Eski Likör Fabrikası lüks konut olacak

Kategori: - - 09:48

lüks konut

Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası, İsviçreli Viatrans ile Meydanbey’in 200 milyon $’lık yatırımıyla 400 konut, otel, ofis ve sanat merkezi olacak

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO’nun 2008’de satışa çıkardığı Mecidiyeköy’deki eski Tekel Likör Fabrikası, İsviçre merkezli yatırım fonu Viatrans- Meydanbey Ortak Girişim Grubu tarafından konut-otel- ofis ve sanat merkezinden oluşan karma bir projeye dönüştürülüyor. Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey-Omak İnşaat Ortak Girişim Grubu’ndan projeyi devralan Viatrans, 200 milyon dolarlık yatırımla projeye başlayacak. Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, İsviçre merkezli yatırım fonunun Türkiye’nin potansiyeline güvenerek yatırımcı kimliğinin yanında dünyada ilk defa gayrimenkul geliştirici kimliğiyle de projeye girdiğini söyledi. Özkan, iki kuleden oluşacak projenin bir kulesinin otel ve ofis diğerinin ise konutlardan oluşacağını anlattı.

400 KONUT YAPILACAK 

24 dönüm arazi üzerinde yer alacak projede 1+1 ve 2+1’lerin ağırlıkta olduğu 400 konutun projede yer alacağını da kaydeden Özkan, eski Likör Fabrikası binasının ise kültür, sanat ve moda aktivitelerinin yapılacağı bir merkez haline getirileceğini söyledi. Özkan, “Binayı aslına uygun olarak yeniden yapacağız” diye konuştu. Özkan, “Likör projesinden elde edilecek gelir kesinlikle Türkiye’de kalacak. Fon, Türkiye’ye çok güveniyor ve bu kaynağı yine Türkiye’ye aktarmak istiyor” dedi.

Tarihi bina aslına uygun yapılacak
Projenin restorasyon ve korumasını üstlenen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Gülsün Tanyeli ise projenin hem Anıtlar Kurulu hem de Koruma Kurulu’ndan alınan onayla mevcut haliyle restore edilmesi yerine aslına uygun olarak yeniden yapılmasının uygun bulunduğunu aktardı.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın