TOKİ Kayaşehir’ye mahalle kültürü geliyor

Kategori: - - 12:47

TOKİ Kayaşehir’ye

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Kayaşehir’deki çalışmalarında semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu bir şehirleşme hedeflediklerini belirterek, ‘mahalle konseptini’ geliştirerek yaymak istediklerine dikkat çekti.
Çevreden yalıtılmış sitelerin, ilişkileri zayıflattığına ve dışımızdaki hayata yabancılaştırdığına dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanların kaynaşacağı, semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu bir şehirleşme hedeflediklerini açıkladı. Turan, “Temel üretim yaklaşımlarımızın başına mahalle konseptini aldık. İstanbul’daki Kayaşehir’de yürüttüğümüz projeyle, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konseptini göreceksiniz” diye konuştu.
“Çevreden yalıtılmış siteler, yabancılaştırıyor”istanbultokikonutlari.com

Yaşanan ekonomik ve sosyal gelişim doğrultusunda vatandaşlarımızın talep ve beklentilerindeki değişimi gördüklerini ve seslerine kulak verdiklerini ifade eden M. Ergün Turan, toplumumuzda her daim dayanışma kültürünü yaşatma arzusu olduğunu ancak ikamet ettiğimiz semtlerde, ‘çevreden yalıtılmış’ siteler kurulduğunda, ilişkilerin zayıfladığını ve dışımızdaki hayata yabancılaştığımızı belirtti.

M. Ergün Turan, “Hepimizin aradığı; bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluştuğu, semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu ‘mahalle kültürü’ kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanları” diye konuştu.

“Mahalle konsepti temel üretim yaklaşımımızın başında”

Huzur bulduğumuz bu geleneksel yaşam kültürünün modern şehirlerde hayat bulması için TOKİ olarak bundan böyle, konutların sadece nicelikleriyle değil, nitelikleriyle de ilgili olduklarına vurgu yapan M. Ergün Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Temel üretim yaklaşımlarımızın başına ‘mahalle konseptini’ aldık; konut üretimlerimizi sosyal ihtiyaçlara cevap verecek biçimde şekillendirmeye başladık”

Kayaşehir projesi önemli bir adım”

M. Ergün Turan, mahalle konseptine dönük projelere İstanbul ve Gaziantep illerinden başlandığını açıkladı. Turan, İdare olarak en yoğun faaliyetlerin bulunduğu İstanbul’daki Kayaşehir’de yürütülen 2 bin 618 konutluk projenin, TOKİ’nin bundan sonra takip edeceği ‘mahalle kültürü’ felsefesinin önemli bir adımı olduğunu belirtti.
Tüm nüfus profillerinin sosyal ihtiyaçları düşünüldü

“Kayaşehir’de yürütülen projeyle; içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu, büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konseptini göreceksiniz” diyen M. Ergün Turan, “Bu konseptteki projelerimizde, 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçlar düşünüldü” şeklinde konuştu.

İnsanlarımızın kaynaşacağı bir şehirleşme

M. Ergün Turan, bir devlet birimi olarak sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanlarımızın kaynaşacağı bir şehirleşme modeli hedeflediklerini, bunun için şevkle, heyecanla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.
Dayanışmayı esas alan bir disiplin değişikliğiistanbultokikonutlari.com

TOKİ Başkanı, “Özellikle vurgulamak isterim ki, çok büyük boyutlu bir yenilenme süreci yaşayan İdaremiz için ‘mahalle konseptini’ benimseyen üretimler, toplumsal dayanışmanın sürdürülebilirliğini esas alan önemli bir disiplin değişikliğidir. Sadece bir kamu kurumu olan TOKİ’nin değil, özel sektörümüzün de bu disiplin değişikliğini benimsemesi, toplumsal dayanışma ve uyum açısından önemlidir.” diye konuştu.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın