Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayali

Kategori: - - 22:23

Erdoğan’ın hayali

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘hayalim’ dediği, Avrupa’nın en büyük sağlık yatırımı olarak gösterilen Bilkent Şehir Hastaneleri kompleksinin yüzde 60’ı tamamlandı

Yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kapalı alana kurulan ve Kamuözel işbirliği ile yapılan Bilkent- Etlik Şehir Hastanelerinin silueti ortaya çıktı. İnşaatın son durumuyla ilgili SABAH Ankara’ya önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Dr. Fuat Kantarcı, “İnşaatın yüzde 60’ı tamamlandı, çok hızlı ilerliyor, Bilkent 2017 sonuna kadar, Etlik ise 2018 sonunda açılacak” dedi.

“SIRA KALMAZ” DEVRİ BİTİYOR ”
Şehir Hastaneleri kamu-özel işbirliği ile dünyanın en büyük projesi” diyen Kantarcı, “Bilkent şu anda yüzde 60 tamamlandı. 4 bin 700 kişi hastaneyi zamanında tamamlamak için çalışıyor. Bilkent 2017 gibi, Etlik ise 2018 sonunda teslim edilecek. Öncelikli hedefimiz Bilkent’i açmak. Önümüzdeki yıl bir milyon 280 bin metrekare kapalı alana kurulan Bilkent, tüm alanlarıyla bitmiş, hasta kabul eder hale gelecek zaten şu anda programlarımızdan daha hızlı ilerliyor. Bilkent, 3 bin 704 yataklı bir proje, Etlik de 3 bin 566 yatak kapasiteli… Dünya ölçeğinde projeler. 12 hastane, bu iki hastaneye taşınacak ancak stratejik noktalardaki bazı hastaneler taşınmayacak. Bu hastaneler akıllı bina ve teknolojiyle yapılan hastaneler, Avrupa’nın üzerinde standartlarla yapıldı. Sağlık açısından dünya çapında bir devrim yapılıyor. Vatandaşlarımızın otopark sorunu yaşamaması için Bilkent ve Etlik’e her biri 7 bin 200 araçlık kapalı otopark yaptık. Ankaralılar çok kaliteli sağlık hizmetini çok kaliteli ve çok uzman ellerden, akıllı sistemlerle alacak. ‘Erken kalkayım, sıra kalmaz’ derdi bitecek” diye konuştu.

HER ALANA AYRI HASTANE
Kompleksin bir genel hastaneyle birlikte kalp damar, çocuk, onkoloji gibi 6 dev kuleden oluştuğunu belirten Kantarcı şunları söyledi: “134 ameliyathaneli Avrupa’nın en büyük hastanesini yaptık. Genel hastane 562, kalp damar cerrahisi 441, çocuk hastanesi 580, onkoloji 580, fizik tedavi ve rehabilitasyon 300, kadın doğum hastanesi 564, ortopedi ve nöroloji 507 ve 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi bulunuyor. 800’den fazla poliklinik odasıyla birlikte destek hizmetlerinin yer aldığı, otoparkın tavanından içerisinde aracın gittiği özel bir yol var. Hastaneyi yemek, temizlik gibi destek hizmeti veren ekip, görünmez bir şekilde işini yapacak. Tüm birimler aynı kompleks içerisinde bulunacak.”

5 YIL İÇİNDE SAĞLIK İHRAÇ EDECEĞİZ
Şehir Hastaneleri bulundukları yeri canlandıracak. Sağlık turizmi politikası sayesinde, 1 milyar nüfuslu yakın coğrafyadan pek çok insan bu hastanelere gelecek. Türkiye önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde sağlık ihraç eden bin ülke olacak.

TERÖRE ‘AKILLI’ ÖNLEM
Şehir Hastaneleri’nde daha önce olmayan birçok özelliğin hayata geçirildiğine dikkat çeken Kantarcı, terör saldırılarına karşı da özel önlemler aldıklarını açıkladı. Dünyanın hiçbir yerinde hastanelere saldırılmadığını ancak Türkiye’nin istisna olduğunu ifade eden Genel Müdür Kantarcı, “Hastanenin Güvenlik Danışma Merkezi sadece bu noktada hizmet verecek. Bunun yanında Bilkent Şehir Hastaneleri birden fazla yönetici tarafından koordine edilecek. Bununla ilgili özel çözümlerimiz, planlarımız var. Sayın Bakanımız bunun detaylarını verecektir. Yine burası hayali kurulan bilimsel araştırmaların yetkin merkezi olacak. Bu iki hastane Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile entegre çalışacak. Klinik araştırmalar burada daha da yaygınlaşacak” şeklinde konuştu.

8 YENİ KAVŞAK YAPILIYOR
Ulaşım sorunu yaşanmaması için Büyükşehir Belediyesi ile yol ve kavşak çalışmaları yaptıklarını söyleyen Kantarcı, “Hastanelerin başkent trafiğini kilitleyeceği söylendi ancak biz 8 yeni yol-kavşak çalışmasıyla bunu çözüyoruz. Bakanlık olarak günlük 75 ile 100 bin insanın grip çıkacağı bu hastaneler için oluşacak yoğunluğu hesaba kattık. Türkiye’deki şehir hastaneleriyle ilgili 27 kavşak projemiz var, Bilkent için kendisi çevresindekiler hariç 4 kavşak yapılacak. Etlik’te de 4 kavşak da yapılacak. Yine Etlik’te İstanbul Yoluna direkt inen yol çalışmalarımız var. Yol, ulaşım ve trafik konusundaki çalışmalarımız trafik danışmanlarımız tarafından paket halinde hazırlandı” dedi.

Sabah

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın