Emlak fuarı 2015’de boş kaldı

Kategori: - - 09:08

emlak fuarı 2015

Her sene renkli görüntülere sahne olan CNR Emlak Fuarı 2015 kapılarını planda olmayanların isimleriyle boş bir şekilde açtı.

Bir çok firmanın planlamada adının yer almasına rağmen, katılmadığı emlak fuarı bu yıl fiyasko oldu. Fuara katılanlar ise durumdan müzdarip. CNR Emlak Fuarı’nda gözler dev inşaat firmalarını, patronları ve gösterişli fuar standlarını ararken 2 salonda 3-4 konut üreticisi ve çok sayıda aracı emlak firması arap ve yerli katılımcılara keyifsiz hizmet vermeye çalıştı. Ellerinde bulunan portföylerle alıcı aradı.

Reklam ve tanıtım “sıfır”

Büyük umutlarla gerçekleştirilen CNR Emlak 2015 salonları boş kalırken, bu yıl katılımda bulunan firmalar geçen yıl yapılan fuar gibi reklam ve tanıtım hizmetlerinin oldukça zayıf kaldığını ifade ederken, “fuarın reklamının iyi yapılamadığı” konusunda hem fikir.

Emlak Pencerem uyarmıştı!

Geçen yıl fuarda 30’a yakın özel röportaj gerçekleştiren Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, köşe yazısında bu eleştirileri dile getiren Emlak Pencerem ekibine ise bu yıl olumsuz haberlerden dolayı stand verilmedi.

Kolçak, 5 Kasım 2014 tarihli “CNR Emlak Fuarının Şövalyeleri” başlıklı yazısında fuarla ilgili eleştirileri ve uyarılarda bulunmuştu;

Kolçak yazısında;

“İstanbul CNR Emlak Fuarı 2014 pazar günü bitti. İkinci kez düzenlenen uluslararası konut fuarı beklenildiği gibi gereken ilgiyi görmedi. Geçen yılda benzer şeyler olmuştu. Ülkenin gündeminden düşmeyen konut sektörü her nedense böylesi önemli bir fuarda beklenen ilgiyi görmedi.

Röportaj yaptığım, görüştüğüm firma yetkililerinin çoğu aynı durumdan şikayetçi iken bir kaç stand fuar boyunca hep doluydu.Tabiri caiz ise fuara gelenler çoğu standlara uğramadan giderken sadece bir kaç konut standında oturacak yer bile yoktu. Bu durumu o şirketin kendi tanıtım başarısı ya da görkemli standlarına borçlu olduğunu söyleyebilirim.

Konut fuarı uluslararası olmasına rağmen yabancı yatırımcılar tek tük ortalıktaydı.Gelenlerin çoğu bireysel değil Ortadoğulu acentalardı. Yerli müşterilerde en az yabancılar kadar azınlıktaydı.” ifadelerini kullanmıştı.

Demir İnşaat isyan etmişti bu yıl gezmeye dahi gelmedi!

2014’te yapılan fuarda bu konuda oldukça fazla isyan eden Demir İnşaat yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir geçen yıl yaptığı açıklamasıyla fuar yetkililerini eleştirmişti, “Büyük paralar harcayıp fuara katılıyoruz, yönetim reklam yapmıyor, tanıtıma bütçe ayırmıyor! “bize bu fuarı satarken resmen kandırdılar. Yurt dışında ve yurt içinde reklam ve tanıtımlar çok yetersiz yapıldı hatta radyolarda bile katılımcı firmaların fuar tanıtımları organizatörden daha fazla idi.” diyerek sert eleştirilerini dile getirmişti.

Ağaoğlu’ndan sert tepki!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Benim adım neden planda var bilmiyorum ama biz sürecin başından bu yana o fuarda olmayacağız demiştik. Bu fuarların başarılı olacağına inanmıyorum. Fuar katılımlarına önem veriyoruz ama hedeflerimize ulaşacağımız fuarları seçiyoruz” diye tepkisini dile getirdi.

Altan Elmas anlaşamadık diyor ama…

Fuar şirketi ile görüşme yaptıklarını ancak bütçe konusunda anlaşmadıkları yönünde açıklama yapan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Yurtiçinde yapılan fuarlar maalesef hayal kırıklığı oluyor. Bu nedenle de markalı üretici katılmak istemiyor. Biz 4-5 büyük oyuncu birbirimize katılıyor musun diye soruyoruz. Katılmamız için bizim çapımızda şirketler olmalı. Ama yurtiçi fuarlar konusunda bir açık var. Bu alan desteklenmeli ve geliştirilmeli” ifadelerini kullandı.

CNR Emlak Fuarı 2015 “Tam bir fiyasko”

Her yıl olduğu gibi bu yıl elinde kamerası, çok sayıda personelle Emlak Medyası fuar alanında özel haber ve röportaj yapmak için inşaat firmalarını ve satış müdürlerini mumla aradı. Fuar alanında boş alanların çokluğu, markalı konut üreticilerin fuara inancının kaybolması ve CNR Emlak fuarının beklentileri karşılayamaması “Tam bir fiyasko! Bu sene son olur, seneye bu fuar yapılmaz” yorumlarına neden oldu.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın