Çılgın Proje’ye İstanbul plakası

Son Güncelleme: 27 Nisan 2013 - 7:36 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

kanalistanbulİstanbul’u 2023 hedefine hazırlayacak Kanal İstanbul, Yeni Şafak’ın daha önce açıkladığı şekilde, Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp Karadeniz kıyısındaki Yeniköy’e uzanacak. Kanalın uzunluğu İstanbul plakasına uyumlu şekilde 34 kilometre olacak.

İstanbul’u 2023’e hazırlayacak olan Kanal İstanbul ve üçüncü havalimanı ile ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. Çılgın Proje Kanal İstanbul’un kuzeyinde, Karadeniz’in kıyısında yapılması planlanan havalimanının Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanırken havalimanın yanıbaşında yapılacak olan Kanal İstanbul’la ilgili ayrıntılar da netleşti.

Yeni Şafak’ın daha önce duyurduğu güzergah doğrulanırken, kanalın uzunluğunun 34 kilometre olacağı ifade edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan üçüncü havalimanına ilişkin ÇED raporunda yaklaşık 2,5 milyar metreküp olarak belirtilen dolgu malzemesi ihtiyacının yaklaşık 1,5 milyar metreküplük kısmının ise Kanal İstanbul’dan karşılanacağı belirtildi. Üçüncü havalimanı için ihtiyaç duyulan dolgu malzemesinin İstanbul’dan karşılanmasının mümkün olmaması nedeniyle Kanal İstanbul ve havalimanı projelerinin aynı anda başlatılması öngörülüyor. Öte yandan üçüncü havalimanıyla ilgili ÇED raporunda bölgenin projeye uygunluğu ve gelecekte yol açabileceği zararlar irdeleniyor.

ORMAN VE GÖLLER BETON OLACAK

Havalimanının yapılacağı alandaki ormanların yok olacağı belirtilen raporda, bölgede maden ocakları nedeniyle heyelanların da meydana geldiğini ifade ediliyor. ÇED Raporu’nun dikkat çektiği en önemli noktalardan biri proje alanının orman, göl ve mera alanlarından oluşması… Proje için belirlenen 7650 hektarlık alanın 6172 hektarı (yüzde 80) orman alanı, 660 hektarı göl alanı (yüzde 9), 236 hektarı ise mera alanında kalıyor. Bu üç kritik alan havalimanını için kullanılacak alanın yüzde 90’ına karşılık geliyor. Diğer bir anlatımla, proje başlangıcında yüzde 90’ı göl ve orman olan bu özel bölge, proje gerçekleştiğinde yüzde 90’ı beton olan bir alana dönüşmüş olacak.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda, ‘Proje alanı sınırları içerisinde ve alanın güney batısında yer alan hafriyat döküm alanı ve çevresinde toprak kayması ve heyelan hareketleri görülmektedir. Özellikle Tayakadın-İhsaniye yolunun hafriyat depolama alanına denk gelen kısmında heyelana bağlı kaymalar ve yol bozulması sözkonusudur. Ayrıca alanda madencilik faaliyetleri sonucu bozulmuş arazilerde zeminde kaymalar mevcuttur’ denilerek heyelan riskine dikkat çekiliyor.

Hafriyat göletlere

İstanbul’un önemli su ihtiyacını karşılayan su havzaları arasında yer alan Terkos Gölü’ne 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanının yapımı için Terkos Barajı ve Alibey Barajı havzasında çok sayıda göletin kurutulması planlanıyor. Proje alanında yer alan 70 adet göl ve gölet, Kanal İstanbul projesinden çıkan hafriyat ile doldurulacak


---------------------------------------------------------------------------------

Çılgın Proje’ye İstanbul plakası ile Benzer Yazılar:

27 Nisan 2013 Saat : 7:36

Çılgın Proje’ye İstanbul plakası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–