Arabistan 2 milyon konut istiyor

Kategori: - - 09:33

toki başkanı

TOKİ’ye 90 ülkeden işbirliği talebi geldi. Yurt dışında çatı kuruluş olacaklarını Başkan Turan, “Suudi Arabistan’dan 2 milyonluk konut teklifi aldık. 29 Aralık’ta Arabistan yolcusuyuz” dedi
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yurt içinde ürettiği yaklaşık 700 bin konut, stadyumlar, kamu kurumları ve sosyal donatılar ile dünya çapında örnek alınan kuruluş oldu. TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaklaşık 90 ülkeden işbirliği talebi aldıklarını belirterek, “Suudi Arabistan yetkilileri ülkenin konut ihtiyacını karşılamak için bizden destek istedi. Ülkede 2 milyon konut ihtiyacı var” dedi. Başkan Turan, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29-30 Aralık tarihlerinde Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği resmi ziyarete biz de iştirak edeceğiz. Bize gelen talep üzerine bu konuyu orada tekrar görüşmek istiyoruz” dedi. Türkiye’deki müteahhitlik sektörünü bir şemsiye altında toplayacaklarını söyleyen Başkan Turan, “Biz işi alacağız, ülkemizdeki firmalarla paylaşacağız. Bunu sektördeki kuruluşlarla da görüşüyoruz. Onlar da çok istekli. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Ancak bundan sonrasında kamunun da bu işin içinde olması lazım. Özel-kamu birlikteliğinde bir iş modeli hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.

ÇATI KURULUŞ OLACAK
Turan, TOKİ’nin yurtdışında çatı kuruluş olacağını kaydetti. Yurtdışı müteahhitlik çalışmaları için sektör temsilcileriyle görüştüklerini, Türkiye’nin know-how’ını ülkeye bir değer olarak nasıl katabileceklerine baktıklarını kaydeden Turan, özellikle gelişmekte olan Afganistan, Kazakistan, İran, Pakistan, Gana gibi ülkelerin ziyarete gelip, TOKİ modelini öğrenmek ve işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Her yıl ortalama 50 bin konut ürettiklerini söyleyen Turan, 2016’da 60 bin konut hedeflerinin olduğunu kaydetti.

DB’NİN YAKIN MARKAJINDA
Dünya Bankası (DB) Türkiye Ülke Direktörü Mr. Martin Raiser, TOKİ Başkanı Ergün Turan’ı ziyaret ederek, uluslararası deneyimlerinin paylaşılması önerisinde bulundu. Heyetler arası görüşmede, banka tarafından Türkiye’de devam ettirilen “Sürdürülebilir Şehirler” projesi kapsamında, TOKİ’nin katkısının alınmasının önemine vurgu yapıldı. Dünya Bankası heyetine Türkiye’deki mevcut konut talebi, bunun TOKİ tarafından karşılanma kapasitesi hakkında bilgi veren Turan, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Mr. Raiser’a, İdarenin kurumsal profili, finansman modeli ve projelerini anlattı. Toplantı neticesinde Dünya Bankası’nın uluslararası deneyiminin, TOKİ’nin tecrübesi ile bir araya getirilmesi ve önümüzdeki dönem “Ülke Stratejisi”nin içine dahil edilebilecek TOKİ- Dünya Bankası arasında muhtelif projelerin geliştirilmesi, bu anlamda ortak veri üretimi niyeti ortaya kondu. Konut ve kentleşme üzerine bazı araştırmaların başlatılması için iki kurum arasında gerçekleştirilen görüşmelerin sürdürülmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

AFGANİSTAN BAKANI NADERİ: MÜKEMMEL BİR ROL MODEL
Afganistan Kentsel Gelişim Bakanı Sadat Mansoor Naderi’nin beraberindeki heyetle birlikte kendilerini ziyarete geldiklerini söyleyen Turan, “TOKİ projeleri ve finansman modeli hakkında konuk bakana bilgi verdik” dedi. Konuk Bakan Naderi’nin TOKİ’nin çalışma şekline ilgi duyduğunu, Afganistan’a aktarılabilecek bir yapı olup olmadığını incelemek istediklerini ifade eden Turan, tavsiyelerimizi almak için TOKİ heyetini Afganistan’a davet ettiler açıklamasında bulundu. Türkiye ile Afganistan arasında çok ciddi bağlar olduğuna dikkat çeken Naderi, “Tarihi ilişkilerin de ötesinde bütün İslam dünyası için Türkiye mükemmel bir rol model konumundadır. Özellikle bu durum Afganistan için de geçerlidir” şeklinde konuştu. TOKİ’nin deneyimlerinden istifade etmek istediklerini dile getiren Bakan Naderi, “TOKİ’nin başarı hikâyelerini dinlemek istiyoruz. Bunların yanı sıra hızlı şehirleşmenin getirdiği güçlükler nedeniyle karşılaştığınız kötü deneyimleri de duymak dinlemek, TOKİ, modelini görmek, incelemek istiyoruz. Afganistan’nın yeniden imarı konusunda işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

PAKİSTAN VE İRAN’DAN DA TEKLİF VAR
Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve İran Ekonomi Müsteşarı Ali Rıza Jabbari ile de ayrı ayrı görüşen Başkan Turan, “Konut üretimi konusunda yoğun talepleri var. Bilgi ve tecrübelerimizi aktardık. İlerleyen dönemlerde heyetler arasında ziyaretler olacak. İşbirliği konusunda nelerin yapılabileceği görüşülecek” açıklamasında bulundu.

KAZAKİSTAN’DAN İŞBİRLİĞİ TALEBİ
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev’in kendilerini ziyaret ettiğini söyleyen Turan, “Büyükelçi Tüymebayev de TOKİ ile daha yakın işbirliğinde olmayı arzu ediyor. Bir kamu idaresi olarak TOKİ tarafından uygulanan finansman modelinin kendilerince takdir edildiğini vurguladı” diye konuştu. Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev de TOKİ’nin sosyal konut üretimi gerçekleştirdiği şantiyelerden birkaçını ziyaret ederek, detaylı bilgi almak istediğini ifade etti. Bu anlamda TOKİ ile yakın işbirliği, teknik ve finansal bilgi alışverişi talep ettiklerini vurguladı.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın