Emlakta kriz değil durgunluk var

Kategori: - - 21:12

kiptaş konutları

Ekim ayında 122 bin 882 konut satışının gerçekleşmesi ve bu rakamın eylül ayına göre 17 bin 416 daha az olması, kriz tellallarını harekete geçirdi.
Ekim ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azalış yaşansa da, 2017’nin ilk 10 ayı toplamına baktığımızda 1 milyon 153 bin 610 konut satışı gerçekleştirilerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 oranında bir artışın yaşandığını görüyoruz. TÜİK verilerine göre geçen yıla göre bu yılın ilk 10 ayında 87 bin 525 adet daha fazla konut satıldı. Yıllık bazda değerleme rakamlarına bakıldığında hem yatırımcının cebine hem de tapu harçlarından dolayı devletin kasasına daha fazla para girdi.

Son 45 gün içinde gerçekleştirilen 20’nin üzerindeki markalı konut projesi lansmanında toplam yatırım değeri 13 milyar liranın üzerinde olurken, firmaların şantiyeleri gece gündüz faal durumda. Piyasada fiyat kırarak müteahhitlerin nakit akışına olumsuz etki yapmak isteyenlere inat, hemen hemen tüm firmalar yatırımcılara kendi finansal imkânları doğrultusunda seçenekler sunuyor.
Uzmanlar ise projesine güvenerek moralini yüksek tutan ve yeni Pazar alternatiflerine odaklananların şansının yüksek olduğunu dile getiriyor.

Vergi avantajı bitti satış düştü

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de toplam inşaat sektörünün yarısını oluşturan konut sektöründe ivme hızlanmakta. Konut satışında yıllık bazda yüzde 10’luk bir artış oldu. Bu artışlarda tapu harcı ve KDV indirimlerinin etkisi oldu. Spot erime hızı düşmektedir. Gayrimenkul yatırımlarında alım tercihlerini, kredi riski, kur riski, finansman gibi birçok unsur etkiliyor. Talep ertelenmesinin önüne geçmek üzere kampanyaların devam etmesi önem arz ediyor. Kentsel dönüşümü bütünsel bazda düşünerek, kentsel alt yapı, yeşil alan gibi bölge halkının da ihtiyaçlarını karşılayarak hayata geçirmeliyiz” mesajını verdi.

Faiz yükü kalkmalı

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z.Altan Elmas da, konut kredi faizlerinin düşürülmesinin sektöre ivme kazandıracağını vurguluyor. Bankaların vatandaşlara yüklediği faizin bir çok şirket için kambur olabildiğine dikkat çeken Elmas, “İpotekli satışlar incelendiğinde ise 401 bin 820 konut satışı ile geçen yılın ilk 10 ayının toplamına göre yüzde 14,3 oranında artış yaşandığını görüyoruz. Geçen yılın Ekim ayına göre ise bir miktar düşüş konut kredisi faizlerindeki yükselmenin sonucu ortaya çıkmıştır. Buna mukabil peşin veya senetli vadeli konut satışı bir miktar artış göstermiştir. Aylık yüzde 1 kredi oranı son 5 yılın psikolojik üst sınırıdır. Konut kredisi oranlarının düşmesi durumunda ipotekli satışların daha da artması mümkün olacaktır” dedi.

Fuarlı tanıtımla moral buldular

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin destekleriyle İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen CNR İstanbul Emlak Fuarı ve Zirvesi 84 firmanın katılımıyla devam ediyor.

Yerli yatırımcılar kadar yabancı yatırımcılara fırsat sunan fuarın zirve ayağında; konut pazarında alternatif finansman modelleri, sürdürülebilir ve daha yeşil şehirlerle ilgili tespit ve sunumlar öne çıktı. 30’un üzerinde konuşmacının yer aldığı zirveden çıkan en önemli mesaj, Türkiye’nin gayrimenkul alanında var olan potansiyelini daha değerli hale getirme ve yatırımcıların iştahını açıcı seçeneklere yer verilmesi gerekliliği oldu.
Yarın akşam sona erecek olan fuarın açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, gayrimenkul sektörünün sorunlarının tartışıldığı, sektörün beklenti ve önerilerinin alınma fırsatının verildiği fuarın fayda yönüne dikkat çekerken diğer katılımcılar, sektörün önündeki engellerin el birliği ile kaldırılabileceği mesajını verdi.

Rakamlara göre kriz yok

2017 yılının ilk yarısında inşaat sektörü yüzde 6.4 oranında büyüdü. Ekim ayı sonu itibariyle Türkiye’de toplam 1 milyon 153 bin 610 konut satıldı. Yılsonu beklentisi ise 1 milyon 400 binin üzerinde. Son verilere göre yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 32, daire sayısı ise yüzde 57 arttı. Türkiye’de konut sahipliği oranı yüzde 61, kiracı sayısı ise 3.7 milyon.

Yeni pazarlar

Aralarında Rusya, İran, BAE, Suudi Arabistan, Katar başta olmak üzere 25’in üzerinde ülkeden yatırımcıların katılım sağladığı fuarda yeni hedef pazarlar olarak Kuzey Afrika, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Pakistan, Afganistan, Cezayir ve Fas öne çıktı. Aynı çatı altında yüzlerce projeyi inceleme ve karşılaştırma fırsatını yakalayacak olan yerli ve yabancı yatırımcıların, firmaların sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen konut alıcılarının fuar sayesinde doğru tercihi yapabilecekler.

Hangi firma – projeler katılıyor

KURAN YAPI – MARMARA YAPI – 24 GAYRİMENKUL- EFİTAŞ İNŞAAT- GOP PLEVNE – PROJE BEYAZ- MİSAL İSTANBUL – YALÇINLAR- WE HALİÇ- ESSENORA- GOP BELEDİYESİ projeleri

PATRONLAR UMUTLU

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

– ‘’Geçtiğimiz ay konut satış rakamları açıkladığında; ‘konutta üçüncü seferberlik kampanyası’nın etkisiyle satışların rekor seviyede geldiğini söylemiştik. Kampanyaların sona ermesinin etkisiyle ekimde gerçekleşen yüzde 5,7’lik düşüşü normal kabul etmek lazım.”

Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

“İnşatta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamalar sektöre ciddi ivme katmıştı. Eylülde bu desteğin rüzgârı hakimdi ve rekor denebilecek rakamlar ortaya çıkmıştı. Desteklerin sona ermesi, ekim satışlarına düşüş olarak yansıdı. Ancak konut, her zaman daha fazla getirisi olan güvenli bir liman, bunu bilen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, bu bilinçle yatırımını yapıyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörü dış politikada yaşanan siyasi gerilimlere rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Önümüzdeki günlerde kredi faizlerinde de düşüş olursa bu durum satışlarda ciddi artışa sebep olacaktır.”

Şenol Üçüncü / Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:

“Ekonomi içinde birtakım dalgalanmaların olmasını normal karşılamak gerekir. Bizler önümüzdeki yılın sektör açısından hareketli geçeceğini söyleyebiliriz. Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecek. Yüksek prim getirisine sahip olan gayrimenkul sektörü, en iyi yatırım aracı. “

Ali Dumankaya / DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

‘’İnşatta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamaların Eylül ayına kadar geçerli olması sebebiyle rekor satışlar gerçekleşmişti ve sektöre ciddi ivme katmıştı. Desteklerin sona ermesi, ekim satışlarına düşüş olarak yansıdı. Bu düşüşü normal olarak değerlendiriyoruz. Gayrimenkul sektörü, her zaman daha fazla getirisi olan Türkiye’nin lokomotifi bir sektördür. Bunu bilen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, bu bilinçle yatırımını yapıyor. Kamu tarafından getirilecek yeni teşviklerle birlikte 2018 yılında daha da iyi sonuçlara ulaşabiliriz.

Muhammet Uğurcan Barman / Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

‘’Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 906 konut satışı ve yüzde 17 ile en yüksek paya sahip olması her şeye rağmen bir başarıdır. İstanbul’un pastadan aldığı pay 17’nin altına düşmüyor. Bu yıl sonu da benzer bir sonucu göreceğiz. Arzın fazla talebin düşük olduğu bir dönemde tüketicilerin yeni alım fırsatlarını değerlendireceğini düşünüyorum. Büyüme ve istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olan gayrimenkulün desteklenmesi gerekiyor. Ertelenen konut alım ihtiyaçlarını gündeme getirecek vatandaşlara firmalarca sağlanan imkanların, devlet ve hükümet tarafından da farkedilmesi de önemli bir konu.

yeniakit.com.tr / mehmet canıtatlı

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın