İstanbul’da 600 bin konut depreme hazır değil

Kategori: - - 19:51

İstanbul'da rekor konut satışı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2018 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, kentsel dönüşümde strateji değiştireceklerini söyledi. Mevcut yasanın 15 maddesini, kararname ile değiştirmek için çalışma yaptığı belirten Özhaseki, İstanbul’un depreme hazır olmadığını, riskli görülen 600 bin konutun yenilenmesi gerektiğini bildirdi.

Mehmet Özhaseki, Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2018 yılı bütçe sunumunda, istanbul ağırlıklı olmak üzere kentsel dönüşüme yönelik açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm yasasında 15 maddelik değişiklik gerektiğini belirten Özhaseki, zaman kaybetmemek adına Kanun Hükmünde Kararname çıkarılması adına görüşmeler yaptığını belirtti.

İstanbul’un olası depremde ciddi kayıplara uğrayacağını belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

“İstanbul depreme ne yazık ki hazır değil. Nereler hazır değil? Özellikle sahil kesimindekiler, özellikle 2000’den önce yapılmış olan 3 ve 4 katlı yapılar. 600 bin yapı. bunun yıkılması demek -hafif hasarlıları, orta hasarlıları söylemiyorum- tamamiyle şehrin çökmesi, altyapının bitmesi, binlerce insanın o evlerin altında can vermesi demek.”

Çevre bakanı, kentsel dönüme ilişkin yol haritasını da şöyle açıkladı:

“Temel prensiplerimizden birincisi yerinde dönüşüm. Vatandaşı alıp bir yerden bir yere götüremezsiniz. Daha önce bunun kötü uygulamalarını gördük.

İkincisi, adam gelmiş Hazinenin üzerine yapmış ama 3 kat yapmış, 50’şer metrekarede 3 kardeş oturuyor. Hesaplıyorsunuz, ‘Sana bir tane ev veririz, üstüne de 50 bin lira borçlanırsın’ diyoruz. Orada oturmak bile başlı başına bir hak. İşte, herkesi bir ev sahibi yapma modeli geliştirdik.

İstanbul’un sosyal donatı alanlarında, okul, hastane, yol, otopark olması gereken yerlerde konutlar var. Üçüncü olarak tercihi bunlara vereceğiz. Dışarıdan gelme yok, nakil yok, taşıma yok.”

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın