İpotekli konut satışlarına “anlaşmazlık” darbesi

Kategori: - - 08:57

Tüketici Kanunu

Yeni Tüketici Kanunu kapsamında ipotekli konut satışlarını durma noktasına getiren yasa sonrasında Bankalar’da, müteahhit firmalar’da zorda.

Yeni Tüketici Kanununa göre Bankalar ile Müteahhitler anlaşma sağlamada zorlanıyor.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler 28 Mayıs tarihinden beri bekletiliyor. Konut üreticileri anlaşma yaptıkları bankalar ile yeni tüketici kanunu çerçevesinde yapılacak sözleşmeler için anlaşma sağlamada sorun yaşıyor.

Yeni Tüketici Kanununa göre ilk 14 gün içinde cayma hakkı olan tüketici bu süre içinde cayma hakkını kullandığında kendisinden hiç bir isim altında masraf alınmayacak. Konut kredi kullanımı ise 14 gün olan cayma süresi sonunda verilecek. Ancak bu 14 günlük süre içinde banka tüketicinin kredisini hazırlayıp satıcının hesabında bloke altına alıyor. Satıcı kredi rakamını blokeli olduğundan dolayı kullanamıyor. Konut üreticilerinin bu noktada itirazları var. Cayma süresi boyunca verilecek kredinin kendilerine verilmesi gerekirse cayma hakkını kullanan tüketiciye kendileri vermek istediklerini söylüyorlar. Bankalar ile konut üreticileri bu noktada anlaşmakta zorlanıyor. Anlaşma noktasında uzlaşamadıklarından dolayıda sözleşmeler yenilenemediği için tüketiciye kredi kullandırımı yapılamıyor.

Bankalardan aldığımız bilgilere göre ön ödemeli konut satışlarında yaşanan kredi kullandırımı, müteahhit ile yapılan sözleşmelerin yenilememesinden dolayı 28 Mayıs Yeni Tüketici Kanunu yürürlüğe girdikten sonra durma noktasına geldiği ifade ediliyor.

Konuya ilişkin özel bir Bankanın Şube Müdürü EmlakPencere.com’a yaptığı açıklamasında, “Konut kredi faizlerinin düşmeye başladığı bu dönemde, ipotekli konut satışlarının artması gereken noktada durma noktasına geldik. Tüketici Kanunuyla beraber gelen yeni düzenlemede kullandırdığımız kredi hesapta bloke halinde kalması gerekiyor, tam da bu noktada inşaat firmaları bu paranın kendilerine verilmesini istemekte. Kanun gereği biz bu parayı hesapta bloke halinde tutmak durumundayız. Firmalar bu paranın kendi hesaplarına geçmesini ve 14 günlük süre içerisinde müşterinin cayması durumunda ise parayı kendilerinin iade etmek istiyorlar ve bu durum önemli bir çıkmaza neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın