3.Havalimanı Konut Fiyatlarını Alt Üst Etti

Kategori: - - 18:29

3

‘’Sahibinden.com’’ sitesinin açıkladığı Ocak ayı Emlak Endeksi’ne göre, 3. Havalimanını etkileyen bölgelerde emlak ve arsaların metrekare fiyatlarında %72’ye varan artışlar gözlendi. 3.Havalimanı Konut Fiyatları çok yükseldi.

3.Havalimanı Konut Fiyatları

Son üç sene incelendiğinde en fazla artışın Arnavutköy ilçesinde olduğu belirlendi. Bu ilçe havalimanını yapımının en çok etkilendiği bölge olarak da kayıtlara geçti. İlçede ortalama metrekare fiyatı yaklaşık 2.612 TL olarak işlem görüyor. Kiralık konutlarda ise daha az artış var. Metrekare yaklaşık 8 TL olarak hesaplanıyor.

Artıştan etkilenen bir diğer ilçe ise Çatalca. Buradaki artış %55 civarlarında gözüküyor. Konut satın almada metrekare fiyatı 2.223 TL civarlarında seyrederken, kiralık konutlarda metrekarede 8 TL gibi bir fiyat söz konusu. Kiralıkta artış oranı %35.8 olarak kaydedildi.

İstanbul Havalimanı

Eyüp ilçesi de havalimanı inşaatından etkilenen ilçeler arasında gözüküyor. Artışlar diğer ilçelere göre daha az olsa da, konut fiyatlarında gözle görülür bir yükselme var. Metrekare fiyatı %50.2 oranında artarak 5.437 TL’ye yükseldi. Kiralık konutlarda artış ise, %11.5 ile metrekare fiyatının 17 TL’ye yükselmesine neden oldu.

İstanbul’da henüz inşaatı tamamlanmamış olan 3. Havalimanı projesi, Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında toplam 76.5 km2’lik alana inşa edilmekte. Havalimanın yıllık yolcu kapasitesinin 200 milyon olması planlanıyor. 3. Havalimanı’nın isminin ne olacağı henüz bilinmemekle birlikte şu an için ‘’Yeni Havalimanı’’ olarak isimlendirilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın