Askeri alana 50 bin konut yapılacak

Kategori: - - 09:04

esenler askeri alan

Kentsel dönüşüm seferberliğinin 2012 yılında başladığı İstanbul’un Esenler ilçesinde, riskli yapıların yenilenmesine hızla devam ediliyor. Toplam 27 bin binada 159 bin bağımsız birimin bulunduğu ilçede, 100 bin konutun sorunlu olduğu tespit edilmiş. Bu 100 bin konutun 25 bininin dönüşümünü tamamlayan Esenler, şimdi büyük bir ‘transfer’e hazırlanıyor. Esenler Belediyesi’ne devredilen 8.7 milyon metrekare büyüklüğündeki askeriye arazisine, 50 bin konutun taşınması planlanıyor. Böylece yaklaşık 250 bin nüfusun yaşadığı 50 bin konutun daha dönüşümü sağlanacak. Geriye kalan 25 bin konutun da yerinde dönüştürülmesi hedefleniyor.

50 bin transfer 25 bin dönüşüm

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarında çok iyi bir noktaya geldiklerini söyledi. Esenler’de 100 bin konuttan 25 binini risk olmaktan çıktığını ifade eden Göksu, şu bilgileri verdi:

“Kamuyla beraber yürüttüğümüz çalışmalar öbek öbek devam ediyor. Esas dönüşüm, yeni transfer alanıyla beraber şehrin kendi içindeki büyük dönüşümünü sağlamak olacak. Yaklaşık 50 bin konut, askeri alana transfer edilecek. Bu yenilediğimiz konutların yerine de hiç birşey yapmıyoruz. Şehir parkı olacak. Geriye kalan 25 bin konutumuz da kendi yerinde dönüşecek. 2023’te Esenler, riskli konutun kalmadığı bir ilçe olacak.”

8.7 milyon metrekarelik alanda net imar parselinin 4 milyon metrekare olacağını anlatan Başkan Göksu, şöyle devam etti:

2 milyon m2 yapılaşma“Net imar parselinin sadece 2 milyon metrekaresi yapılaşacak. Yani 8.7 milyon metrekarenin 2 milyon metrekaresi yapılaşacak. Yapılaşma içinde ağırlıklı konut olacak. Bu alanda yeni inşa edilecek 50 bin konut için İBB ve iştiraki KİPTAŞ ile çalışıyoruz. İBB, bir taraftan plan ve alt yapı ile ilgili çalışmaları yapacak. Bizde kentsel tasarım ve diğer alanlarla ilgili çalışmaları yapacağız. Ortak organizasyonla dönüşümü yapmış olacağız. Buraya 16 mahalleden, donatı alanlarında kalan ve hiçbir imar işlemi yapılmayan yerleri taşıyacağız. Bu onlar için de tam bir piyango.”

Kişi başı 21 metrekare yeşil alan

Yapılması planlanan transferle 2.5 milyon metrekare büyüklüğünde şehir parkı yapacaklarını ifade eden Başkan Göksu, “Bu parkın orjinalliği şu, boş bir yeri parka çevirmiyoruz. Konutları transfer ederek, yıkmış olduğumuz konutların yerine park yapıyoruz. Bu anlamda dünyada kentsel dönüşümle üretilmiş ilk park olacak. Alan büyüklüğü açısından ise dünyanın 3’üncü büyük parkı olacak” dedi. Göksu, Esenler’de şu anda kişi başına düşen yeşil alanın 1 metrekare olduğunu, bu park tamamlandığında 21 metrekareye yükseleceğini ifade etti.

Şehir estetiği

Mekansal dönüşümü hızlandırmak için ‘şehir estetiği’ projesini başlatacaklarını anlatan Mehmet Tevfik Göksu, şöyle konuştu:

“Bütün mahallelerde, göze hoş gelmeyen ne varsa hepsini kaldırıyoruz ya da yeniden yapıyoruz. Ana caddelerin maketlerini çıkartıyoruz. Hiçbir yapı o maketin dışına çıkamayacak. Otoyol kenarlarını taş kaplama ile kaplamak istiyoruz. Burası tarihi yarımadaya geçiş yolu. Günde 100 bin araç geçiyor. Daha önce otoyol kenarında bulunan binaların dış cephelerini yapmıştık. İstersek bunu her yerde yapabiliriz ama yapı stoku kötü olunca anlamı kalmıyor.”

Vatan

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın