Gaziosmanpaşa’ya 500 konutluk dev proje

Kategori: - - 19:16

Toki Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa Belediyesi, TOKİ ve yüklenici firma arasında imzalanan protokolle ilçede yıkılan 106 gecekondu yerine 500 konutluk proje yapılacak.
Bu projeyle birlikte, kentsel dönüşüm kapsamında ilçenin daha yaşanabilir bir ortama kavuşacağını söyleyen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, projenin ilçeye değer katacağını söyledi. Karayolları Mahallesi’nde yapılacak projenin temelinin Kasım ayı içinde atılacağını belirten Hasan Tahsin Usta, “Bu projenin yaklaşık maliyeti 50 milyon doların üzerinde olacak” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Karayolları Mahallesi’nde yıkılan gecekonduların yerine 500 konutluk proje yapılması amacıyla belediye, TOKİ ve yüklenici firma arasında protokol imzalandı. Kentsel dönüşüm imza protokolüne Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, TOKİ Başkan Vekili Mehmet Özçelik ile projeyi yapacak olan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal katıldı.

Bölgede bulunan 106 gecekondunun yıkıldığı 18 dönümlük alana 500 konutluk proje yapılacak. Bedelinin yaklaşık 60 milyon dolar civarı olması beklenen projenin yan etkileriyle birlikte 150 milyon dolar katma değer sağlaması bekleniyor. 2 yıl içinde bitirilmesi hedeflenen konutların bir kısmı gecekondusu yıkılan mal sahiplerine verilecek, bir kısmı ise TOKİ’nin olacak. Konutların bir kısmı ise yüklenici firmanın olacak. Düzenlenen törende taraflar arasında büyük projenin imzaları atıldı.

“Proje içinde okul ve spor kompleksi yapılacak”
İmza töreninde konuşan Tahsin Usta, gecekonduların yıkılmasıyla bölgenin yaşanabilir alanlara kavuşacağını söyleyerek, “İnşallah bu mahallemizde de kentsel dönüşüm sonucu olarak, gecekondularımızın daha yaşanabilir ortama kavuşması maksadıyla bir proje hayata geçirilmiş olacak. Bu proje kapsamında yine o bölgedeki çözülemeyen sorunlar çözülecek. Gecekondu hayatına son verip orada hemen bitişiğindeki Avrupa Konutları ile benzer bir yaşam ortamı sağlanmış olacak. Bu konutların sadece bağımsız birim olarak düşünülmemesi lazım. Kentsel dönüşümün ana fonksiyonu olan sosyal donatı alanları da tamamlanacak. Bu proje içinde okul ve spor kompleksi yapılacak” dedi.

“Projenin yaklaşık maliyeti 50 milyon doların üzerinde olacak”
Projenin 50 milyon dolar maliyetli olduğunu aktaran Başkan Usta, “Karayolları Mahallemizde bizim dönüşümümüzü hızlandıracak. Umarım çok kısa sürede güzel bir projeyle Karayolları Mahallemiz başta olmak üzere, ilçemizi başka bir noktaya taşıyacak. Bu projenin yaklaşık maliyeti 50 milyon doların üzerinde olacak. Projenin getirdiği katma değerle ilçemize ve İstanbul’a farklı bir katma değer ortaya çıkacak. 106 gecekondu yıkıldı. Kasım ayı içinde temel atma töreni yapılır” diye konuştu.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın