Karadayı’dan İmar İskan Açıklaması

Kategori: - - 07:58

Karadayı’dan İmar İskan

Karadayı Grup Yönetim kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı düzenlediği basın toplantısında İmar İskan evleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2 Ekim’de yapılacak olan ihaleyle ilgili olarak kamuoyundaki söylentilere açıklık getiren Karadayı, şirket olarak iki farklı proje hazırladıklarını ihaleyi almaları halinde toplam 75 dönüm alanın tamamında projeyi uygulayacaklarını, aksi takdirde kendilerine ait 45 dönümlük alanda çalışma yapacaklarını belirtti.

İmar İskan konutlarıyla ilgili 2 yıl önce başlatılan çalışmalarda Büyükşehir Belediyesinin yıkım için buradaki vatandaşlarla anlaşma sağlayamadığını dile getiren Karadayı, “Daha sonra TOKİ aracılığıyla burayı yıkmaya karar verdiler. TOKİ de bunun üzerine girişimlerde bulundu ama oradaki insanlarla anlaşamadı. İmar İskan evlerinin orda tam 450 kişinin evi var. Orası tam olarak 75 dönümlük bir arazidir. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasına gittim. Bana geldiler dediler ki burayı TOKİye vermeyelim gelin hep beraber bir oluşum kuralım dediler. Erzurum’a TOKİ’yi sokmayalım dediler. Bende olur hep birlikte hareket edeceksek sokmayalım dedim. Bunun üzerine yaklaşık 50 kişilik bir oluşum kurduk. Tabi biz bu arkadaşlarla bir sürü toplantı yaptık. Bu toplantılar sonunda bir karara ulaşamadık birlik sağlanmadı. Ben daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i ziyarete gittim. Burayı Karadayı Group firması olarak biz yapalım dedim. Başkanda bana bizim anlaşamadığımız halkla siz nasıl anlaşacaksınız dedi.

Bende başkana siz üzerinize düşeni yapın ben oradaki halkla konuşur ikna ederim dedim. Daha sonra imar iskan evleri sakinleriyle toplantı yaptım. Toplantıda imar iskan evleri sakinlerine ya 100 metre kare ev verelim ya da isteyene 50 bin TL para verelim dedim. İsteyen parasını alsın isteyen evini dedim ve 300 kişi ev istedi 150 kişide 50 bin TL parasını aldı. Bende 300 kişiyle 4 yıllık sözleşme yaptım. Bana tapuları nasıl aldın dediklerinde ise söz vererek aldım dedim. Bizde anlaşmaya vardıktan sonra yıkım aşamasına geçtik. Biz şuan 45 dönümü aldık ve geriye 32 dönümlük bir arazi kaldı. Bu 32 dönümlük arazi de tek kişinin değil TOKİ’nin, Büyükşehir Belediyesi ve Palandöken Belediyesinin. Bu 32 dönümlük arazide ihale ile satılacak. Bizde TOKİ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlarla görüştük belediyelerine ait araziler kentsel dönüşüm sonrası satmaya ikna ettik. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler de bunu elden satımı olmaz her şeyin kuralı resmiyeti var dedi ve arsayı ihaleyle satacağım dedi.

Sende ihaleye gir alabiliyorsan al dedi.

Bizde Başkana olur siz ihaleye çıkarın biz ihaleye girer alırız dedik. Sonuç olarak arsanın ihale bedeli 28 trilyon olarak belirlendi. Bu da Erzurum’daki en büyük arsa parsel fiyatıdır. Bu proje Erzurum için çok önemli ve büyük bir projedir. Bizim gayemiz Erzurum kazansın. Aynı zamanda başka müteahhitlerin de önünü açıyoruz. Haliyle bu işler biranda olmuyor bu işin bürokrasi kısımları da var. Eğer 32 dönümü de alırsak gayet güzel ve modern bir site kuracağım. Evler 13 katlı ve en modern şekilde olacak. Ayrıca biz bu proje ile Erzurum’un ilk kentsel dönüşümünü yaptık. Ayrıca İmar İskan Evleriyle sorunu olanlar gelsin bana sorsun. Bu proje bir aksilik çıkmazsa 4 yıl içinde bitecek. Yaptığım projeler bittiği zaman Erzurum kazanacak.” Diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Karadayı, hiçbir zaman Erzurum’dan gitmek istemediğini ve Erzurum’da çalışmaya üretmeye devam edeceğini söyledi.

Siyaseti hiçbir zaman düşünmediğini kaydeden Ahmet Metin Karadayı, şirket olarak Erzurum’un dışında İstanbul ve Bursa’da da ham konut hem de farklı sektörlerde hizmet verdiklerini kaydetti.

Karadayı, projenin 240 milyon liralık bir proje olduğunu ve bu paranın Erzurum’da kalması için mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın