Lokman Çağırıcı : 175 bin ev ve işyeri dönüştürülecek

Kategori: - - 12:10

Lokman Çağırıcı

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçedeki 250 bin konut ve işyerinden 175 bin adedinin kentsel dönüşüme tabi tutulacağını, ilk etapta 24 bin konutun yenileceğini söyledi

Bağcılar’da 8 mahallede kentsel dönüşüm alanlarının tespit edildiğini, bu alanlarda 8 bin bina 24 bin konutun dönüştürüleceğini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “İlçemizde 250 bin bağımsız bölüm var. Bunun yüzde 70’ini dönüştürmek zorundayız. Yani 175 bin konut ve işyeri önümüzdeki 20 yıl içinde dönüşecek. Kentsel dönüşüm olmazsa olmaz projemizdir. Bağcıların cefasını çekenler, sefasını da sürecek” dedi. Çağırıcı, şunları söyledi:
“Kentsel dönüşüm kapsamında, konut, iş merkezleri ve prestij alanlarının planlarını hazırladık. Dönüşüm projesi, planlı ve programlı olarak devam ediyor. İyi bir analiz sürecinin ardından kentsel dönüşüm alanları ilan edildi. İstanbul’da ilk kez Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü biz kurduk. 6306 sayılı kanunun da çıkmasıyla kentsel dönüşüm projesi hız kazandı. Riskli alanlarda yeniden planlama çalışması yapıp, şehircilik ilkelerine uygun ada bazlı altyapı da düşünülerek yeni projeler üretiyoruz.”

8 mahallede başladı
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hiç kimsenin mahallesinden başka bir yere taşınmak zorunda kalmayacağını kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu:
“Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar mahallelerinin bir kısmı Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan edildi. Yaklaşık olarak 8 bin bina 24 bin de bağımsız birim (bir binadaki daire sayısı) yenilenecek. Çalışmaların başladığı günden bu yana yüzlerce konut, proje kapsamında yenilendi. Kentsel dönüşüm projesinde, herkesin bulunduğu yerde kalmasını amaçlıyoruz. Yani yerinde dönüşüm. Bağcılar’ın cefasını çekenler, sefasını da sürecekler. Hiç kimse mahallesinden, komşularından ayrılmayacak. Parsel birleşimleriyle inşa edilecek yeni yaşam alanlarıyla özellikle sokak arası yollara da ihtiyaç kalmayacak.”

İmar artışıyla teşvik
Yenilenen binalarda parsel birleşimini imar artışıyla teşvik ettiklerini vurgulayan Çağırıcı, şu bilgileri verdi:
“Kentsel Dönüşüm Kanunu ve Yönetmeliği’nin çıkmasının ardından yerel yönetimler de ilk etapta dönüştürülecek riskli bölgeleri kentsel dönüşüm alanları olarak belirledi. Projeye yoğun ilgi gösteren hemşehrilerim, binalarını müteahhitlerle anlaşarak dönüştürmeye başladı. Bağcılar’da yeni binalar asansörlü ve otoparklı yapılıyor. Bu şekilde İstanbul trafiği problemi de çözülecek. Bağcılar’da toplam 43 bin 340 parsel bulunuyor. Bunların yaklaşık 40 bini 500 metrekarenin altında. Yani bina yapılması durumunda otoparksız binalar olacak. Biz böyle olmasını istemiyoruz. Bizim önceliğimiz otoparklı, asansörlü yeşil alanı planlanmış binaların inşa edilmesidir. Parsellerin birleşmesi durumunda imar artışı veren bir belediyeyiz.”
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Bağcılar Belediyesi olarak vatandaşlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Çağırıcı, şunları söyledi:

‘Vatandaş sahip çıkıyor’
“Bağcılarlı hemşehrilerimiz de bizlere yardımcı oluyor, ben bu vesileyle kendilerin çok teşekkür ediyorum. Kentsel dönüşüm Bağcılar için, İstanbul için çok önemlidir. Bununla birlikte kentsel dönüşüm çalışmalarını İstanbul ile sınırlandırmamak gerekiyor. Ülkemiz genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.”

‘Trafik sorunu çözülecek’
Bağcılar’ın 4 metro, 1 tramvay hattıyla yakın gelecekte trafik meselesini çözeceğini belirten Başkan Çağırıcı, “Avrupa otobanı ve havaalanı aksı üzerinde bulunan Bağcılar’da, kentsel dönüşümle otopark meselesi de çözülmüş olacak, yeşil alanlarımız da Avrupa standartlarına ulaşacak. İlçemiz havalimanına ve karayollarına yakın olması sebebiyle de büyük bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor” dedi.

Kongre ve ticaret merkezi
Çağırıcı, “İlçemizde başta İstoç, Massit, Otocenter, Automall olmak üzere dev ticaret merkezleri var. Bağcılar Belediyesi olarak bizim vizyon hedefimiz, kongre ve ticaret şehri olmaktır” dedi.

13 yeni otel yapılacak
Mahmutbey Köprüsü ile Basın Ekspres Yolu arasında kalan bölümü, Merkezi İş Alanı (MİA) haline getirdiklerini belirten Çağırıcı, “Beş yıldızlı oteller ve iş merkezleri şu an hizmet veriyor. 13 tane 5 yıldızlı otel de yolda. MİA bölgemizi kongre vadisi olarak hizmete geçireceğiz.”

‘Kararları elektronik imzayla onaylıyorum’
Akıllı belediyecilik uygulaması olarak Elektronik Belge Yönetim Sistemi Projesi’ni (EBYS) uygulamaya başladıklarını belirten Başkan Çağırıcı, “Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi (KEP) uygulamasına geçtik. Sanal Operatör uygulaması ve İnteraktif Meclis uygulamaları ile akıllı belediyecilik uygulamalarını en etkin şekilde kullanan belediyelerden biriyiz. Buna sosyal medya da dahil” dedi. Çağırıcı, şunları söyledi:
“EBYS, evrakı ortadan kaldıran, hızlı ve şeffaf bir uygulama. Belediyede işi olan, başvurusunun aşamalarını internetten takip edebiliyor. Ben de belediye hizmetlerini telefonumdan takip ediyorum. İmzalanması gereken evrakları, nerede olursam olayım elektronik imza ile imzalayabiliyoruz. Evrak dolaşımını azaltarak, hem zamandan kazanıyoruz, hem çevre kirliliğinin önüne geçiyoruz, hem de kaynaklarımızı daha verimli kullanıyoruz. Belediyenin www.bagcilar.bel.tr adresine giren vatandaşlarımız soru sorabiliyor ve ne yapması gerektiği sesli yanıt sistemiyle alıyor. KEP, e-mailden farklı olarak, evrakların bozulmasının önüne geçiyor, gönderilen evrakları belli bir süre koruyor, evrakların elektronik ortamda imzalanmasını sağlıyor ve sistem üzerinden gönderilen veya alınan evraklar hukuki bir süreçte delil niteliği taşıyor. Ayrıca hemşehrilerim bana bizzat cep telefonumdan ve internetten adresimden ulaşabiliyor.”

Ücretsiz internet
Çağırıcı, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın, mali desteğiyle 64 noktada ücretsiz olarak kablolu ve kablosuz internet hizmeti verdiklerini söyledi.

Engelliler için eğitim sarayı
Bağcılar’ın 750 bin nüfusuyla İstanbul’un en kalabalık ilçesi olduğunu kaydeden Başkan Çağırıcı, “Biz bireyin mutluluğunu çok önemli görüyoruz. Bireyin mutluluğu ailenin mutluluğuna, ailenin mutluluğu da toplumun huzuruna vesile olur. Çocuğu gülmeyen, kadını güvende olmayan, gencinin umutlu olmadığı, engellisinin mutlu olmadığı bir yerde toplumun huzurundan bahsedilemez. Engelliler Sarayı’nda açtığımız kurslarla yüzlerce engelli kardeşimize meslek öğretiyoruz” dedi.
Engelliler Sarayı’nda kişilerin yapabilecekleri mesleklerin öğretildiğini belirten Çağırıcı, “Kardeşlerimiz meslek öğreniyorlar. Bununla da yetinmiyorlar iş sahibi oluyorlar. Biz eğitim verdiğimiz engelli kardeşlerimizi işverenlerle de buluşturuyoruz” diye konuştu. Çağırıcı, şöyle konuştu:
“Engelliler Sarayı’nda İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Engelliler Akademisi ve Engelsiz Eğitim projelerinin uygulandığı farklı engel gruplarında 551 zihinsel engelli, 447 ortopedik, 140 işitme, 153 görme engelli ve 73 süreğen olmak üzere 1364 engelli kursiyerimiz eğitim aldı. Onlarla birlikte 177 engelli yakını da kurslara katılırken, 50 kamu görevlisi de işaret dili eğitimi aldı.”

Meslek sahibi oluyorlar
Engellilerin kendilerine uygun kurslara katılarak hem sosyal hayata katıldıklarını, hem de meslek edinerek ekonomik hayata dahil olduklarını kaydeden Çağırıcı, merkezde verilen kursları şöyle sıraladı:
“Yabancı dil, işaret dili, ahşap oyuncak üretimi, tekstil üretim, halı-kilim dokuma, kuaförlük, nikah şekeri, yapay çiçek, uygulamalı aşçılık eğitimi gibi farklı alanlarda meslek edinen engelliler düzenlenen sosyal ve kültürel etkinliklere de katılıyor. Nisan ayından itibaren konuşma bozukluğu, kekemelik, hızlı konuşma, tutukluluk ve artikülasyon problemi olan herkese kurs veriyoruz”

Üstün yetenekli çocuğa özel eğitim veriliyor
Başkan Çağırıcı, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle üstün yetenekli çocuklar için Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’ni açtıklarını söyledi. Çağırıcı, “Üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü merkezin yanısıra Bilgi Evleri’nden yaklaşık 25 bin öğrenci faydalanıyor. Halk Sarayı, Mehmet Akif Kültür Sanat Merkezi ve Bağcılar Kültür Merkezi ilçede son yıllardaki büyük değişim ve dönüşüm hamlelerinin örneklerini oluşturuyor” dedi. Çağırıcı, şöyle konuştu:
“Bağcılar Belediyesi olarak eğitime ciddi yatırımlar yapıyoruz. Okullarımızın dış cephelerinden, öğrencilerimizin kırtasiye ihtiyaçlarına gelinceye kadar, yeni okul binalarımız için arsa tahsisinden, mevcut okullara konferans ve spor salonlarına kadar ilgilendik, bundan sonra da ilgilenmeye devam edeceğiz.”

7 tane kapalı havuz
Bağcılar’da 7 tane bilgi evi olduğunu belirten Çağırıcı, “En kısa zamana 22 mahallemizin tamamını bilgi evlerine kavuşturacağız” dedi. Çağırıcı, “Yaklaşık 200 bin öğrencimizin eğitim gördüğü Bağcılar’da belediye olarak öğrencilerimizin ücretsiz yararlanması için aynı anda 7 tane kapalı yüzme havuzu inşa ediyoruz. Halen inşaatları sürüyor. Yüzme havuzlarımızı hizmete geçirdiğimizde öğrenciler ve gençler yıl boyunca ücretsiz olarak faydalanacak” diye konuştu. milliyet

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın