TOKİ’den şehit aileleri ve gazilere faizsiz konut

Kategori: - - 17:23

Toki Kayaşehir 19.Bölge Kura Sonuçları

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri konut sahibi yapıyor. Şehit ailelerine ve gazilere 552 milyonluk faizsiz konut kredisi sağlayıp, bin 577 konut verildi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, şehit aileleri ve vazife malulleri, engelliler ve emekli vatandaşlara özel kontenjan ayırıp öncelik verdiklerini belirtti.

Şehit aileleri ve gazilere 552 milyon liralık konut kredisi verdiklerini söyleyen Turan, “Ülkemiz için canlarını feda eden şehitlerimizin aileleri ve gazilerimize minnet borcumuzu ödemeliyiz. 18 bin 675 şehit ailesi, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine yaklaşık 552 milyonluk faizsiz konut kredisi sağlayıp, bin 577 konut verdik.” dedi.

TOKİ olarak şehit yakınları ve terör malullerinin konut sahibi olabilmelerini kolaylaştırdıklarını belirten Turan, şöyle konuştu:

“Şehit kredisinden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. Kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkündür. Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil, almakta olduğu maaşının bir bölü dördü tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumunca kesilmesi suretiyle yapılır. Kredinin vadesi, borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye faiz uygulanmaz.” faizsiz konut

Öncelik şehit aileleri ve gazilerde

Turan, TOKİ olarak dar gelirlilerin yanı sıra şehit aileleri ve gazileri konut yapmayı sürdüreceklerini belirterek, “Vatanımıza canını feda eden şehitlerimizin yakınlarını ve gazilerimizi kurasız ev sahibi yaparak minnet borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu ülkeyi bizlere armağan eden, vatan ve bayrak aşkı için cepheye koşmuş şehitlerimizi tekrar yad ediyoruz. Mekanları cennet olan şehitlerimizin ailelerine desteğimizi TOKİ olarak sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başvuru şartları

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerinin, TOKİ projelerine başvuru yapabilmesi için, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması, başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması şartı aranıyor. Başvuruda ayrıca aylık hane halkı gelirinin, İstanbul’da yaşayanlar için net en fazla 3 bin 700, İstanbul dışındakiler için 3 bin 200 lira olması gerekiyor.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi” ve kimlik fotokopilerini ibraz ederek başvuru yapabiliyor

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın