TOKİ Simav’ın yaralarını 6 ayda sardı

Kategori: - - 10:08

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kütahya Simav’da 19 Mayıs’ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin yaralarını sardı.

TOKİ’nin depremin akabinde başlayarak 6 ay gibi çok kısa bir sürede tamamladığı afet konutlarının kuraları dün Simav’da düzenlenen törenle çekildi. Konutlar, hak sahiplerine 19 Kasım Cumartesi gününden itibaren teslim edilmeye başlanacak.

Yaşanan hemen her afetin ardından duruma hızla müdahale eden ve afetzedeleri modern kalıcı konutlara kavuşturan TOKİ, 19 Mayıs 2011’de, 5,9 şiddetindeki depremle sarsılan Simav’daki depremzedeleri kalıcı konutlara kavuşturdu. Depremin hemen ardından hızla inşa sürecine giren TOKİ, altı ay gibi kısa bir süre içinde Simav’daki afet konutlarını tamamladı.
Simavlı depremzedelere afet konutlarının teslim edileceğinin müjdesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van Erciş’te vermişti. Başbakan Erdoğan’ın Erciş’teki açıklamasının ardından dün Simav’da afet konutlarının kura çekilişi yapıldı. Çekilişte, hak sahipliği belirlenmiş ve sözleşme imzalayan depremzedeler, kalıcı konutlarını belirledi.

Konutlar Cumartesi dağıtılacak

Afet konutları kura çekilişinin hemen ardından kademeli olarak depremzedelere teslim edecek. Depremzedeler, 19 Kasım Cumartesi gününden itibaren kademeli olarak konutlarını teslim alarak yerleşmeye başlayacak.

TOKİ, acil barınma ihtiyacının yanı sıra depremde hasar gören sosyal donatıları da tamamlıyor. İdare, Simav’da ve komşu ilçelerde deprem afetinden ağır hasar gören ya da yıkılan sosyal donatıların yerine depreme dayanıklı donatılar inşa ediyor. Bu kapsamda; 1 adet Hükümet konağı, bir adet Halk Eğitim Merkezi, 2 adet 32 derslikli, 2 adet 24 derslikli, 1 adet 16 derslikli ve 2 adet 8 derslikli olmak üzere 7 ilköğretim okulu, 2 adet 32 derslikli, 1 adet 16 derslikli lise ile 1 adet Kız Meslek Lisesi, 1 adet 24 derslikli Endüstri Meslek Lisesi ile 5 atölye olmak üzere, 5 lise, 1 adet ana okulu, 2 adet ticaret birimi ile 14 adet cami, 200 kişilik pansiyon inşaatlarını da yapıyor.

TOKİ, sosyal donatı kapsamında bölgede 14 afet camii inşa edecek. Afet camileri, Hisarcık’ın Hocalar, Kutlubeyler ve Kutluhallar Köyü, Pazarlar’ın Örey Köyü, Şaphane Derbent mevkisi, Simav’ın Çavdır Mahallesi, Beyce Köyü, Hüsüm Köyiçi ve Karaarmut mevkisi, Naşa Köyü Koy mevkisi ile Köyiçi mevkisine yapılacak.

19 bin afet konutu inşa etti

Yaşanan her felaketin ardından afetzedelerin barınma sorunu büyük bir hızla hareket eden TOKİ bu kapsamda son 8 yılda Türkiye’de 31 ilde ve Pakistan’da 19 bin 76 adet afet konutu ve kamu binasının yapımına imza attı. İdare, Van’da 23 Ekim’de meydana gelen 7,2’lik depremin ardından Kevenli, Bostancı ve Erciş’te, afet konutu ve geçici yerleşim alanlarının sağlanması amacıyla büyük bir hızla ihale ve proje sürecine girdi.  AA

Etiketler:

Bir yanıt yazın