İstanbul’un Deprem raporu

Kategori: - - 18:59

İstanbul’un Deprem raporu, 13 milyon kişinin yaşadığı İstanbul, büyük depreme hazırlanıyor. 39 ilçe belediyesinden ürküten bilgiler geldi. Eski ilçelerde büyük hasar bekleniyor

7,2’lİk Van depreminin yaraları sarılırken tüm Türkiye’nin korkulu rüyası olan “Büyük İstanbul Depremi” için hazırlıklar sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Seçimi kaybederim insanımı kaybetmem” sözleriyle başlattığı deprem seferberliği için gerekli olan yasal düzenlemeler hazırlanırken, İstanbul’un farklı partilere mensup 39 belediye başkanı da ilçelerindeki deprem gerçeğini mercek altına aldı. Belediye başkanlarının ağzından yansıyan deprem gerçeği şöyle: İstanbul’un Deprem raporu

KADIKÖY

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk: Kadıköy’de pek çok semtte yasal olarak yapılmış ama zamanla yıpranmış binaların yüzde 40’ından fazlası depreme dayanıksız. Bu binalar için kentsel dönüşüm şart. Yaşlı binanın yenilenmesi için kat hakkı verilmeli.

FATİH

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir: Tarihi Yarımada’da yapı itibarıyla ekonomik ömrünü doldurmuş binalar yoğun olarak bulunuyor. 1999’dan önce yapılmış binalar sıkıntılı durumda. Binaların yüzde 10’u kadarı depreme dayanıksız. Eğer doğru yasa ile müdahale edersek, sorunu 5 yılda aşarız.

BEŞİKTAŞ

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal: İstanbul’da tam 1 milyon bağımsız yapı var. Bunların yüzde 30’unun yıkılması gerektiği belirtiliyor. Beklenen depremde, Ortaköy Deresi ve Ihlamur Deresi vadileri çevresinde, bazı hasar ve yıkıntılar olabileceği tahminimiz var.

ATAŞEHİR

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi: Ataşehir’de çarpık yapılaşma önemli bir sorun. Depreme karşı dayanıksız yapılar ise ben büyük sorun. 70’i gecekondu olan Ataşehir’de, depreme dayanıksız ve daha önceki depremlerde hasar görmüş yapılara önlem şart.

BAĞCILAR

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı: 1999’dan önceki yapılar, riskli sınıfta. Deprem konusunda planlar üzerinde bir çalışma yaptık. 1.000 metrekare parseller oluşunca, imar artışı veriyoruz. Vatandaş bu konuda gönüllü. 80-100 bin TL’lik olan daireler 400 bin TL olacak.

ÜSKÜDAR

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara: Üsküdar, eski ve bitişik nizamda yapılmış binalardan oluşuyor. Bir deprem ihtimali veya düşüncesi çok ciddi endişeler oluşturuyor. Ayrıca yeni yerleşim alanları için arazi sıkıntımız var.

BEYOĞLU

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan:  SİT bölgesinde deprem dönüşümü önceleyen bir proje. Eski eserler depreme de dayanıklı hale getiriliyor. Sütlüce Örnek Tepe’de 400 konutluk bir çalışma yürütüyoruz. Okmeydanı’nda kentsel dönüşüm için hazırlık yapıyor ve çalışıyoruz.

ESENLER

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu: İlçemizde 26 bin 527 binadan sadece 4 bin 624’ü ruhsatlı. Kentsel Dönüşüm kapsamında, Turgutreis, Oruçreis, Dörtyol ve Çiftehavuzlar Mahallesi’nde dönüşüm çalışmalarımız var. Toplam 3 bin 250 konutu dönüştürdük.

EYÜP

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu: İlçemizde binaların depreme dayanıklılık yönünden inceleme ve analizlerine yönelik bir çalışmayı bayramdan sonra başlatacağız. Bu çok önemli konuda gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse özel sektör ve vatandaşlarımız, yani herkes elini taşın altına koymalıdır.

ZEYTİNBURNU

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın: 1999’dan sonra kentsel dönüşüm anlamında Zeytinburnu pilot seçildi. Merkezefendi Mahallesi’nde ilk dönüşümü başlatmıştık. Vatandaş anlaşmaya yanaşmadı. Bir yerine 2 daire istedi. On yılda yüzde 8 dönüştürebildik. Bu hızla bize bir 120 yıl gerekiyor.

ADALAR

Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu: Adalar’ın tamamı SİT alanı. Yapıların büyük çoğunlu bahçeli ev. Yüksek yapı yok. Eski yapılarda bir hasar ya da hasar görme durumu söz konusu değil. Yeni yapılaşma için 1/1000’lik planları bekliyoruz. Adalar, İstanbul depreminde toplanma ve geçici ikamet merkezi olacaktır.

AVCILAR

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci: Öncelikle imar affı çıkarılmalı. Bu güzel bir çözüm olur. Avcılar Belediyesi olarak depreme İstanbul’un tüm ilçelerinden daha iyi hazırız. Her türlü bilgi ve donanım mevcut. Ama yine de eksiklikler var mı var.

BAŞAKŞEHİR

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: Görüş bildirmek istemiyor…

BEYLİKDÜZÜ

Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun: Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmayan bir ilçeyiz. Binalar zemin etütleri ile yapım aşamasında denetimlerle inşa edildikleri için de sağlam binalar. Jeolojik ve jeoteknik çalışmaları bölgemizin yüzde 95’inde yapılmıştır.

ÇATALCA

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara: 1999’dan sonra bir çalışma yapılmış ama sağlıklı değil. 99’dan sonra yapılan binalarda herhangi bir sorun olmayacak. 5 bin konut ve yeni mahalle ve köylerde araştırma yapılmamakla birlikte sıkıntı yok. Sel olduğunda hasar gören yapılar yıkılacak.

PENDİK

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin: Plansız gelişmiş bir ilçe. Riskli durumda çok bina var. Ramazanoğlu ve Sanayi mahallelerinin tamamı ile Şeyhli’nin bir kısmı; geçen yol Dumlupınar, Orta, Fevzi Çakmak, Esenler, Kavakpınar, Çamçeşme ve Güllübağlar’ın tamamı ile Velibaba’nın bir kısmı ve 80 Konutlarída dönüşüm yapıldı.

BEYKOZ

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: Beykoz’da toplam bina sayısı 46,261. Bunlar arasında 23,330’ü müstakil, 18,900’ü apartman, 3.427’si ise gecekondu. İlçenin yüzde kaçının riskli binalardan oluştuğunu söylemek zor. Binalarda deprem güçlendirme ve kentsel dönüşüm çalışması yapılmalı.

BAHÇELİEVLER

Bahçelievler Belediyesi Osman Develioğlu: İlçemizde 23 bin bina var. 2004 yılından beri Bahçelievler’de hiç kaçak bina yapılmadı. Bu zaman zarfında 3 bin binayı kentsel dönüşüm ile kazandık. Depremde ne kadar binanın hasar göreceği tekniktir. Büyükşehir’in bir çalışması var, sonucunu bekliyoruz.

BAYRAMPAŞA

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner: Kentsel dönüşüm projelerine Bayrampaşa’dan başlanmalı. İlçenin yüzde 20’si riskli. Bayrampaşa çok eski yapılarla dolu. 1946’dan beri göç almış. İvedilikle dönüşüme uğratılması lazım. Bir takım çalışmalar yapıyoruz.

ÜMRANİYE

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can:  2004 yılında Ümraniye’nin uydu fotoğraflarını çektirip arşivledik. Kaçak yapılanmaya izin vermediğimizi belgeledik. 11 bin inşaat ruhsatı, 21 milyon metrekare de inşaat alanı izni verdik. Dönüşümü vatandaş eliyle yaptık.

ŞİŞLİ

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül: Şişli’de de yıkılması gereken yapı stoku var. 10 yıl önce başlattığımız Nişantaşı-Teşvikiye ve çevresi kentsel tasarım projelerimiz Şişli’ye çok farklı bir görünüm sağladı. Kentsel tasarım çalışmalarımız, Cumhuriyet ve Halaskargazi Caddeleri’nde ve Osmanbey’de uygulamada.

KARTAL

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz: Kartal’da sitelerde dahil yaptığımız incelemeler neticesinde durum hiç de iç açıcı değil. Sitelerde örnek beton numuneleri alıyoruz. Laboratuar da incelediğimizde numunelerde durum hiç iyi değil. Kartal’da vatandaşın kendi planlarını yapması için önünü  açtık.

SİLİVRİ

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: 1999 deprem yönetmeliğine göre bin 300 bina orta hasarlı. Silivri’de 25 bin bina var, yüzde 5’i tehlikeli. 1995’ten beri hazır beton kullanılıyor. Bina stoku kalite açısından Türkiye standardının üzerinde. Kamu binaları güçlendirildi.

ARNAVUTKÖY

Arnavuktöy Belediyesi Ahmet Haşim Baltacı: Bulunduğumuz yer en dayanıklı bölgelerden biri. Ama maalesef plansız olduğu dönemlerde keyfi yapılaşmaya sahne olmuş. Her binaya gidip bir tespit yapmış değiliz. Ama Arnavutköy’de yüzde 35 dolayında risk var.

KAĞITHANE

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç: İlçemizde hasarlı bina yok. Kentsel dönüşüm çalışmaları 1/5000’lerden sonra 1/1000’li planlar ile bitirildi. Tamamlanan yenilenme oranı yüzde 25. Gecekondudaki aileler, yeni binalara aktarıldı. Cendere Vadisi Projesi’yle fabrika yapıları giderek kaldırılıyor.

GAZİOSMANPAŞA

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol: 1980’den önce yapılan yığma binalar tehlike sınıfında bulunuyor. Bu da Gaziosmanpaşa’daki yapı stokunun yüzde 10’u demek. Son 8 yılda hiç riskli inşaat yapılmadı. Kentsel dönüşüm değil kentsel yenileme yapıyoruz.

ÇEKMEKÖY

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz: Eski yapılar tehlike oluştursa da yeni yapılar güvenli. Yapılan zemin etütlerinde en güvenli bölgelerden biri. Sınırları içinde sanayiye müsaade edilmeyen ilçemiz; imar revizyonları, kaçak yapılaşmayla mücadele sonucunda İstanbul içinden göç alıyor. İstanbul’un Deprem raporu

BAKIRKÖY

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen: 2004’ten beri ruhsatsız kaçak bina yok. 6 sıkıntılı bina vardı onlar da yıkıldı. Bakırköy eski bir yerleşim yeri. Bina stoku çok eskidi. 30-40-50 yıllık binalar çok fazla. İmar değişikliği istiyoruz.  Mevcut binalara birer ikişer kat fazla verilsin ve yenilensin.

GÜNGÖREN

Güngören Belediye Başkanı Yücel Karaman: 1999’dan önce yapılan binalar depreme dayanıksız. İlçede kamu binaları da elden geçmeli. Binaları depreme dayanıklı hale getirme çalışmaları devam ediyor. Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi’yle bölgede yeni bir kent yapılması hedefleniyor.

KÜÇÜKÇEKMECE

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay: 1999’dan önceki yapılar sorunlu. Yüzde 85’i kaçak ve yüzde 60-70’i tehlikeli sınıfta. Büyükşehir Belediyesi 52 bin 300 bina için etüt çalışması yaptı. Vatandaş 6 katlı yasak binanın yerine 3 katlı yasal bina almak istemiyor. Bu aşılmalı.

MALTEPE

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin: Kentsel Dönüşüm için TOKİ ile protokol yapıldı. Maltepeíde yoğun gecekondu ve kaçak yapılaşma var. Bunlara ilişkin kentsel dönüşüm projeleri sürüyor. 1999’dan önce yapılanlar tehlikeli. İstanbul’un Deprem raporu

SANCAKTEPE

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem: 1999 öncesi yapılan binalar depreme dayanıklı değil. Binalar çok katlı olmadığı için risk İstanbul ortalamasının altında. Faya nisbeten daha uzak bir bölgede bulunuyoruz. İki yıl önce yapılan imar planlarından sonra çok katlı değil en fazla 5-6 katlı binalara izin verilmektedir. İstanbul’un Deprem raporu

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün: Büyükçekmece’yi 1987’de ilçe olarak  kurdum. Kaçak yapılaşmanın hiç girmediği bir ilçe. Bazı beldelerimizde bir iki kaçak bina harici kaçak binamız yok. 6.5 üzerindeki depremde çökecek bina sayısı 10-15 olarak ifade edilir.

SARIYER

Sarıyer Belediyesi Şükrü Genç: Biz yaklaşık 1 yıldır saha çalışmasına, binaların tespitine başladık. Sarıyer’in zemini sağlam ama burada da heyelan riski var. İstanbul’daki binaların riski ne kadar ise aynı ortalama Sarıyer için de geçerli ama eski mahallelerde risk daha fazla. 200 bin kişi tehlike altında denilebilir.

ŞİLE

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu: Şile göç almadığı için kaçak yapılaşma yok. Şile sağlam bir zemine sahip. 1999 öncesi binalar zemin olarak sorunsuz olduğu için nispeten sağlam. 1999 sonrasındakiler  yeni yönetmeliğe uygun yapılmasının yanı sıra sağlam zeminin getirdiği avantajla inşa edildi.

TUZLA

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı: Kentsel Dönüşüm’ün ilk uygulaması Tuzla’da 8 binanın yıkılarak yerine tek bina yapılmasıyla başlandı. Yapılan anlaşma çerçevesinde, 2400 metrekare alanda bulunan imarsız 8 bina yıkılarak yerine 1560 metrekarelik 13 katlı modern bir bina yapılacak.

NOT: Adı geçmeyen ilçe başkanları görüş belirtmemişlerdir.

http://www.haber7.com/

Etiketler:

Bir yanıt yazın