İstanbul’da kiraların en çok arttığı ilçeler! İşte O 6 İlçe

Kategori: - - 14:00

istanbul Çamlıca

İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) verilerine göre İstanbul’da kiraların en çok arttığı ilçeler, o 6 ilçe belli oldu.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), konut fiyatlarındaki artışa ilişkin raporunu paylaştı. Raporda, Kasım 2023 verilerine göre megakent İstanbul’da son bir sene içinde konut satış fiyatları yüzde 84,14 oranında, kira fiyatları yüzde 75,56 artış gösterdi.

“ORTA VE DÜŞÜK GELİRLİLER İÇİN KONUT SATIN ALIMI İMKANSIZLAŞTI”
Raporda, “2000’li yıllarda İstanbul genelinde konut sunumunda yaşanan artışa rağmen, orta ve düşük gelir grubu için konut satın alımı imkansızlaştı. Kent genelinde sunulan kiralık konutlar da düşük ve orta gelir grubu için ödenebilir olma niteliğini kaybetti” değerlendirmesine yer verildi.

DÜNYA GENELİNDE 1,6 KAT, İSTANBUL’DA 5,2 KAT KİRA ARTIŞI

Pandeminin etkisi ile birlikte kira fiyatlarının 2020 ile 2022 arasında tüm ülkelerde artış gösterdiğine dikkat çekilen raporda, dünya genelinde kiraların 1,6, İstanbul’da 5,2 kat arttığı aktarıldı.

İstanbul'da kiraların en çok arttığı ilçeler! İşte O 6 İlçe

İstanbul’da kiraların en çok arttığı ilçeler!

İSTANBUL’DA EN ÇOK KİRA ARTIŞI YAŞANAN İLÇELER

2019 yılından itibaren son dört yılda kira fiyatlarının en çok arttığı ilçeler:

  • Üsküdar: Yüzde 961
  • Kağıthane: Yüzde 954
  • Beykoz: Yüzde 889
  • Başakşehir: Yüzde 879
  • Küçükçekmece: Yüzde 861
  • Eyüpsultan: Yüzde 804

Kirada yüzde 25 zam sınırı devam ediyor mu, ne zaman bitecek?

Konut kiralarındaki artış gündemdeki yerini koruyor. Özellikle eski kiracılar ve yeni kiracılar arasındaki fark gittikçe artıyor. Artışlara yönelik getirilen konutlarda yüzde 25 zam sınırı ile ilgili ise anlaşmazlıklar yaşanmaya devam ediyor. Peki, yüzde 25 zam sınırı ne zaman bitecek?

Kirada yüzde 25 zam sınırı devam ediyor mu, ne zaman bitecek? Türkiye’de fahiş kira artışlarını önlemek üzere getirilen yüzde 25 zam sınırı ile ilgili Mahkeme emsal niteliğinde bir karar verdi. Peki, bu karar sonrası yüzde 25 zam sınırı kalkar mı?

Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkacak mı?
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arabulucu Avukat Umut Metin şu ifadeleri kullandı: “Aslında buradaki karar yüzde 25 sınırına ilişkin değildir. Başka bir karar verilme durumu söz konusu. Kira tespit davalarında 5 yıldan sonra kira sözleşmelerine ilişkin kira bedeli tespit davası açılabiliyor. HABERİN DEVAMI

Etiketler:,