Türkiye Konut Artışında Dünya Birincisi

Kategori: - - 12:20

Kiptaş Bağcılar'da

Avrupa’da da durum iyi değil ama Türkiye’deki artış hiçbir ülkede yok.

Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, konut fiyatları artışında Türkiye’nin dünyada başı çektiğini ve bu konuda lider ülke olduğunu söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karahan, 2009 yılı Nisan’ında yaşanan Mortgage krizi nedeniyle Türkiye’deki konut fiyatlarının düştüğünü ancak kısa süre sonra tekrar artmaya başladığını söyledi.

Amerika’da, başlayan krizin bütün dünyayı etkilediğini ve emlak fiyatlarının en alt seviyeye kadar indiğini ifade eden Karahan, kredisini ödeyemeyenlerin bankalara devredilen konutlarının çok düşük fiyatlarla satışa çıkarıldığını dile getirdi.

Gökhan Karahan, ”Türkiye’de, dolayısıyla İstanbul’da fiyatlar çok az düştü ve kısa sürede tekrar yükselişe geçti. Çünkü, Türkiye ve İstanbul’un farkı ekonominin burada çok canlı olması. Mesela bu sene ortalama konut fiyatları yüzde 16 arttı. Kimse farkında değil ama ben bütün dünya şehirlerini inceledim. Böyle bir artış hiçbir yerde yok. Artışlar sıcak olduğu için insanlar farkında olamayabiliyor. Ekonomi canlı olduğu için konut fiyatları krizden etkilenmedi” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ ARTIŞ HİÇBİR ÜLKEDE YOK
Avrupa’da durumun iyi olmadığını belirten Karahan, Londra’da konut fiyatlarının hala canlı olmasının sebebini 2012 Olimpiyatlarına bağladı. Karahan, Paris’te fiyatların geçen yıla oranla yüzde 1-2 puan düştüğünü ileri sürdü.

Son 1 yıllık dönemde, farklı ülkelerdeki konut fiyatlarını inceleyen Karahan, ülkelerin resmi istatistikleri, özel indeksler ve güvenilir kuruluşların Ağustos 2011 – Ağustos 2012 verilerine bakıldığında birçok ülkenin Türkiye’nin çok çok gerisinde kaldığını dile getirdi.

Karahan, bu dönem dilimi içinde ABD’de yüzde 2, Almanya’da yüzde 4.3, Avustralya’da yüzde 0.3, Çin’de yüzde -1.4, Fransa’da yüzde -0.1, İngiltere’de yüzde 2.1, İspanya’da yüzde -14.4, İtalya’da yüzde -12.6, Japonya’da yüzde 6.3, Kanada’da yüzde 1.1, Rusya’da yüzde 7.9 artış yaşandığını aktardı.

ANTALYA YÜZDE 20 ARTIŞLA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Türkiye’de son yıllarda rakamların çok hızlı arttığına dikkati çeken Karahan, ”fiyat artışında Türkiye lider” denilmesinin yanlış olmayacağını söyledi.

Türkiye’de konut fiyatlarındaki artışın son bir yılda yüzde 16.4 olduğunu vurgulayan Karahan, ”Gayrimenkulfiyatlarının artışında dünyada lider ülke Türkiye. İl bazında bakarsak daha da çarpıcı rakamlar görmek mümkün. Mesela 2012’nin ilk 9 ayında İstanbul’da gayrimenkul fiyatları yüzde 17.75, İzmir’de yüzde 17.79, Antalya’da 19.49 artmış. Antalya’ya yabancı ilgisi var. Türkiye ve bu illerden başka ev fiyatının bu denli arttığı bir yer yok. Son bir yılda artışın lideri Türkiye. Türkiye’nin dışında dünya genelinde çok küçük birkaç ülke olabilir ama biz bilmiyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL YATIRIMCI İÇİN UYGUN
Konut faizinin Türkiye’de hala çok yüksek olduğunu vurgulayan Karahan, İstanbul’un diğer ülke metropolleriyle kıyaslandığında rakamların düşük çıktığını ifade etti.

”Konut fiyatı açısından bakıldığında Avrupa başkentlerine kıyasla hala çok çok ucuz durumdayız” diyen Gökhan Karahan, uluslararası bir yatırımcının nereden ev alırım diye düşünmesi halinde İstanbul’un resmen sırıttığını dile getirdi.

”Yeni yapılan modern görünüşlü binalarda fiyatlar yüksek. Maslak’ta veya Beşiktaş’ın sahil kısımlarında böyle pahalı binalar var. İstanbul’da metrekareye vurduğunuzda evlerin en kabadayısı 5-7 bin dolar civarı. Pahalıyla pahalıyı karşılaştırdığınızda Manhattan, Londra, Paris gibi yerler çok daha yüksek. Manhattan’da falan 40 milyon dolara apartman dairesi gördüm. Belki tek örnektir ama var mı var. Onların en pahalısıyla bizim en pahalımızı karşılaştırdığınızda bizimkiler çok pahalı değil. Buradan baktığımızda yeni evlerin çok pahalı olduğunu düşünüyoruz. Mesela yan yana olan binalarda bile büyük uçurumlar olabiliyor. Beşiktaş’ta yepyeni rezidans tipi bir evi metrekareye vurduğunuzda yanındaki eski bir apartman dairesine oranla çok daha yüksek ücreti var. Sonuç olarak benim ulaştığım datalar pahalı değil diyor. İstanbul’da en pahalı 5-6 milyon dolara olan evler pek çok Avrupa başkentinde ortalama fiyat olarak görülüyor.”

Karahan, farklı kaynaklar ele alındığında Avrupa’daki bazı metropollerde eylül ayındaki satış fiyatların şu şekilde sıralandığını kaydetti:

NEW YORK’TA ORTALAMA FİYAT: 595,000 DOLAR

En yüksek fiyatlı semtler :

Tribeca : 2,900,000 dolar

Carnegie Hill : 2,350,000 dolar

En düşük fiyatlı semtler :

Ocean Parkway : 215,000 dolar

Jamaica : 195,000 dolar

Eltingville : 185,000 dolar

Grant City : 169,900 dolar

Williamsbridge : 149,900 dolar

Van Nest : 117,000 dolar
WASHİNGTON’DA ORTALAMA FİYAT: 399,200 DOLAR

-En yüksek fiyatlı semtler :

Georgetown : 1,195,000 dolar

Burleith : 1,150,000 dolar

Capitol Hill : 595,000 dolar

-En düşük fiyatlı semtler :

Southwest Waterfront : 270,000 dolar

Brightwood Park : 175,000 dolar

Washington Highlands : 75,000 dolar
LONDRA’DA ORTALAMA FİYAT : 636,400 DOLAR

-En yüksek fiyatlı semtler :

Kensington : 3,469,132 dolar

Knightsbridge : 2,837,072 dolar

Chelsea : 2,665,555 dolar

http://www.projeler.com.tr/turkiye-konut-artisinda-dunya-birincisi-haberi-107048/

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın