Emlak Konut GYO en büyük halka arza hazırlanıyor

Son Güncelleme: 9 Kasım 2013 - 3:01 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

emlak konut gyoTürkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, ödenmiş sermayesini 3 milyar 800 milyon TL’ye çıkartmak için gerçekleştirdiği ikincil halka arzda, 6 Kasım’da başlayan talep toplama süreci 8 Kasım tarihinde son buluyor.Emlak Konut GYO paylarının ikincil halka arzında 1 milyar 300 milyon TL nominal değerdeki hisse halka arz edilecek. Bu, Türkiye Sermaye Piyasası’nın sermaye artırım yöntemiyle yapılan en büyük halka arzı olacak.
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO’nun ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon TL’den 3 milyar 800 milyon TL’ye çıkartmaya yönelik ikincil halka arzında, 6 Kasım’da başlayan talep toplama süreci 8 Kasım’da son buluyor. Halka arzda fiyat aralığı 2,50 TL – 2,80 TL seviyesinde belirlendi.
Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde gerçekleştirilecek ikincil halka arzın, yurtdışındaki liderliğini Merrill Lynch International üstlenmiş durumda. Söz konusu halka arzla birlikte şirket, 1 milyar 300 milyon TL nominal değerdeki hisseyi halka arz edecek. Halka arzın gelirinin direkt olarak şirketin kasasına gireceği bu halka arz, Türk sermaye piyasasının sermaye artırım yöntemiyle yapılmış en büyük halka arzı olacak.
Fiyat İstikrarı Uygulanabilir
Halka arz edilen hisselerin %80′i Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara, %10′u Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara ve kalan %10′u ise Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara tahsis edildi. Emlak Konut ve TOKİ halka arzdan sonra 180 gün boyunca hisse senedi satmama taahhüdü veriyor. Ayrıca halka arz gelirinin yüzde 10′una kadar olan kısım fiyat istikrarını sağlamak için kullanılabilecek.
Halka arzla ilgili değerlendirmede bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye’nin en büyük ve en değerli markalarından biri olan Emlak Konut’un bu halka arzla birlikte zaten güçlü olan sermayesini daha da güçlü hale getireceğini, sermayedarlarına daha çok değer yaratacağını söyledi.
Zeytinburnu Arsası İhale Ediliyor

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2013 yılı içinde 21 ihale gerçekleştirdiklerini, yakın zamanda Bursa’daki arazinin ihalesini de ilan ettiklerini söyledi. Kurum “Yine Zeytinburnu’ndaki arsamız önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. Bu arazi değer olarak portföyümüzün yaklaşık yüzde 3-4′üne tekabül ediyor” dedi. Kurum Zekeriyaköy’de yapılacak projenin lansmanının da yine bu yıl içinde gerçekleştirileceğini duyurdu.
1953′te kurulmuş olan Emlak Konut GYO, 2002′de GYO statüsü kazanırken, 2010 yılında Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak paylarının ilk halka arzını gerçekleştirdi.
Arsa Stoğunun Büyük Bölümü Yenişehir’de
Yurt dışında yayımlanan Eylül 2013 dönemine ait gayrimenkul değerleme raporlarındaki verilere* göre, 30 Eylül 2013 tarihi itibariyle 36 proje ve 5 adet arsanın ihalesini gerçekleştirmiş olan şirketin halen 8.4 milyon metrekare arsa stoğu bulunuyor. Portföyünde 14 bin adedin üzerinde satılabilir bağımsız birim bulunan Emlak Konut’un, 2004′ten bu yana satışı devam eden projelerde satış oranı yaklaşık yüzde 80 seviyelerinde.
Arsa stoğunun önemli bir bölümünün İstanbul’da Yenişehir alanında olduğunu aktaran Murat Kurum, “Yenişehir alanındaki çalışmaları Bakanlıkla birlikte götürüyoruz. Burada 1 milyon nüfuslu yeni bir şehir için ciddi adımlar atacağız” dedi.
Eylül’de Kar 886 Milyon Lirayı Aştı
2003 yılından bugüne, 65 proje dahilinde yaklaşık 60 bin adet bağımsız birimin satışını gerçekleştirmiş olan şirketin satış cirosu 30 Eylül 2013 itibariyle 4.3 milyar liraya ulaştı. Kamuyu Aydınlatma Platformu verilerine göre Eylül 2013 döneminde şirketin bağımsız bölüm satışları 10 binin üzerinde gerçekleşti. Murat Kurum bu rakam içine Hoşdere ve Başakşehir’de Kamu İhale Kanunu modeliyle yapılan satışların dahil olmadığını belirterek “Dolayısıyla yıl sonu için öngördüğümüz 15 bin adetlik satış hedefini tutturabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.
2012 yılında 523 milyon lira net kar elde eden şirketin 30 Eylül 2013 itibariyle net karı 886 milyon lirayı aştı.
(*) Şirketin, SPK lisanslı bağımsız gayrimenkul değerleme şirketlerince yapılmış değerleme raporları da, www.emlakkonut.com.tr ve www.kap.gov.tr adreslerinde yayımlanmıştır.


---------------------------------------------------------------------------------

Emlak Konut GYO en büyük halka arza hazırlanıyor ile Benzer Yazılar:

9 Kasım 2013 Saat : 3:01

Emlak Konut GYO en büyük halka arza hazırlanıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–