Toki Kayaşehir Konut Satışında Fiyatlar Çok Yüksek

Kategori: - - 11:43

24

Toki Kayaşehir İstanbul Başakşehir‘de başlatmış olduğu yaklaşık 2000 konutluk satış duyurusu İstanbul halkında buruk bir sevinç ile karşılandı.

Başakşehir’in Kayaşehir bölgesinde Mahalle konsepti ile yapılan konutların 1892 tanesinin satış duyurusu yayınlandı. Başakşehir‘de Orta gelir grubu düşünülerek inşa edilen konutların en düşük ödeme taksiti 1+1 daire için 603 lira,  en yüksek ödeme taksiti 3+1 için 2.983 lira olarak belirlendi. Konutların toplam maliyeti ise 144 bin lira ile 477 bin lira olarak açıklandı.

En düşük peşinat 36.000 TL iken en yüksek peşinat 191.000  TL olarak düzenlendi. Bu rakamlar en dip ve en yüksek rakamlar olarak baktığımızda ortalama taksit tutarı 1800 TL. ortalama peşinat 113.000 TL. olduğunu görmekteyiz.

Asgari ücretin 1500 TL. ortalama gelir düzeyinin de 3000 TL. olduğu ülkemizde  yapılan bu konutların alt gelir gurubu gözetilerek satışa sunulduğunu söylemek çok zor olacaktır.

Satış duyurusunu facebook sayfamızda yayınladığımız (facebook.com/kayasehiristanbul.net) andan itibaren konut fiyatları hakkında binlerce mail aldık.

Vatandaş Toki’nın Kayaşehir‘de satışa sunduğu konutların sosyal konut değil zengin konutu olduğu noktasında hemfikir olmuş durumda. Gelir düzeyi yüksek olan zaten istediği yerde istediği şekilde daire alabilmektedir. Ancak gelir düzeyi düşük olan Alt Gelir Grubunun bu fiyatlara nasıl daire almasını bekleriz. ‘Taksit tutarlarının maaşından fazla olduğunu söyleyen evi olmayan dar gelirliler birde ev fiyatına bizden peşinat istiyorlar bu ne iştir’ şeklinde sitem etmektedirler.

Öyle anlaşılıyor ki bu projede sosyal konut olarak değil, her ne kadar malzeme kalitesi olarak düşük olsa da zengin konut projesi olarak karşımıza çıkmış durumda. kayasehiristanbul.net olarak halkın sesini kamuoyuna duyurmayı kendimize bir borç bildik.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir yanıt yazın