Konutta faiz % 1’in altına inerse rekor kırılır

Kategori: - - 07:28

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin banka kredisi faizlerine de yansıyacağı konuşulurken, konut kredisi faizlerinin de yüzde 1’in altına ineceği beklentisi artıyor.

İlk olarak Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, çarşamba günü yakın vadede konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına ineceğini düşündüğünü açıklamıştı. Habertürk’ün haberine göre, Cuma günü de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, oran vermeseler de Merkez’in faiz indiriminin tüketici kredilerine yansıyacağını ifade etti.

Geçmiş yılların konut satış verileri ve kredi faiz oranları incelendiğinde gayrimenkul sektörünün ve vatandaşın yakından takip ettiği konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi durumunda Türkiye genelinde konut satış rekorunun kırılacağı düşünülüyor.

1 MİLYON BARAJI 2013’TE AŞILMIŞTI
Konut satışları 1 milyon barajını 1 milyon 157 bin adet ile ilk kez 2013 yılında konut kredisi faizlerinin ortalama aylık 0.81’lere düştüğü dönemde kırdı. O yıl konut satışları düşük faizin etkisiyle 2012’ye göre yüzde 60 artış gözlemlenmişti. Sektörde ortalama aylık faizin yüzde 1.03 olduğu 2015 yılında ise 1 milyon 289 bin konut satışı gerçekleşti. 2016 yılının ilk üç ayında ise satılan konut sayısı 303 bin 464. Üstelik bu satışları, aylık ortalama faizin yüzde 1.19 gibi göreceli yüksek seyrettiği bir dönmede meydana geldi.

Yılın geri kalanında da satışların aynı hızla sürmesi halinde yıl toplamında 1 milyon 213 bin konut satışı gerçekleşmesi planlanıyor. Ancak bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekmesi durumunda yıllık konut satışının 2015 yılındaki 1 milyon 289 bin rakamının çok üzerine çıkarak rekor kıracağı ifade ediliyor.

FAİZDE YENİDEN YAPILANDIRMA İMKÂNI ALDIRIYOR
Veriler incelendiğinde İstanbul dışındaki şehirlerde de konut satışlarındaki artış, mevcut faizlerdeki yüksekliğe rağmen devam ediyor. Konut kredisinde faizlerin düştüğü dönemde yeniden yapılandırma imkânı olması, özellikle konut fiyatlarının makul rakamlarda seyrettiği illerde satışların artmasında en önemli etken olarak öne çıkıyor. Diğer yandan gayrimenkulün son yıllarda en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıkması, faizlerin düşük olduğu döneme göre hız kesse de, satışların artmasında etkili oluyor.

FAİZLER 2008’DE ZİRVEYİ, 2013’TE DİBİ GÖRDÜ
Son 10 yıllık döneme bakıldığında konut kredisi faizleri zirveyi küresel ekonomik krizin yaşandığı 2008 yılında gördü. 2008’de yıllık ortalama konut kredisi faizi yüzde 18.6’ya ulaşırken, aylık faiz ise ortalama yüzde 1.55 seviyesine ulaşmıştı. O yıl Türkiye genelinde 427 bin konut satışı gerçekleşmişti. Faizler tarihinin en düşü seviyesini ise ortalamada yıllık yüzde 9.7, aylık ise yüzde 0.81 ile 2013’te gördü. O yıl bazı bankalar aylık faizi yüzde 0.67’ye kadar indirmişti. Bunun sonucunda da konut satışları yüzde 60 artmıştı.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın