durumları kat maliklerinin denetimine açık tutulmamış, yönetim bugüne kadar kat maliklerine hiçbir hesap vermemiştir.

Sitenin yönetimini gerçek hak sahipleri olan kat maliklerine devretmeyen, mevcut geçici yönetimin, yönetimigerçek hak sahibi olan kat maliklerine devretmesi ve sitemizin kat malikleri arasından seçilecek kişiler tarafından yönetilmesi amacıyla 18.01.2015 Pazar günü Saat:13:00’de site sakinlerinin katılacağı bir yürüyüş yapılacaktır.

Yürüyüş için 4. Etap birinci kısımda buluna Piramit Çarşı önünde toplanıp Ali Soylu Bulvarı ve Mevlana Celaleddini Rumi caddesi üzerinden İstanbul Çarşı önüne gelinecek ve burada yapılacak bir basın bildirisi ile yürüyüşe son verilecektir.

Düzenlenecek bu yürüyüşe siz değerli basın mensuplarını davet ediyor, hak arama, demokrasi ve seçim mücadelemize varlığınızla destek vereceğinizi umuyoruz.

Sizi aramızda görmekten büyük onur ve mutluluk duyarız.

Saygılarımızla

4. ETAP SEÇİM PLATFORMU ÜYELERİ

Adına

1- RECEP AKBUDAK- 0555 3944501

2- AV. A. NECATİ ERDEM – 0532 4852271

3- AV. VOLKAN KIZILHAN – 0532 5147392

4- HİKMET SIRMA –0532 374 56 71

Kaynak:(İTHA)

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın