İSPARK’tan ‘Tekne Park’ projesi

Kategori: - - 08:35

tekke park

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK, İstanbul koylarındaki deniz taşıtlarının düzensiz parklanmasına modern çözüm üretmek amacıyla boğazın değişik noktalarında ”Tekne Parklar” inşa ediyor.
İSPARK, Avrupa’da özellikle Akdeniz çanağında başarıyla uygulanan tekne park (marina) projelerini İstanbul’a kazandırmak için gerekli fizibilite çalışmalarını tamamladı.
Kıyıdan belli bir uzaklıkta yapılacak olan Tekne Parklar ile sahiller İstanbulluların kullanımına açılırken deniz ve kıyı kirliliğinin önüne geçilecek. Öncelikli olarak İstinye ve Tarabya’da hizmete sunulan proje, kısa süre içinde Büyükdere (Sarıyer), Bebek, Paşabahçe ( Beykoz ) ve Çengelköy’de (Üsküdar ) hayata geçirilecek.

Toplam 5 bin tekne ve yat park edebilecek
İstinye koyunda 180 ve Tarabya koyunda 208, toplam 388 yat kapasiteli projenin hayata geçmesinin ardından diğer noktalarında faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık 5 bin yat ve teknenin paklandırılması hedefleniyor.
İSPARK tarafından işletilecek tekne parklarda; ofis hizmetleri (genel enformasyon hizmeti, meteoroloji bilgileri, haberleşme vb), genel hizmetler (su, elektrik, duş vb) ve güvenlik hizmetleri sunulacak. Tekne parklardan kısa süreli yararlanılabileceği gibi haftalık, aylık ve yıllık abonelik hizmeti de verilebilecek

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın