Konut kredisinde iade müjdesi!

Kategori: - - 12:29

Tersane İstanbul Projesi

Konut kredisi kullanan tüketiciden konutundaki ipoteği kaldırmak için ödediği ücreti geri aldı!

Diyarbakır’da bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden konutundaki ipoteği kaldırmak için aldığı 500 liralık ipotek fek (kaldırma) ücreti,Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nce haksız bulunarak, iadesi kararlaştırıldı. Bu kararın iptali için dava açan bankanın talebini ise mahkeme kabul etmedi.

Diyarbakır Bakkallar Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş, yaklaşık 6 yıl önce satın aldığı konut için bir banka şubesindenkonut kredisi kullandı. Borcun sona ermesinin ardından banka şubesi 500 lira ipotek fek ücreti karşılığında Gülmüş’ün konutundaki ipoteği kaldırdı.

Bunun üzerine Gülmüş, Kayapınar Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunarak, bankanın ipoteği kaldırma karşılığında kendisinden aldığı 500 lira tutarındaki ipotek fek ücretinin yasal olmadığını belirterek, bu gerekçeyle ücretin iadesini talep etti.

Heyet, yaptığı incelemenin ardından banka ile tüketici arasında düzenlenen sözleşmede söz konusu ücretle ilgili maddenin yer almaması dolayısıyla 500 liranın Gülmüş’e iadesini kararlaştırdı.

BANKA İTİRAZ ETTİ
Bunun üzerine banka yönetimi, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararına itiraz ederek, kararın iptali için Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görev yapan Diyarbakır 1. Asliye Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Banka vekili Mehmet Ali Aybar, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararının hukuka aykırı olduğunu öne sürerek, kararının iptalini talep etti.

Ancak mahkeme, Kayapınar Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti’nin verdiği kararın iptali istemiyle açılan davada, talebin reddine karar verdi.

“BU ÜCRETİ ÖDEYEN BAŞVURSUN”
Bakkallar Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş, AA muhabirine, 6 yıl önce kullandığı kredinin borcunu tamamen ödemesinin ardından bankadan ipoteği kaldırmak için fek yazısı istediğini söyledi.

Ancak bankanın ipotek fek yazısını 500 lira bedel karşılığında kendisine verdiğini ifade eden Gülmüş, şöyle konuştu:

“Ücretin iadesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdum ve haklı bulundum. Bu karar üzerine banka kararın iptali için mahkemeye başvurdu ama mahkeme de beni haklı buldu. Çünkü mahkeme haksız şekilde bu parayı benden almıştı. Aslında ipotek fek yazısı için mağdur olan insanlarımızın sayısı oldukça fazla. Ama bu konuda kimse hakkını aramıyor. İpotek kaldırmak için fek ücreti ödeyenler, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunsun. Bu sayede paranın iadesi sağlanıyor.”

http://bakmadanalma.net/

 

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın