3. Havalimanı Uçuşa Hazır! Peki İsmi Ne Olacak?

Son Güncelleme: 12 Şubat 2018 - 12:53 0 Yorum Yazar:

9 Paylaşımlar

Ahmet ArslanUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “3. Havalimanında birinci pistimiz şu anda hazır. Bugün itibarıyla havalimanına uçak inebilir” dedi. İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Arslan, şunları söyledi:

3. Havalimanı Uçuşa Hazır! Peki İsmi Ne Olacak?

AÇILIŞ 29 EKİM’DE: Havalimanının yüzde 80’i tamamlandı. 29 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve birçok misafirimizin teşrifleriyle havalimanını hizmete sunmuş olacağız.

143 KÖRÜK: Terminalde 143 körük olacak, 114 uçak aynı anda köprülere yanaşabilecek. 80 milyon metrekarelik havalimanında 120 binadan oluşan kapalı alan toplamı 3.5 milyon metrekareyi bulacak. Havalimanından dünyada 350 destinasyona uçuş yapılacak. Ciddi sayıda transit yolcu ağırlanacak.

6 BİN KAMERA: Havalimanında bulunacak 6 bin kamera ile bütün takipler yapılacak. 48 saat içinde taşınma işi bitecek ve uçuşlar da 24 saat içerisinde Atatürk Havalimanı’nda buraya aktarılmış olacak.

22 MİLYAR EURO KİRA: Havalimanının yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon euro, Türkiye 25 yıllık işletme döneminde 22 milyar 152 milyon euro artı KDV kira geliri elde edecek.

KARAYOLU BAĞLANTILARI: D-20 Karayolu’nun 3 gidiş-3 geliş hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor, 17 kilometrelik kısmı hizmete sunuldu. Ağustosa kadar yolun Çatalca’ya kadarlık kısmı da 3 gidiş-3 geliş haline getirilecek.

KINALI-AKYAZI: Kınalı ve Akyazı’ya kadar devam edecek olan Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışmalar çok hızlı ve memnuniyet verici bir şekilde ilerliyor. Şehir merkezlerine bağlanacak kısımları da çok konforlu şekilde hizmet verecek.

METRO BAĞLANTILARI: Gayrettepe-3. havalimanı metro inşaatı son sürat devam ediyor. Tünel delme  makineleri geldi. Çalışmaya başladı, tünneler deliniyor, metro yapılıyor. Şimdi de Halkalı-3. Havalimanı metro hattıyla ilgili ihale çalışmaları devam ediyor.

HIZLI TREN: Marmaray ve banliyö dışında Çayırova’dan başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Halkalı’ya gidecek hızlı tren de havalimanına entegre edilecek.

225 BİN KİŞİYE İŞ: İstanbul Yeni Havalimanı’nda başlangıçta 100 bin kişiye, tam kapasite ile hizmet verildiğinde 225 bin kişiye istihdam sağlanacak.

İsmi 29 Ekim’de belli olacakBakan Arslan, “Avrasya Tüneli’nde anket yaptık, dilimiz yandı, çünkü sosyal medya değerlerimizi yarıştırmaya başladı. Değerlerimizi kesinlikle yarıştırmayacağız. Bulunduğu dönemde bu ülkeye, insanlığa hizmet etmiş büyüklerimiz, liderlerimiz, değerlerimiz var. İnşallah 29 Ekim’de hep beraber ismi öğreneceğiz, ondan önce herhangi bir isim telaffuz edilmesi ve ortaya konulması söz konusu değil” dedi.


---------------------------------------------------------------------------------

3. Havalimanı Uçuşa Hazır! Peki İsmi Ne Olacak? ile Benzer Yazılar:

12 Şubat 2018 Saat : 12:53

3. Havalimanı Uçuşa Hazır! Peki İsmi Ne Olacak? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–