Toki, 9 dakikada bir konut üretiyor

Kategori: - - 17:42

toki başkanı

Sosyal konut üretme misyonundan sapmadan niteliğe yoğunlaşan TOKİ, bu yıl için hedeflediği 60 bin rakamına yılın ilk 8 ayında ulaşma peşinde. 9 dakikada bir konut ürettiklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, büyük kentlerde kentsel dönüşüme ağırlık vereceklerini ve emeklilere bu yıl 15 bin konut teslim edeceklerini kaydetti.

Dar gelirli vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için faaliyetlerini hızlandıran TOKİ’nin 81 ilde 3 bini aşkın şantiyesi var. Sosyal yaşam projesi ile dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmayı sürdüren TOKİ, bu yıl üretmeyi planladığı 60 bin konut hedefine ayda ortalama 5 bin konut üreterek ulaşmaya çalışıyor. Konutun yanı sıra hastane, okul, cami, yurt, stadyum ve dev şehir parkları üreten TOKİ, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde kentsel dönüşüme ağırlık vermeye başladı.

İLK YARIDA 30 BİN 787 KONUT ÜRETİLECEK
Türkiye’de üretilen konutların yüzde 7’sini tek başına üreten TOKİ’nin çalışmalarını ve yeni dönem hedeflerini Başkan Ergün Turan ile konuştuk. İstanbul’da sorularımızı cevaplandıran TOKİ Başkanı Turan ile sohbetin önemli bir kısmı nitelik tartışmasıyla ilgili oldu. Bu yıl için koydukları 60 bin konut üretme hedefini hatırlatan Başkan Turan, bunun için aylık 5 bin konutu ihale ettiklerini belirtti.
Emekliler Konut hamlesi ile 2023’de 1 milyon olan konut hedefini yüzde 20 artırarak 1 milyon 200 bine çıkardıklarını anlatan TOKİ Başkanı Turan, şu bilgileri verdi: “Yıllık 60 bin konut hedeflerini gerçekleştirmek için özveri ile çalışıyoruz. Şu an itibari ile 57 ihalede 20 bin 726 konutun ihalesi yaptı. Yılın ilk yarısında toplam 83 ihalede 30 bin 18 konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle yıllık
hedefimiz olan 60 bin konutun yapımı için yılın ilk yarısında hedefimizi yakalamış olacağız” dedi.

9 DAKİKAYA BİR KONUT
Yaptıkları işi rakamlarla ifade ederek öne çıkma gibi bir dertlerinin olmadığını belirtse de Başkan Turan’ın verdiği rakamlar üzerinden hesaplama yapıldığında TOKİ; ortalama 9 dakikada bir konut üretiyor. Öncelikle hedeflerinin dar gelirli ve bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu belirten Turan, “Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdareyi şöyle tanımlıyorum; sosyal devletin en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluştur” dedi.

DAVA SAYISI AZALDI
Türkiye’nin önemli bir başarı hikâyesine imza atan TOKİ’nin bundan sonra nicelik hedefleriyle hareket edeceğini vurgulayan Ergün Turan, bunu sağlamak için kontrol mekanizmasında farklılaşmaya gittiklerini anlattı. Son 3 yılda kusurlu üretim ve geç teslimattan kaynaklanan dava sayısı rakamlarına dikkat çeken Turan, daha önce yılda 13 bine kadar çıkan dava sayısının 2 binlere kadar gerilediğini ifade etti. Turan, nitelikli konut üretimi için daha hassas davranacaklarını vurguladı.

SOSYAL KONUTA DEVAM
Kaliteyi arttırırken garip gurebanın konut beklentisini de karşılamaya devam edeceklerini anlatan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Bu talebe ve ilgiyi kayıtsız kalamayız. Kesinlikle karşılık vermemiz lazım. Çünkü garip gurebanın bizden böyle bir beklentisi var. Çünkü bizim işimiz sosyal konut üretmek. Bunu asla göz ardı edemeyiz. Bunu yakarken de niteliği arttırılmış konut üretme gibi bir fonksiyonumuz var artık” dedi.
Sosyal konutta M2 4 bin lira olmaz
TOKİ Başkanı Turan, TOKİ tarafından üretilen sosyal konutların kısa bir süre sonra iki katına çıktığına dikkat çekti. Turan, “Ancak metrekaresi 2 bin liradan alınıp 4 bin liraya satılan konut sosyal konut olamaz. Bundan sonra büyük şehirlerde motivasyonumuzu ve sosyal konut rezervimizi kentsel dönüşümden yana kullanmak istiyoruz” dedi.
Emekliye 15 bin konut
Her yıl evi olamayan 15 bin emekli vatandaşı konut sahibi yapmayı hedeflediklerini belirten Turan, her projelerinde yüzde 25’inin emekli kontenjanı olarak ayırdığını vurguladı.

İSTANBUL’DA SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKACAK
İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren TOKİ Başkanı Ergün Turan,“istanbul kentsel dönüşüm çalışmaları için de en öncelikli ilimizdir” dedi. İstanbul’da bugüne kadar 150 bin konut uygulamasını başlattıklarını ve 80 bini tamamlandığını aktaran Turan, “Kentsel dönüşümde İstanbul’da daha aktif olacağız. Maltepe’de 304 konutumuz inşaatı sürüyor. Esenler, Güngören, Bayrampaşa ve Bağcılar yeni projeler geliştiriyoruz. Önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacağız. Bu yıl kentsel dönüşümde İstanbul’da sesimiz daha gür çıkacak” diye konuştu.
Kuru gıda halinin İhalesi ağustosta

Konut üretiminin yanında modern sanayi siteleri inşa ettiklerini ve KOBİ’leri tek çatı altında topladıklarını vurgulayan Turan, “Rami Kışlası’nda 1986 yılından bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları esnafını çağdaş ve modern bir çarşıya kavuşturuyoruz” diye konuştu. Kayabaşı Batı Resneli bölgesinde yapılacak yeni çarşı projesi hakkında bilgi veren Turan, “Projenin ihalesini temmuz veya ağustos ayında yapacağız” bilgisini verdi.

Kayabaşı bölge parkı için kazma vuruluyor
İstanbul Kayaşehir Bölgesi’nde kuracakları 1,5 milyon metrekarelik dev parkın mühendislik projesini ihale ettiklerini de belirten Turan, ilgili firmanın 2 haftaya kadar tasarım çalışmasını tamamlayacağını söyledi. Turan, Kayaşehir Bölgesi’ni bambaşka bir yapıya kavuşturacak dev parkın inşaatına bu yıl başlayacaklarını belirtti. Turan, “Kayaşehir vadisinde kurulacak yeşil alan 5,5 kilometre uzunluğunda olacak. Kayaşehir merkezinden Fenertepe’ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak. Kayaşehir’e değer katacak proje ile burada yaşayan insanlarımız yeşil alanla daha çok buluşacak” dedi.
50 bin konutun 8 bini bu yıl tamamlanır
Gaziantep’te yürüttükleri 50 bin konutluk kent kurma çalışmasının hızla devam ettiğinin bilgisini veren TOKİ Başkanı Turan, bu projenin 7-8 bin konutluk bölümünü bu yıl tamamlayacaklarını söyledi. Ortak yaşam kenti konseptiyle yürüttükleri çalışmalardan biri olan Gaziantep projesinde sosyal katmanların birbirini göreceği bir şehir yapısı tasarladıklarını ifade etti.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın