Cumhurbaşkanı Uyardı Kanal İstanbul Hızlandı

Kategori: - - 09:15

kanal istanbul 2

Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kanal İstanbul projesi ile ilgili gerçekleştirdiği toplantının perde arkası ortaya çıktı.

“NÜFUS KALABALIK OLMASIN, 500 BİNE İNDİRİN”
Kanal İstanbul’un etrafında 1 milyon 200 bin nüfuslu bir belde kurulması planlanırken, Erdoğan, “Nüfus bu kadar kalabalık olmasın. 500 bine indirin” talimatı verdi. Bunun üzerine her iki yakada 250’şer bin nüfusun olacağı bir şehir kurulması kararı alındı. Erdoğan’ın “Yüksek yapı olmasın” talimatı üzerine ise bu kentlerdeki yapı yüksekliğinin 6 katla sınırlandırılması planlandı. Kanal üzerine yekün 6 köprü kurulacak.

Bu köprülerin 4’ü, ana karayolu güzergâhı olarak yapılacak. 43 kilometre uzunluğundaki kanalın genişliği 400 metre, derinliği de 25 metre olacak. Kanal, büyük gemilerin geçişine izin verecek nitelikte inşa edilecek. Kentsel tasarım planının yeni nüfusa göre tamamlanmasının ardından, bayındırlık planı aşamasına geçilecek. Bu kapsamda da süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve belediye şirketi BİMTAŞ yönetecek.

KENTİN ÖZGÜN SİLUETİ OLACAK
Kanalın etrafına kurulacak kentin bir silueti olacak. Bu kapsamda villa tipi yapılardan, binaların en fazla 6 katlı olacağı ev projelerine kadar kademeli yapılaşma oluşturulacak.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın