İstanbul’da ilk yıkılacak yerler

Kategori: - - 21:43

Deprem yasasının detayları belli oldu: Kaçak yapılar yıkılacak, İstanbul’da Avcılar Bakırköy, Bahçelievler ve Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışması başlayacak

Van depreminin ardından harekete geçen hükümet, deprem yasasıyla ilgili hazırlıklarını tamamladı. Yasa taslağı konusunda bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Taslağı Başbakanlık’a takdim ettik. İnşallah çıkarırız. Bu işi beceririm ya da beceremem. Ama ben bu işin hastasıyım; titiz ve çalışkan biriyim” dedi. Yasa taslağına göre; dönüşüm çalışması ilk olarak büyükşehirlerden başlayacak. Fay hattında bulunan depreme dayanaksız yerleşim bölgeleri ile kaçak ve mühendislik hizmeti alınmadan yapılan binalar öncelikli olarak yıkılacak. Bakan Bayraktar, deprem yasasının çıkmasıyla, çalışma yapılacak bölge ve illerin Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceğini, parsel ve binalarla ilgili uygulamanın ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüleceğini açıkladı. Taslağa göre; depremde yıkılma riski yüksek binaların yıkımı, mülkiyet sahiplerinin 3’te 2’sinin izni alınarak gerçekleştirilecek.

İŞTE SEMTLER


Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da dönüşüm çalışması yapılacak ilçeleri de açıkladı. Bayraktar, şunları söyledi: “Önce, yıkılmayı bekleyen binalardan başlayacağız. İstanbul’da nereler var? En eski ilçeler; Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece. Anadolu yakasında da bazı ilçeler var. Bu ilçeler başta olmak üzere, yurt genelinde büyük şehirlerden başlamak üzere, dönüşüm çalışması sürecek. Türkiye’deki yaklaşık 19.5 milyon konut stokunun öncelikle deprem aksı üzerinde olan binalardan, mühendislik olmayan, kaçak binalardan başlayacağız. Dalga dalga tüm Türkiye’ye modern hale getirmek bizim boynumuzun borcudur.”

TOKİ BİNALARINI ELEŞTİRDİ


TOKİ’nin mimarisiyle ilgili eleştiriler olduğunu hatırlatan Erdoğan Bayraktar, şöyle konuştu: TOKİ olarak mimari karakter bakımından gereğini yapamadık. Ben de eleştiriyorum bu binaları. Fakat Türkiye’de planlı kalkınmaya geçildikten sonra oluşan mimari siluet bellidir. Bunu biraz daha iyileştirdik.”

Bir yanıt yazın