TOKİ, Ataköy sahilindeki söylentileri çürüttü

Kategori: - - 16:10

ataköy

TOKİ, Ataköy sahilindeki arsaları üzerinde konumlandırılan projelere yönelik son günlerde birçok söylenti yayıldı. Gelen açıklama söylentileri çürüttü.

TOKİ’nin Ataköy sahilindeki arsaları üzerinde ihalesi tamamlanan ve çalışmaların başladığı projeler hakkında çeşitli söylentiler hak sahibi firmaları zora sokmaya devam ediyor. Bu söylentiler içinde kıyı kanununun çiğnendiğine, emsallere uyulmadığına, arsadaki tarihi baruthanelerin yıkılacağına dair ithamlarda bulunuluyordu. Söylentilere karşın TOKİ’den bu ithamları çürüten açıklama gecikmedi. TOKİ’nin yaptığı basın duyurusunun detayları şu şekilde: “Haberlerde İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zeytinli Mahallesi’nde yer alan 564 ada 160, 161, 162 parsellerle ilgili olarak; “Kıyı Kanununun çiğnendiği, 2 emsal kuralına uyulmadığı, Tarihi Baruthane binalarının olduğu yerle komşu parsellerde inşaat için Koruma Kurulu’ndan izin alınmadığı, Kurul’a başvuru olmadığı” gibi gerçek dışı ve ciddiytle bağdaşmayan iddialarda bulunulmuştur. 160 parsele ilişkin Bakırköy Belediye Başkanlığı’ndan alınan imar durum belgesinde de “Parsel içerisinde tescilli 4 adet baruthane binası ve korunması gerekli ağaçlar bulunduğundan uygulama aşamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 3 no’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’ndan görüş alınacaktır.” ibaresi doğrultusunda 02.07.2012 tarih ve 03-32 sayılı İstanbul 3. Bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu Kararı ile üzerinde tescilli yapılarında gösterildiği, yapılması düşünülen Ataköy Otel-Çarşı Kompleksi mimari Avan Projesi ile ilişkisinin gösterildiği projeler onaylanmıştır.”Kıyı kanununun çiğnendiği iddiası doğru değildir
İmar planında 20 metre olan kıyı kenar çizgisi çekme mesafesi düzenlenerek kıyı çizgisi 50 metreye çıkartılmış kıyıda 50 metre genişliğinde kamunun kullanımına alanlar ayrılarak, proje bu şekilde 06.12.2012 tarih ve 34 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu Kararı ile onaylanmıştır.

Türk müteahhitleri bu yıl da uluslararası arenaya çıkıyor
Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük gayrimenkul ve ticaret fuarı olan MIPIM, bu yıl da uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler ve otel zincirlerini Cannes’da bir araya getirecek. Sağlam ekonomisi ve büyük potansiyeli nedeniyle Türkiye’nin ikinci defa Rusya ve Brezilya ile onur ülke olarak katıldığı, “Neden Türkiye’ye yatırım yapmalı” sorusuna cevap vereceğimiz fuar dünya arenasında yer almak isteyen markaların kendilerini gösterecekleri en önemli organizasyon olarak gösteriliyor. Fuarın arayıp da ulaşılamayacak yatırımcıları ve projeleri bir araya getirdiğini söyleyen MIPIM Fuarı’nın Türkiye Temsilcisi Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, fuara Ankara Ticaret Odası (ATO) ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) da katılacağını, Deloitte’in 2014 Türkiye Gayrimenkul Sektörü raporunu ilk defa bu fuarda açıklayacağını söyledi. Fuara firmaların katılması kadar projelerinde katılmasının önemli olduğunu belirten Aközer şunları söyledi: “Fuara İstanbul Finans Merkezi ve Kentsel Dönüşüm’ün damga vuracağını düşünüyorum. Tüm ilgi Türkiye üzerinde yoğunlaşacaktır. Gündeme getireceğimiz bu gibi büyük projelerimiz sayesinde pek çok inşaat şirketi de projelerde yer almaları nedeniyle dünyada isimlerini duyurabilirler. Avrupa ülkeleri bu fuara her yıl katılsalar da potansiyelleri bizim kadar yüksek değil.” Güven Adalı-İSTANBUL

Ön çalışma yapmayan verim beklemesin
MIPIM’in yatırımcılarla proje sahipleri için oluşturulmuş bir sosyal ağ olduğunu belirten Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, fuara katılacak firmaların fuar öncesi çalışmalarıyla 4-5 randevuyu önceden organize etmelerinin önemli olduğunu söyledi. Aközer, “Katılımcıların irtibat bilgileri resmi olarak paylaşılıyor. Alkaş olarak biz de katılımcılara toplantı organize etmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Katılımcıların 8-9 doğru yatırımcıyla doğru projeyi buluşturdukları toplantı gerçekleştirmeleri verimli bir MIPIM geçirmelerini sağlayacaktır” dedi.

Cannes toplantı şehri olacak
Cannes’in yatırımcılarla dolacağını belirten Alkaş Genel Müdürü YoncaAközer şunları söyledi: “Şehirde restoranlara kadar her nokta şirketlerin projelerini anlattığı bir toplantı şehri haline geliyor. Bazı firmalar yat kiralayarak toplantılarını çok daha sakin bir ortamda gerçekleştirmeyi de tercih ediyor. Türkiye olarak bizde Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin akşam yemeğinin yanı sıra İstanbul Fuar Merkezi, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yolculuğu, Türkiye’nin Mimarları Sahnede gibi paneller ve oturumlarla projelerimizi dünyaya tanıtacağız.”

Katılımcı firmalar netleşmeye başladı
Geçtiğimiz yıl Türkiye’den 28 markanın stant, 698 kişinin ise münferit olarak katıldığı gayrimenkul ve ticaret fuarına katılım için kayıtlar devam ederken MIPIM 2014’e stant ile katılmak üzere ilk kayıt yaptıran firmalar; Vadistanbul, Viatrans, Esas Gayrimenkul Öncüoğlu + ACP Mimarlık, Yorum İnşaat, IMS Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Gayabank, Mimarlar Workshop, Proplan Proje Yönetim, Nef, Karaoğlu-DS Mimarlık oldu. Fuara 20 bin katılımcı sayısına ulaşması bekleniyor.

Selimoğlu Group Residance Eagle 2014’e güçlü girdi
İnşaat sektöründeki yarım asrı geçen deneyimini Kartal’a taşıyan Selimoğlu Group, bölgenin en hareketli noktasında Residence Eagle projesini hayata geçiriyor. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında lanse edilen Residence Eagle, 20 milyon TL yatırım değeriyle,?donatılarıyla ve bölgeye kazandıracağı değerle dikkat çekiyor. 17 bin 365 metrekare inşaat alanına sahip proje 134 konut ve 10 ticari üniteden oluşuyor. 4.193 metrekare arsa üzerinde yükselen Residence Eagle’ın 2.700 metrekaresi peyzaja ayrıldı.
300 Milyon TL’lik Yatırım Gerçekleştirecek
Selimoğlu Group hayata geçireceği projelerin açıklandığı toplantıda gayrimenkule 300 milyon TL’lik yatırım yapılacağı belirtildi. 2014’te sektördeki yatırımlarına ağırlık vererek faaliyetlerine devam eden Selimoğlu Group, Kartal’da inşasına?devam?ettiği Residence Eagle ile bunun önemli göstergelerinden birini hayata geçiriyor. Selimoğlu Group, İstanbul’da; Bağdat Caddesi, Kalamış, Erenköy, Çamlıca, İzmir’de ise Çeşme gibi birçok noktada binlerce konutu hayata geçirdi. 2014 yılındaki yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Selimoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan Selimoğlu; “Şuana dek; İstanbul’un en gözde yerleşim alanlarından Erenköy, Bağdat Caddesi, Kalamış, Çamlıca ve İzmir–Çeşme gibi bölgelerde binlerce konutu hayata geçirdik. Aynı noktalarda yatırımlarımız devam ederken, markalı konut sektöründe de Çeşme ve Çengelköy’de devam eden projemizin ardından Kartal’da, Residence Eagle projemize start veriyoruz. İstanbul’un en hızlı gelişen bölgeleri arasında yer alan Kartal’a mimarisiyle ve donatılarıyla değer kazandıracak bir proje inşa ediyoruz. 15 milyon TL yatırımla hayata geçirdiğimiz projemiz, bölgede sembol niteliği kazanacak. 137 konut ve yaklaşık 3 bin metrekarelik alanda 10 adet ticari alanın yer alacağı projemizi bölgenin en hareketli noktasında konumlandırdık.” dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BÜYÜK ROL ÜSTLENİYOR
Kentsel dönüşüm projelerine verdiklerini öneme değinen Selimoğlu; “Residence Eagle projemizin inşa çalışmalarına devam ederken, yıl içinde kentsel dönüşüm projelerinde de son derece faal bir şekilde rol üstleneceğiz. Anadolu yakasında onlarca dönüşüm projesini başarıyla tamamladık. Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde yatırımlarımız sürerken, Fikirtepe bölgesinin dönüşümünde de yer alacağız. Bu bölgede 8 ada üzerinde toplam 5 bin ile 8 bin konutu hayata geçireceğiz.” dedi.

Palladium Tower’da sona yaklaşıldı
Anadolu Yakası’nın en prestijli ofis projelerinden biri olan Palladium Tower; dünyanın önde gelen firmaları tarafından talep görmeye devam ediyor. İnşaat çalışmalarının da hız kazanmasıyla birlikte teslim tarihi olan Aralık ayından önce Palladium Tower’ın tamamlanması öngörülüyor. Tahincioğlu Holding, Tahincioğlu Gayrimenkul ve Nida İnşaat’ın da binanın en üst 3 katına taşınacağı Palladium Tower, kaba inşaatın tamamlanmasıyla birlikte daha fazla dikkat çekmeye başladı.

NECMİ ÇİÇEKÇİ
necmi.cicekci@tg.com.tr / www. emlaktasondakika.com

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın