Kanal İstanbul yatırım rotası

Son Güncelleme: 16 Ekim 2015 - 10:22 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

kanal istanbul yatırımKanal İstanbul, güzergahının açıklanacağı tarihten itibaren gayrimenkul piyasasına hareket getirecek. Peki hangi bölgeler değer kazanacak?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak tanımladığı Kanal İstanbul’un yeri henüz açıklanmadı ancak güzergahta olacağı tahmin edilen yerlerde arazi fiyatları tavan yaptı. Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’ün 3 alternatif bölge olduğu projede, bu rotanın seçilmesinin en önemli nedeni, kanal aksındaki arazilerin yüzde 80’e yakınının Hazine’ye ait olması. Projenin yerinin şu an tam olarak belli olmadığını, çalışmalar yaptıklarını belirten yetkililer, “En kısa yol, en uygun yer neresidir araştırıyoruz. İstanbul Boğazı’na alternatif olacak güzergahı belirleme gayretindeyiz” dedi.

NEDEN BU GÜZERGAH
Bu rotanın tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birisi Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı’nı da içine alacak olması. Sazlıdere Barajı boydan boya kanalın içinde olacak. Kirlilik sebebiyle tehlike alarmı veren Küçükçekmece Gölü de kanal içinde yer alacak. Ayrıca diğer bir önemli neden ise, kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması. Böylece istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak.

HANGİ BÖLGELERE PİYANGO VURDU
25-30 metre derinlik 200 metre genişlikte yapılması planlanan projenin en önemli ayağını ise istimlak ve kamulaştırma çalışmaları oluşturacak. Bu durumda özellikle iskansız ve kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir’in Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerinin değer kazanması bekleniyor. Hatta şimdiden kanal aksı üzerinde bulunan Durusu, Haraççı, Bolluca’dan uzanıp Tayakadın’a oradan da Karadeniz’e uzanan bölgede arsa fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor.


---------------------------------------------------------------------------------

Kanal İstanbul yatırım rotası ile Benzer Yazılar:

16 Ekim 2015 Saat : 10:22

Kanal İstanbul yatırım rotası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–