Gayrimenkul Sertifikası Yaygınlaşıyor

Kategori: - - 08:45

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’de ilk kez Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 projesinde uygulanacak gayrimenkul sertifikasının ikincisini kendilerinin çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı.

Hükümetin 2016 eylem planında yer alan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren gayrimenkul sertifikasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Timur, bu yıl içerisinde ya da en geç 2018’de gayrimenkul sertifikası çıkartacaklarını ifade etti.

Timur, konuyla ilgili aracı şirketlerle görüştüklerini ve şirketlerden biriyle anlaşma yaptıktan sonra Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuracaklarını vurgulayarak, “Gayrimenkul sertifikası sisteminin ikinci projesi bizden gelebilir. Konuyla ilgili olarak 6-7 aydır görüşüyoruz ve hazırlıkları belli bir noktaya getirdik.” diye konuştu.

Gayrimenkul sertifikasıyla sunulacak dairelerin metrekare fiyatlarının uygun olmasını planladıklarını anlatan Timur, “Fiyatları bölgedeki normal daire fiyatlarıyla aynı seviyede bile çıkartsak çok satacak bir ürün ama bizim daha düşük fiyatla çıkartmak istememizin nedeni bunu tabana yaymak. Çünkü bu çok önemli bir konu. Türkiye’ye hizmet etmek için bu sisteme katkı sağlamak istiyoruz. TOKİ – özel sektör iş birliği dışında tamamen özel sektörün de bu işi yapması gerekiyor. Bunun öncülüğünü de biz gerçekleştirmek istiyoruz. Gayrimenkul sertifikasını sonuna kadar destekleyeceğiz. Türk insanının gayrimenkul sevgisiyle sermaye piyasalarıyla tanışması çok önemli. Ülke ekonomisinin gelişmesi için de önemi büyük. Yastık altındaki paranın ekonomiye girmesi böylece artar. Halk burada alıştıktan sonra başka sermaye piyasası enstrümanlarına gitsin istiyoruz. İkincisini yapmakla ilgili niyetimiz ise çok net. İnşallah ikincisi biz oluruz.” şeklinde konuştu.

– “Sertifika, gayrimenkul şirketleri için de vatandaş için de olumlu bir adım”

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas da gayrimenkul sertifikasının sektöre katkıları olacağını düşündüklerini çünkü konut alabilmenin eskisinden çok daha erişilebilir hale geleceğini belirterek, “Bu finansman yöntemiyle alım gücü tabana yayılacak ve önümüzdeki yıllarda küçük tasarruf sahipleri de ev sahibi olabilecek. Yatırım yapmak isteyenler kendi bütçelerine göre arayışa girecek ve alım güçleri olduğunu görünce de çekinmeden yatırım yapabilecekler. Bu da sektöre hareketlilik getirecek.” şeklinde konuştu.

Elmas, gayrimenkul sertifikasıyla birlikte tam bir konut alamayan gelir sahiplerine konut yatırımından faydalanma imkânı sunulacağını aktararak, “Cebinde 10 bin lirası olan gelir sahibi konuta yatırım yapabilecek. Bu uygulama sektörün finansmanını da genişletecek ve gayrimenkulün tabanı daha geniş kitleye açılacak, daha ulaşılabilir olacak.” dedi.

Ev sahibi olamayan ama konuta yatırım yapmak isteyen ciddi bir kesimin bulunduğunu anımsatan Elmas, “Sertifika, gayrimenkul şirketleri için de vatandaş için de olumlu bir adım. Şirkete kaynak olurken vatandaş da kârdan payını alacak. Bu kişiler, 20-30-40 bin lira gibi bir pay sahibi olacak.” bilgisini verdi. AA

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın