TOKİ’nin karakolları, her türlü donanıma sahip

Kategori: - - 07:30

TOKİ'nin karakolları

Başbakanlık TOKİ tarafından yaptırılan sınır karakolları,sağlamlığı, tahliye tünelleri ve gözetleme kuleleri ile her türlü donanıma sahip.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nce (TOKİ) yaptırılan sınır karakolları, sağlamlığı tahliye tünelleri ve gözetleme kuleleri ile gerek askerlerin gerekse bulunduğu bölgenin güvenliği açısından her türlü donanıma sahip.

Van 6. Hudut Alay Komutanlığı’nın sorumluluk alanındaki 285 kilometrelik İran sınır hattında bulunan 43 karakoldan 37’si, başta terör saldırıları olmak üzere kaçakçılık faaliyetlerinin de en aza indirilmesi amacıyla TOKİ tarafından 2010 yılında başlatılan çalışma ile sınıra daha yıkın bölgelerde yeniden inşa ediliyor.

Başkale ilçesinin İran sınırına 2 kilometre mesafede 2 bin 900 metre yükseklikteki hakim bir tepede TOKİ tarafından yaptırılan ve 2010 yılında faaliyete geçen 4. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Koçdağı 12. Bölük Komutanlığı’nın kapıları, Vali Münir Karaloğlu ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç’in katıldığı gezi ile basın mensuplarına açıldı.

Karaloğlu, sınır hattındaki 43 karakol dışında 47 gözetleme kulesi de inşa edildiğine dikkati çekerek”İçerisinde 25 personelin yaşam imkanı bulduğu kulelerimiz var. 2010 yılında başlayan yenilikle beraber 37 karakol dışında 34 de gözetleme kulesi inşa ediliyor” dedi.

Karaloğlu, yeni karakolların buralarda görev yapan askerlerin daha iyi koşullarda iskan edilmesini, iaşelerinin sağlanmasını ve sağlanan güvenlikle beraber daha iyi korunmuş mekanlara sahip olma imkanı tanıdığına işaret ederek, şunları kaydetti:

”Bu karakolların, hem inşaat teknolojisi bakımından hem de kulelerdeki kullanılan teknoloji bakımından güvenlikleri üst düzeye çıkarıldı. Yeni karakollar sınırdaki güvenliğimizi artırdı ve buna bağlı olarak kaçakçılık, yasa dışı geçişler ve teröre karşı ordumuzun elini güçlendirdi. 2011 öncesine göre şu anda sınır hattında daha güçlüyüz.

Burada zor şartlarda görev yapan tüm askerlerimizi kutluyor, hepsine teşekkür ediyorum. Biz onların sayesinde evlerimizde rahat uyuyoruz. Bizim inancımıza göre sınırı beklemek görevlerin en kutsalıdır. Bu zor koşullarda, 2 bin 900 metre yükseklikte, ağır coğrafi koşullarda bu işi yapmak kolay bir şey değil. Hepsine teşekkür ediyorum. Devletimiz de burada görev yapan komutanından erine hepsine en iyi imkanı sağlamış. Elektriği, suyu, telefonu ve asfalt yolu ile her türlü kolaylık sağlanmaya çalışılmış.”

Etiketler:

Bir yanıt yazın