TOKİ Ödüllü Projeleri Yapmaya Başlıyor

Kategori: - - 22:46

Toki Kayaşehir 19.Bölge Kura Sonuçları

TOKİ ‘nin Düzenlediği Yarışmalarda Ödül Alan Projeler, sosyal konut inşa süreçlerine katılıyor. Muğla’dan Gaziantep’e, Manisa’dan Adana’ya kadar farklı adreslerde sosyal konutlar ödüllü projelerin içinden seçiliyor.

TOKİ Ödüllü Projeleri

TOKİ, ülkemizin yerel ve geleneksel mimari unsurlarından esinlenerek, farklı fikir ve yaratıcı vizyonun önünü açmaya çalışıyor. 2014 yılında düzenlenmeye başlayan 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe isimli Ulusal Mimari Proje Yarışması değerli projelerin gözler önüne çıkmasına aracı oluyor.

Yarışma kapsamında hazırlanan değerli projeler ve ödüllü eserler sosyal konutlarda hayata geçiriliyor.
Üretim alanına özel projelerin ortaya çıkması aşamasında düzenlenen yarışma, genç mimarlara kendini gösterme ve büyük inşaatlarda yer alabilme fırsatı sunuyor. Ödüllü projelerinin TOKİ tarafından hayata geçiriliyor olması mesleki açıdan bir değer kazanıyor.

Ödül almış mimarların çalışmaları ilk etapta 5 bin konutluk bir projelendirmede kullanıldı. 50 bin konutluk farklı alanların çalışmaları da sürdürülüyor. Nitelikli projelerde değerlendirilen yeni fikirler önce mimarın ve daha sonra da Türkiye’nin kazancı olarak görülebilir.

Türkiye genelini kapsayan ölçekte mimari fikir yarışması düzenleyen tek kuruluş olarak dikkat çeken TOKİ, düzenleyeceği yeni yarışmaların hazırlıklarını da sürdürüyor.
TOKİ, mimari fikir proje yarışmalarının ilkini 2009 yılında “İstanbul Kayabaşı Bölgesi İçin Konut Tasarımı Mimari Fikir Yarışması” adıyla düzenledi. Büyük bir ilgi gören yarışma, “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Proje Yarışması” adıyla 2014 yılında düzenlendi. Yarışmanın ödüllü projeleri, fikirlere ve projenin özüne sadık kalınarak Türkiye’nin farklı şehirlerinde hayata geçirilmeye başlandı.

Ege Bölgesi’nde 1.olan proje, Manisa’da uygulandı.
Akdeniz Bölgesi 1.olan çalışma Hatay Payas’ta ihalesi yapılarak inşa aşamasına geçirildi.
Akdeniz Bölgesi 2.olan projeyse bölgedeki sosyal konutlarda kullanıldı.
İç Anadolu Bölgesi’nde 1.olan ödüllü proje, Muğla Emir Beyazıt’ta hayata geçirildi.
İç Anadolu Bölgesi’nde 2.olan ödüllü proje ihaleye çıkmak üzere hazır hale getirildi.
İç Anadolu Bölgesi’nde 3.olan ödüllü olan proje Konya Gödene’de 804 konutluk projede kullanıldı.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 1.olan ödüllü proje Gaziantep Şehitkâmil’de 666 konut olarak başladı.
Gaziantep’te 50 bin konutluk alan üzerinde yürütülen Kuzey Şehir Projesi de yine bölge 1.si projenin yorumu üzerinden geliştiriliyor.
İlginizi çekebilir Toki Başkan Yardımıcısı ‘Akıllı Şehirleri Önemsiyoruz’
TOKİ, düzenlediği yarışmayla yerel dokulara sadık kalırken, mimarlara da kendilerini gösterme fırsatı sunmuş oluyor.

 

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın