Türkiye’nin ilk mobilyakent’i

Kategori: - - 18:50

Türkiye’de ilk kez mobilya sektöründe üretim yapan firmalara hizmet verecek ve üç aşamalı olan Mobilyakent kuruluyor.

Mobilyakent’in ilkaşamasında yapılacak olan 700 adet 200 ila 1000 metrekarelik işyerlerini Toplu Konut İdaresi (TOKİ) inşa edecek. Bu çerçevede TOKİ, KayseriMarangozlar-Mobilyacılar veDöşemeciler Odası ileprotokol imzaladı. TOKİ bu protokol ile ilk kez sanayi sitesi inşa etmiş oluyor.

Kayseri’de, küçük veorta boy işletmelerin dahageniş alanda, fiziki altyapısorunun olmadığı bölgede üretimyapması, ürettiği ürünleri sergilemesi amacıyla kurulması planlanan Mobilyakent’te ilkadım atıldı. Kayseri’nin değişik sanayi sitelerinde bulunan 700 kadarişletmenin tek birbölgeye toplanması amacıyla hazırlanan proje kapsamında TOKİ, sanayi sitesini kuracak.

Kayseri’de düzenlenen törenle TOKİ, sanayi sitesinin kurulması amacıyla Kayseri Marangozlar-Mobilyacılar veDöşemeciler Odasıyla anlaşma imzaladı. Törende konuşan Kayseri Marangozlar-Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası Başkanı Mehmet Ali Çevrim, mobilya sektörünün dahagelişmesi ve yenilikçiolması adına bu projeyi önemsediklerini ifade etti. Çevrim, dünyada sektördeki yenigelişmeleri yakalama adına bu tür fiziki imkanların şartolduğunu ve projenin iki ayağında ise büyükbirmobilya fuarının yani ürünteşhirinin sürekli yapılacağı mekanolacağının belirtti. Diğer bir ayağının ise AB desteği ilebölgede kurulacak olan MOBİTEK sayesinde, mobilya üreticinin kurulacak makine parkurunda faydalanarak çokçeşitli, yeni modelürünler üreterek rekabet imkanı yakalayacağını belirtti. Çevrim, TOKİ ile yapacakları anlaşma çerçevesinde Mobilyakent’teki Erciyes Küçük Sanayi Sitesi YapıKooperatifi adına 700 işyeri inşa edeceğini dile getirdi. Buradaki işyerleri içinişletmelerin pazartesinden itibaren başvurudabulunarak başvuru bedellerini yatırabileceklerini ifade etti.

KayseriEsnaf veSanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan, Kayseri’nin kurulacak olan Mobilyakent iletarihi birolay yaşadığını ifade etti. Kurulacak olan kentin mobilya sektörünün dahada ilerlemesi ve dünyada rekabet edebilme adına işletmelere imkan tanıyacağını anlattı.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Kayseri’nin birçok konuda öncü olduğunu ve kurulacak olan Mobilyakent’in de Türkiye’de ilk proje olduğunu anlattı. Palandöken, bu projenin Türkiye genelinde yayılmasını arzu ettiklerini belirterek, “Burada işletmelerimiz bol kazanç ederler. Temennimiz budur.” dedi.

Mobilyakent‘in kurulmasında destek verenve proje ortaklarından olan Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, şehirde esnaf içinsiteler kurduklarını amaen büyüksitenin Mobilyakent olacağını ifade etti. Yıldız, bu yatırımın ülkeekonomisine çokciddi katkı sağlayacağını ve işletmelerin dahada büyük düşünerek, dünyapazarından büyük paylar alacağını dile getirdi.

TOKİ FinansmanDaire Başkanı Ayhan Karaca da, TOKİ‘nin bugüne kadarkonut, karakol, sosyalalanlar gibiinşaatlar yaptığını amaTürkiye’de ilkkez sanayi sitesi inşasını Kayseri’de yapacaklarını belirtti. İyibiranlaşma süreci yaşandığını dile getiren Karaca, “Görüşmeler sonrasında altyapıçalışmaları biraz uzun sürdü. Amasağlamtemeller oluştu. Bundan sonraki süreç hızlıolacak. Pazartesi gününden itibaren TOKİ hesaplarına başvurubedelleri yatmaya başlayacak. Çokhızlı ihale süreci olacak. 3 aysonrasında ihale tarihi alınacak. İhale yapılıp baharla birlikte ilk kazma vurulacak. 2.5 yılsonra işyerleri teslim edilecek.” dedi.

KayseriVali Yardımcısı İbrahim Çomaktekin, Mobilyakent’in Kayseri’nin mobilya sektöründe söz sahibi olan işletmelerin sayısını artırarak dahafazla pazara hakim olunmasına katkı sağlayacağını belirtti. Çomaktekin, Mobilyakent’in Kayseri’ye, Avrupa vedünyaya hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından TOKİFinansmanDaire Başkanı Ayhan Karaca, proje ortaklarından Kocasinan Belediyesi adına Başkan BekirYıldız, ,KayseriMarangozlar-MobilyacılarveDöşemeciler Odası ve Erciyes Küçük Sanayi SitesiYapıKooperatifi Başkanı Mehmet Ali Çevrim arasında, 700 işyerinin yapımıiçinprotokol imzalandı. Protokol imza törenine yaklaşık bin civarında mobilya işletme sahibi ve çalışanları katıldı.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın