Skyland İstanbul’da büyük rant

Kategori: - - 08:15

skyland istanbul

Türkiye’nin en yüksek binası emsalsiz bir rantla yükseliyor. 293 metrelik Skyland İstanbul projesinde emsal fazlası 528 bin metrekare inşaat yapılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıl “Çok yüksek binalar inşa etmeyi maharet sayıyorlar. Ben yüksek bina inşa etmeyi doğru bulmuyorum. Şu anda plan notlarıyla emsallerle oynayanlar var. Plan notlarıyla oynayarak biz bunu 7’ye, 6’ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, bu millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin” dedi.
Başbakanlık’a bağlı TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut GYO’nun sahip olduğu Seyrantepe arazisinde yapılan imar değişiklikleri ise Türkiye tarihinde görülmemiş bir rantın ortaya çıkmasına neden oldu.

Tekstil sektöründe Colin’s ve Loft markaları ile faaliyet gösteren Eroğlu Grubu 46 bin metrekarelik araziyi satın almadan önce emsal 2′den 3′e çıkartılırken, imar planına eklenen “Eğimden dolayı ortaya çıkan bodrum katlar iskan edilebilir. İskan edilen bodrum katlar emsale dahil değildir” notuyla fazladan inşaat yapılmasının önü açıldı. 54 metre kot farkının bulunduğu arazide en yüksek nokta ile en alçak noktanın aritmelik ortalamasının alınması gerekiyordu. Ancak arazinin en yüksek noktası olan E6 otoyolu hizasından kot alınarak proje yapılmasına göz yumuldu.

Milyarlarca dolar rant
Eroğlu Gayrimenkul Türk Telekom Arena’ya komşu olan araziyi satın aldıktan sonra 20 kat otel, 46 kat ofis, 44 kat rezidanstan oluşan 3 bloklu Skyland İstanbul projesini hazırladı. Yapılan imar değişiklikleri sayesinde Eroğlu, hakkı olan 138 bin metrekare inşaat yerine 666 bin 555 metrekare inşaat yapmaya hak kazandı. Emsal fazlası 528 bin metrekare inşaatın içinde bir kulede 9 ikinci kulede 10 kat rezidans, 6 kat AVM ve 9 kat otopark yer alıyor. Son derece eğimli bir arazide kot farkı kullanılarak milyarlarca dolar rantın yaratıldığı Skyland İstanbul tamamlandığında 293 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek binası olacak.

Ağaoğlu iade etti
Emlak Konut GYO, 2007 yılının son aylarında “Turizm + Ticaret Alanı” olarak gözüken 46 bin metrekarelik Seyrantepe arazisini 85 milyon lira bedelle satın aldı. Arsa için ilk olarak 2008 yılı Mart ayında hasılat paylaşımlı ihale düzenlendi. İhaleyi, Ağaoğlu Grubu şirketlerinden Akdeniz İnşaat 605 milyon TL ciro, yüzde 38.5 oranındaki 233 milyon lira hasılat payı teklifiyle kazandı. İhaleye göre 46 bin metrekare arsa üzerine 2 kat inşaat hakkı ile 92 bin metrekare alanlı rezidans ve ofis yapılacaktı. Ancak, 2,5 yıl boyunca bölgedeki imar sorunlarının çözülememesi nedeniyle Ağaoğlu 2010 yılında projeden çekildi ve araziyi Emlak Konut GYO’ya iade etti.

Planlar değişti
Araziyi devralan Emlak Konut GYO, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanmış olan imar planlarına itiraz etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilen itiraz sonucunda emsal 2′den 3′e yükseltilerek 92 bin metrekarelik inşaat hakkı 138 bin metrekareye çıkarıldı. Ayrıca, plan notuna “Eğimden dolayı ortaya çıkan bodrum katlar iskan edilebilir. İskan edilen bodrum katlar emsale dahil değildir” eklendi. Böylece, büyük bir kısmı eğimli olan 46 bin metrekarelik arazide milyarlarca dolarlık rantın önü açıldı.
Taksitle aldı
Genellikle sahip olduğu arazilerde hasılat paylaşım modeliyle ihale düzenleyen ve projelere ihaleyi kazanan inşaat şirketiyle ortak olan Emlak Konut GYO, Seyrantepe arazisi için düzenlenen ikinci ihalede yöntem değişikliğine gitti. İmar planlarına itiraz ederek inşaat hakkını artıran ve kot farkında kaynaklanan ‘emsalsiz rant’ yaratan Emlak Konut hasılat paylaşımı yerine araziyi elden çıkarma kararı aldı. Bunun için Ekim 2010′de düzenlenen arsa satış ihalesinde en yüksek teklifi 265 milyon lira ile Eroğlu Holding’e ait Eryap Mühendislik verdi.

Bayraktar: Fiyat düşük
Dönemin TOKİ ve Emlak Konut Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe arazisinin satış ihalesi için değerlendirmede “Arazide emsali artırdık. 2,5 yıl önce hasılat paylaşım modeliyle yapılan ihalede Ali Ağaoğlu 232 milyon lira teklif etmişti. Bu açıdan baktığımızda teklif az. Durumu değerlendireceğiz. Beklentimiz daha yüksek” diyerek ihale için iptal sinyali vermişti. Ancak takvimler 6 Aralık 2010 tarihini gösterdiğinde TOKİ Başkanı Bayraktar’ın ‘düşük bulduğu’ teklif Emlak Konut tarafından uygun görüldü ve satış sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre Eroğlu, ödemenin yüzde 40′ını peşin kalan miktarı ise 48 ay vadeyle ödeyecek.

En yüksek bina yapılacak
Eroğlu Gayrimenkul, Türk Telekom Arena Stadyumu’nun hemen yanında yer alan arazi için 293 metre yüksekliğinde Türkiye’nin en yüksek binasının da içinde bulunduğu Skyland İstanbul adlı projeyi hazırladı. 20 katlı otel, 46 katlı ofis, 44 katlı rezidans bloğu olmak üzere 3 kuleden oluşan projede 1000 rezidans, 300 odalı otel, 6 katlı AVM ve 100 bin metrekarelik ofis alanı yer alıyor.

Hali hazırda inşaat çalışmalarının devam ettiği projede imar planlarında yapılan değişiklikler sayesinde ve 54 metrelik kot farkı kullanılarak 138 bin metrekare yerine 666 bin 555 metrekare inşaat yapılıyor. Ofis bloğunda 10 kat, rezidans bloğunda ise 9 kat emsal fazlası alan olarak gözüküyor. Ayrıca 90 bin metrekarelik AVM, 231 bin metrekarelik otopark da emsale dahil değil.

2016 yılının Aralık ayında teslim edilecek Skyland İstanbul projesinde daire fiyatları 446 bin liradan başlıyor.sözcü

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın