İstanbul’da Taşınma trafiği Hızlandı

Kategori: - - 07:23

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 4.5 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından hazırlanan ‘Gayrimenkulün Enerjisi’ raporu, İstanbul’daki konut alım satımı ve kiralama hareketliliğini ortaya koydu. Yeni elektrik aboneliği istatistiklerine göre yapılan değerlendirmede, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 2016’nın ilk 3 ayında her gün ortalama 360 aile yeni inşa edilen dairelerde oturmaya başladı. Rapora göre her ay yaklaşık olarak 25 bin aile de oturduğu evden başka bir eve taşındı.

Yeni bölgelere kaydı
Gayrimenkul sektöründe yerleşim hareketlerini elektrik abonelikleri üzerinden anlık olarak izlemeye aldıklarını ifade eden CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, ortaya çıkan verileri Gayrimenkulün Enerjisi adıyla yılın çeyrek dönemlerinde raporlayıp açıklayacaklarını ifade etti.
İlk rapora göre 3 aylık dönem itibariyle 2015’te 25 bin 520 olan sıfır tesisata elektrik aboneliği, 2016’da 32 bin 642 olarak ölçüldü. Bölgesel olarak en çok hareket, sınırları içerisindeBeylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt ve Başakşehir gibi gelişmekte olan önemli yerleşim bölgelerinde oldu. Bu bölgeleri Sefaköy, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Bakırköy takip etti.

Günde 35 yabancı abone
4.5 milyon abone içerisinde yabancı ailelerin sayısı 18 bin 611 olarak hesaplandı. Raporda, her gün 35 yeni yabancı uyruklu ailenin abone olduğu vurgulandı. Şirket bu talebi karşılamak için ofislerine İngilizce ve Arapça bilen eleman yerleştireceğini açıkladı.
İbrahim Gümüşlü, “Bu rakam konut satışlarındaki artışa paralel olarak daha önce olmadığı kadar artış gösterdi. Toplam yabancı abone sayısının yüzde 35’ini Ortadoğulular, yüzde 20’sini Avrupalılar oluşturuyor” dedi.
İstanbul’daki Suriyelilerle ilgili de net verileri açıklayan rapora göre, oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa yakasında elektrik abonesi olan Suriyeli aile sayısı 5 bin 154 oldu. Suriyelilerin 4 bin 833’ünün konut, 321’inin ticarethane aboneliği var. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 500 artış olduğunu gösteriyor. Suriyeliler Fatih’te ticarethane açarken, Esenyurt ve Başakşehir çevresinde ise oturmayı tercih ediyor.
milliyet

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın