Halkalı Toplu Konutları, Atakent ismiyle kimliğine kavuştu!

Kategori: - - 10:46

201 bin liraya konut

Halkalı Toplu Konutları olarak bilinen bölgeye Atakent adını vererek yeni bir kimlik kazandırdı.

Gelir paylaşımlı çok sayıda lüks konut projesinin yeni bir kimlik kazandırdığı bölgede halen, TOKİ kayıtlarına 72 bin konut bulunuyor ve 2016 yılına kadar da yaklaşık 15 bin konut daha oturuma açılacak. İhaleleri yapılan Eğlence Parkı ve Tema Park ile çekim gücü daha da artacak olan Atakent, konut yatırımı için hala cazip.

Bundan 10 yıl önce toplu konut kavramının en gözde alanlarından biri olarak öne çıkınca, Halkalı Toplu Konut, bir semt adı, hatta bir konut markası oldu. Fakat TOKİ’nin bu büyük konut üretim alanına son yıllarda çok daha büyük projeler de eklenince, bu tanımlar yetersiz kaldı. Bu yüzden daha kapsayıcı olması için son yıllarda tüm bölgeye Atakent denmeye başlandı. TOKİ tarafından Avrupa Yakası’nın Ataşehir’i olarak konumlandırılıyor bu bölge ve isim de bunu çağrıştırmaya uygun.

Eskiden Halkalı çöplüğünün yer aldığı bölgede yapılması planlanan 2.5 milyar dolarlık Tema Park projesinin yarattığı rüzgarın etkisiyle bölgede her yıl yeni konut projeleri yükseliyor. Şu anda TOKİ kayıtlarına göre 72 bin konutun oturumda olduğu bölgede Soyak’tan Dumankaya’ya kadar birçok konut üreticisinin geliştirdiği projelerin hayata geçmesi ile 2016 yılına kadar 14 bin 866 yeni daha konut oturuma açılacak.

Atakent bölgesindeki konutların metrekare fiyatları 2 bin 200 liradan başlayıp 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

DENİZDEN BAĞLANACAK
TOKİ Emlak Dairesi Başkanı ve Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Seydi Karaoğlu, Atakent’in Avrupa yakasının Ataşehir’i olarak konumlandırıldığını, önümüzdeki beş yıl içinde bölgedeki fiyatların Ataşehir seviyesine çıkabileceğini söylüyor.

Halkalı’da yer alan Atakent’in 20-25 yıldan bu yana planlanan bir bölge olduğuna dikkat çeken Karaoğlu, “8 milyon metrekare arazi üzerine kurulan bölge, Ataşehir ve Ataköy’den çok daha büyük. Okullar, eğitim kurumları, TemaPark, fuar merkezleri bölgeyi hareketlendiriyor. Küçükçekmece Gölü ve deniz, yeni bir cazibe merkezi oluşturuyor. Denizyoluyla da ulaşım sağlanacak. Beş yıl içinde Halkalı, Ataşehir’i yakalayacak” diyor.

İstanbul’un en hızlı büyüyen gelişim akslarından biri haline gelen Atakent, çevresinde Bahçeşehir, İkitelli, Ataköy gibi konut bölgelerinin olması, Atatürk Havaalanı, Basın-Ekspres Yolu, TEM ve D-100 (E5) karayollarına yakınlığıyla dikkat çekiyor. Bölge bu özelliği ile orta yaş grubundaki çalışan kesim tarafından tercih ediliyor.

SATIŞTAKİ PROJELER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planlarında yer alan, orta vadede yatırımına başlanması tasarlanan ve birbirlerine bağlanması düşünülen Sefaköy-Küçükçekmece-İkitelli Monoray Hattı projesi, Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu ve Bağcılar-Başakşehir Raylı Sistem Projesi hayata geçtiğinde bölgedeki konut piyasasının daha da hareketleneceği ve gayrimenkul fiyatlarının yükseleceğinin öngörülüyor.

Terrace Tema, Astera Park, Konsept Halkalı, Soyak Evostar, Sinpaş Bosphorus City, Sinpaş İstanbul Sarayları, Soyak Park Aparts, İstanbul Lounge 1-2, Elite City ve Avrupa Konutları Atakent 3, Divan Residence bölgede satışı devam eden projelerden.

TEMA PARK GELİYOR
TOKİ tarafından hasılat paylaşımı modeliyle ihalesi yapılan Halkalı Temapark projesi, Mesa-Kantur-Akdaş-Artaş-Öztaş konsorsiyumu tarafından inşa edilecek. 2.5 milyar dolarlık İstanbul Tema Park projesinin 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.

Artaş inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Tema Park projesinin hayata geçirilmesi için TOKİ ile devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından çalışmalara başlanacağını söylüyor.

Çetinsaya, projenin Atakent bölgesine önemli bir değer katacağını ve projenin hayat bulması ile bölgedeki fiyatların birkaç katı artacağını belirtiyor. Yıllık 23 milyon ziyaretçi beklenen Tema Park inşaatına 2011’de başlanacaktı ancak gecikmeler nedeniyle önümüzdeki aylarda başlanması planlanıyor. Atakent Doğa ve Eğlence Parkı, yaklaşık 1.5 milyon metrekare üzerinde Türkiye’nin en özel projelerinden biri olacak. Yaklaşık 600 bin metre inşaat alanına sahip olacak projeyle ortaya bir uydu kent çıkacak.

12 MİLYON ZİYARETÇİ
TOKİ ile yapılan sözleşme gereğince projeden en az 1 milyar 885 milyon lira toplam satış geliri bekleniyor. Arsa karşılığı TOKİ’ye minimum 405 milyon 275 bin TL ödeyecek olan ortaklık, bu tutarın yüzde 40’ını peşin, kalanını ise 5 yıl vadeli ödeyecek. Proje kapsamında 500 bin metrekarelik alanda 3 bin konut, 235 bin metrekarelik alanda yıllık 6 milyon ziyaretçinin hedeflendiği fuar alanı, otel ve kongre merkezi, 450 bin metrekarelik alanda 5 milyon ziyaretçinin hedeflendiği eğlence parkı ile 315 bin metrekare üzerinde yıllık 12 milyon ziyaretçi hedeflenen AVM ve ticari birimler inşa edilecek.

Eğlence parkı için alanında dünyanın en iyilerinden biri olan Six Flags ile ön anlaşma yapıldı. Başta Texas, San Francisco, Los Angeles, New York ve Mexico City’de dünyanın en büyük temalı eğlence parklarına sahip Six Flags’in Türkiye distribütörlüğünü inanlar İnşaat yürütüyor.

İnanlar Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan da eğlence parkı için prensip anlaşmasına vardıklarını, projenin hazırlanmasının ardından Nisan ayında inşaata başlayacaklarını söylüyor.

Eğlence parkı için 30 yıllık yap-işlet-devret anlaşması yaptıklarını belirten İnan, “Buraya 135 milyon dolarlık yatırım yapacağız ve yılda 3 milyon kişinin gelmesini bekliyoruz” diyor.

Atakent’te yeni projeler yükseliyor
Firma                             Proje                  Konut sayısı        Teslim tarihi
Mesa-Kantur-Akdaş-
Artaş-Öztaş
konsorsiyumu               Tema Park         3.000                  2016
Artaş İnşaat        Avrupa Konutları Atakent 3        2.300   2012
Sinpaş    Sinpaş Bosphorus City         2.793                    2010
Sinpaş    Sinpaş İstanbul Sarayları      1.200                     2013
Soyak    Soyak Park Aparts                 1.121                     2013
Soyak    Soyak Evostar                         1.000                     2013
Dumankaya   Konsept Halkalı               833                        2014
Eroğlu    İstanbul Lounge 1-2                 757                        2012
Kuzu Grup   Divan Residence               743                      Hemen
Şua İnşaat   Elite City                             591                        2012
İnanlar İnşaat   Terrace Tema                416                        2013
Genel İnşaat   Astera Park                     112                        Hemen
Toplam:                                               14.866

 

Kaynak: Ekonomist

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın