Toki: Protokol Görüşmeleri Devam Ediyor

Kategori: - - 10:09

Maltepe’ye taşınması süren Marmara Üniversitesi kampüslerine ait bazı arazilerin TOKİ eliyle satılacağı iddiasını sorduğumuz Toplu Konut İdaresi Başkanlığından yanıt geldi. Rektörlüğün iddiaları kesin bir dille yalanlamasına karşılık TOKİ, gazetemize gönderdiği cevapta “Protokol Görüşmeleri Devam Ediyor” belirtti.

• Semra CELEBİ Geçen haftalarda manşetimize taşıdığımız “Marmara Üniversitesi arazilerinde TOKİ muamması” başlıklı haberimiz ile ilgili olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Maltepe’ye taşınması devam eden Marmara Üniversitesi’ne ait Nişantaşı ve Halkalı arazilerinin TOKİ eliyle satılacağı haberleri üzerine bu iddiaları, hem rektörlüğe hem de TOKİ Başkanlığı’na sormuştuk. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, kesin bir dille basındaki haberleri yalanlarken Nişantaşı ve Halkalı’daki arazilerin Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Müdürlüğü’nce değerlendirileceğini belirtmişti. Aralarında Göztepe ve Haydarpaşa kampüslerinin de bulunduğu diğer arazilerinse hâlâ üniversite uhdesinde (sorumluluğunda) olduğu, bu kampüslerin üniversitenin çalışma alanları olarak kullanılmaya devam edeceği vurgulanmıştı.

Manşet haberimizi yayına hazırlarken konuyla ilgili TOKİ Başkanlığına Bilgi Edinme Başvurusu yapmış, “Bu arazilerin TOKİ eliyle satılmasının söz konusu olup olmadığını” sormuştuk.

TOKİ Başkanlığı’ndan gazetemize gönderilen yanıtta şu ifadelere yer verildi: “Sayın Semra Çelebi ilgili üniversite ve idaremiz arasında protokol görüşmeleri devam etmekte olup: henüz resmi bir imza ve protokol imzalanmamışım İlgili arazilerin mülkiyetleri hâlâ üniversite adınadır. Bilgilerinize sunulur.”

MİMARLAR ODASI: “GÖRÜŞMELER DOĞRULANDI” Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün kesinlikle TOKİ ile bir görüşmenin söz konusu olmadığına dair açıklamasına karşılık TOKİ Başkanlığından gelen “protokol görüşmeleri sürüyor” yanıtı iddiaları güçlendirdi. Daha önce görüşlerini aldığımız Mimarlar Odası Kadıköy Şube Başkanı Saltuk Yüceer de TOKİ’den gelen yanıtı “Ertelenen görüşmeler yeniden başladı. Bu da kaygılarımızın ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor” şeklinde yorumluyor. Yüceer daha önce gazetemize yaptığı açıklamada bu arazilerin TOKİ eliyle satılması durumunda “ciddi bir kentsel rantın” söz konusu olacağını belirtmişti.

Marmara Üniversitesi’niıı 14 ayrı noktada bulunan mülklerinin satışının TOKİ’ye verilmesi için onay işlemlerinin başlatıldığını söyleyen Yüceer, 17 Aralık soruşturmalarıyla bu girişimin ertelendiğini ancak tekrar gündeme geldiğini ifade etmişti.

¦ SORU ÖNERGESİ HALA YANITLANMADI TOKİ’nin, Marmara Üniversitesi’nin 2 bin 457 dönümlük arazisini ihaleyle satacağı iddiasını Meclis’e taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün soru önergesi de hâlâ yanıtlanmadı. Önergesinde Marmara Üniversitesi Rektörü’nün, TOKİ, Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmeler yürütüldüğünü ve imzaların Haziran aynıda atılacağına yönelik açıklamalarını hatırlatan CHP’li Öğüt, Göztepe’de 147, Üsküdar Bağlarbaşı’nda 39, Üsküdar Validebağ’da 50. Nişantaşı’nda 24, Bahçelievler’de 4, Halkalı’da 1.182, Kartal’da 1.000, Selimpaşa’da 11 dönüm olmak üzere toplamda 2.457 dönüm arazinin tamamının satışının planlanıp planlanmadığını sormuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın